Bağımlılıktan Kurtulmanın Alternatif Yolları

Buradasınız

Ye-İç 02 Mart 2017

Sigara, alkol ve madde bağımlılığından kurtulmak, sinemada izlediğiniz dramatik öykülerde olduğu kadar zor değil. Medikal yöntemlerin yanı sıra bağımlılıktan kurtulma için alternatif yollar da bulunuyor. Siz de bu Yeşilay Haftası’nda kendinize bir iyilik yapmaya ne dersiniz? O halde önerilerimiz sizi bekliyor...Sigara, alkol ve madde bağımlılığından kurtulmak, sinemada izlediğiniz dramatik öykülerde olduğu kadar zor değil. Medikal yöntemlerin yanı sıra bağımlılıktan kurtulma için alternatif yollar da bulunuyor. Siz de bu Yeşilay Haftası’nda kendinize bir iyilik yapmaya ne dersiniz? O halde önerilerimiz sizi bekliyor...

Kullanım Analizi Yapın

Alkol ya da sigara kullanım planınızı kağıda dökün. En çok günün hangi saatlerinde, hangi ortamlarda, nasıl bir ruh haliyle kullanıyorsunuz ve kullandıktan sonra ne hissediyorsunuz? Tüm bunları analiz ettikten sonra en çok kullandığınız zamanlarda yapacağınız uğraşlar bulun. Örneğin öğle paydosunda sigara içiyorsanız, sigara yasağı olan bir mekanda yemek yiyin.

Sosyal Aktivitelere Ağırlık Verin

Bu önerinin ilk sırasında spor yapmak geliyor. Spor salonunda ya da açık havada fark etmez. Spor yaparken vücudunuzdaki toksinlerden kurtulursunuz ve endorfin salgılayarak kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Diğer yandan fotoğrafçılık, dans, tiyatro gibi hobi kurslarına katılmak da hayatınıza renk katıp zihninizi meşgul eder.

Alışkanlığını Tetikleyen Ortamlardan Uzak Durun

Muhtemelen bu, bağımlılıktan kurtulma konusunda yapılması en zor maddelerden biri. Çünkü bir anlamda arkadaş ortamını da değiştirmeniz anlamına geliyor. Ancak arkadaşlık bağınız yeterince güçlüyse birlikte nerede zaman geçirdiğiniz önemi olmamalı değil mi? Sinema ya da tiyatroya giderken, birlikte yüzerken, doğada yürüyüş yaparken ya da evde film izlerken de sohbet edebilirsiniz sonuçta. Siz kararlı olduktan sonra, onlar gerçek birer dostsa zaten size ayak uyduracaklardır.

Meditasyon Yapın

Şimdi ne alakası var demeyin! İster sigara isterse alkol olsun, bu alışkanlıkların nedenlerinden biri de stresle başa çıkamamak ve ardından gelen mutsuzluk hali. Dolayısıyla zihninizin rahatlamasını sağlayacak ve stres seviyenizi düşürecek bir meditasyon yöntemi bulup hemen yapmaya başlayın.

Kendinizde ve Yaşam Alanınızda Değişiklikler Yapın

Yaşadığınız evi değiştirmek gibi büyük adımlardan bahsetmiyoruz elbette. Bunu ayrılık sonrası saç rengini değiştirerek ya da alışveriş yaparak kazanılan yenilenme hissi olarak düşünebilirsiniz. Zayıflamak ya da çok zayıfsanız kilo almak, saç modelini ya da giyim stilini değiştirmek, eksikliği rahatsızlık veriyorsa saç ektirmek, evin dekorasyonunu değiştirmek vb. gibi birçok adımda yenilenmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Bununla beraber, kendinize daha iyi bakma içgüdünüz de artacaktır.

Enerji Terapileri, Hipnoz ve Akupunktur

Bilimsel birer teknik olan hipnoz ve akupunkturun yanında, artık bilimin de kullanmaya başladığı enerji ve aurayı kapsayan tekniklerden faydalanabilirsiniz. Reiki, kozmik enerji, Abrahamson Metodu gibi onlarca yöntem, kişinin hayata pozitif bakmasını da sağladığı için bağımlılıktan kurtulma konusunda olumlu sonuçlar yaratabiliyor.

NOT: Önerilerimizin özellikle bağımlılıkların kronikleşmemiş aşamalarında etkili olabileceğini belirtmekte fayda var. ileri seviyede bir alışkanlığınız olduğunu düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden bir uzmana ya da AMATEM gibi kliniklere başvurmalısınız.

Bağımlılıklarınızdan kurtulurken geleceğin beklenmedik risklerine karşı önlem almaya ne dersiniz? Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile çağın en tehlikeli hastalığına karşı önlem alabilir, ayrıca anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40'a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.