Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 5 Besin

Buradasınız

Ye-İç 11 Mart 2020

Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde değişkenlik gösteren hava, birçoğumuzun halsiz ve yorgun hissetmesine neden olabiliyor. Bağışıklık sistemimizi de olumsuz yönde etkileyen bu bitkinlik, gerekli önlemler alınmadığı takdirde hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor. Beslenme rutininize ekleyebileceğiniz birkaç besin sayesinde bu günleri sağlıklı bir şekilde atlatmanız mümkün. Bahar aylarına enerji dolu bir merhaba demek için tüketmeniz gereken besinleri öğrenmek istiyorsanız sizleri hemen listemize alalım!

 

1. Hindistan cevizi

Metabolizmayı hızlandıran ve bu nedenle kilo vermek isteyenler tarafından sık sık tercih edilen Hindistan cevizi, içerisinde bol miktarda defne asidi bulunduruyor. Yapılan çeşitli araştırmalara göre defne asidi, tükürükle temas ettiğinde monolirin adı verilen bir maddeye dönüşüyor. Anne sütünde de bulunan bu madde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir rol üstleniyor. Bol bol tüketebileceğiniz Hindistan cevizi, çeşitli hastalıklardan korunmanıza da yardımcı oluyor.

 

2. Tarçın

Birçoğumuzun tutkunu olduğu tarçın, kan şekerini düzenlemesi ile sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından sık sık tercih ediliyor. Özellikle içeceklerle birlikte tüketilmesi önerilen bu mucizevi besin, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcı oluyor. Çay ya da smoothie’lerle birlikte tüketebileceğiniz tarçın, bitkinlik hissiyle mücadele etmek için de birebir!

 

3. Yaban mersini

Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan yaban mersini, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı oluyor. Kanser dahil birçok sağlık problemini önlemede etkili olan bu lezzetli meyve, kahvaltılarda ve içeceklerde sık sık tercih ediliyor. Özellikle smoothie’lere ekleyerek tüketebileceğiniz yaban mersini, düşük şeker içeriği sayesinde kilo kontrolüne de yardımcı oluyor.

 

4. Keten tohumu

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan keten tohumu, bilinen en iyi bitkisel Omega 3 kaynaklarından biri. Serbest radikallerin yol açtığı hasarı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiren bu besin, aynı zamanda solunum yolu iltihaplarıyla mücadele etmek için de birebir! Eğer çeşitli solunum yolları hastalıklarına yakalanacağınızı düşünüyorsanız keten tohumuna mutlaka bir şans vermelisiniz!

 

5. Tatlı patates

A vitamini yönünden oldukça zengin bir besin olan tatlı patates, virüs ve bakterilerle mücadele etmek için harika bir besin! Aynı zamanda cilt sağlığı üzerinde de etkili olan tatlı patates, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en lezzetli yollarından biri. Tatlı patatesi nasıl tüketeceğiniz konusunda soru işaretleriniz varsa fırınlayarak ya da salatalarınıza ekleyerek tüketebilir, bu mucizevi besinin zengin içeriğinden faydalanabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.trumpalisverismerkezi.com/blog/59/mevsim-gecisinde-bagisikliginizi-guclendirecek-yiyecekler

https://www.thelifeco.com/tr/blog/bagisiklik-sisteminizi-guclendiren-9-besin/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.