Baklagiller ile Zayıflamaya Ne Dersin?

Buradasınız

Ye-İç 18 Kasım 2022

baklagil, besin, beslenme, sağlık

Kilo almak, kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak, yaş ve sağlık durumuna bağımlı olmadan hemen herkesin zaman zaman hayatında dikkat ettiği konulardan biridir. Özellikle biraz fazla kilo alındığında bunların hızlıca verilmesi ve eski fit, dinç, sağlıklı vücut yapısına dönülmesi için yoğun bir çaba içerisine girilir. Burada da bazı besin grupları öne çıkar ve kilo kontrolü sürecinde daha sık tüketilmeye başlanır. Bu besin gruplarından biri de baklagillerdir. Bazı kuru baklagil türlerinin uygun miktarlarda tüketilmesi halinde kilo vermeye yardımcı olduğu farklı araştırmalar ile ortaya konuluyor. Sen de baklagiller ile kilo vermek istiyorsan bu yazımızda detayları bulabilirsin.

Baklagiller hem sağlıklı hem kilo kaybettiriyor

baklagil, besin, beslenme, sağlık

Dengeli ve yeterli beslenmek, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapmamız gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunun için de uzman doktor ve diyetisyenlerin gözetiminde, doğru besinlerin, doğru zaman ve miktarlarda tüketilmesi büyük önem taşıyor. Bağışıklık sistemini koruyan, kan şekerinin dengelenmesini sağlayan, kabızlıkla mücadele eden, iyi birer demir deposu olan, kalp dostu baklagiller de sağlıklı beslenmenin en temel parçalarından birini oluşturuyor. Birçok farklı araştırma sağlık açısından çok değerli besin öğeleri taşıyan baklagillerin aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Gün içerisinde herhangi bir öğünde bir porsiyon bezelye, nohut ya da mercimek tüketmek, kilo kontrolünü sağlamak ve hatta kilo vermek için destek sağlıyor. Diyet programlarında baklagil bulunduran kişiler üzerinde yapılan diğer bir araştırmaya göre de 1 yıl düzenli olarak tüketilmesi durumunda bu besinlerin 3 kiloya yakın kaybettirdiği görülüyor.

Uzun süre tok tutuyor ve doygunluk hissi veriyor

baklagil, besin, beslenme, sağlık

Baklagillerin kilo vermesine yardımcı olmalarını sağlayan en temel etkenlerden biri de yenildiğinde uzun süre tokluk hissi vermeleri. Baklagil tüketen kişilerin bir sonraki öğünde daha az tüketim yaptıkları ve buna bağlı olarak da daha az kalori aldıkları biliniyor. Özellikle tokluk hissiyatı vermesi ile öne çıkan baklagiller, diğer besin gruplarında yapılan tüketimlere göre çok daha uzun süre doygunluk hissi veriyor. Bu yolla daha az acıkıldığı için de daha az tüketim yapılıyor ve kilo almanın önüne geçiliyor. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, kuru barbunya, bakla, bezelye ve kuru börülce gibi besinler tam birer lif deposu olarak anılıyor. İçeriğindeki bolca bulunan vitamin ve mineraller ile de tokluk hissiyatının artmasına yardımcı oluyorlar.

Baklagiller nasıl zayıflatıyorlar?

baklagil, besin, beslenme, sağlık

Baklagilleri beslenme programın içerisinde tuttuğunda ve zaman zaman tükettiğinde vücuduna giren kötü yağların da azalmasını sağlıyor ve bu yolla da yemekleri daha az yağlı tüketerek kilo kontrolü yapabiliyorsun. İçerisindeki farklı mineraller ve B1, B2, niyasin, folik asit ve E vitamini gibi kilo vermeyi kolaylaştıran vitaminler ile metabolizmanı hızlandırarak daha hızlı kilo verebiliyorsun. Yüksel lif oranı ile uzun süreler tokluk hissiyatı verdiği için iştah kontrolünün sağlanmasına destek oluyor. Kan şekerini hızla yükseltmediği için açlık duygusu yaratmıyor.

Baklagilleri nasıl tüketmelisin?

baklagil, besin, beslenme, sağlık

Sen de baklagilleri beslenme programın içerisine alarak çok daha sağlıklı bir birey olabilir ve aynı zamanda kilo kontrolünü de sağlayabilirsin. Bunun için baklagilleri ne zaman ve nasıl tükettiğine de çok dikkat etmelisin. Taneleri çok ezmeden ve örneğin çok uzun süreler haşlayarak besin değerlerini öldürmeden tüketmen çok önemli. Özellikle kuru baklagillerin içesindeki proteini bu yolla tüketirsen hem metabolizmanı çok daha hızlı tutmayı ve yağ yakmayı hem de uzun süre tokluk duygusunun oluşmasını sağlayabilirsin. Yine baklagilleri pişirdiğin suyu dökmeden bunu da yemeklerin içerisine kullanırsan hem bağırsakların için çok faydalı bir hareket yapmış hem de besin değerlerini kaybetmeden daha sağlıklı bir şeyler tüketmiş olursun. Baklagilleri mutlaka doğrudan tencere yemeği olarak tüketmek zorunda da değilsin. Salataların içerisine koyarak, blenderdan geçirip köfte yaparak, çorbaların içerisine ekleyerek ve ara öğünlerde çiğ sebzeler ile birlikte rahatlıkla tüketebilirsin.

Sen de kuru baklagilleri daha sık tüketerek ve günlük beslenme düzenin içerisinde onlara yer vererek daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.