Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

B12 Vitamininin Vücudumuz Üzerindeki Faydaları ve Etkileri
B12 Vitamininin Vücudumuz Üzerindeki Faydaları ve Etkileri

iyihisset.com

24 Mar 2019

Hayvanlarda, bitkilerde ve daha farklı yerlerde doğal olarak bulunan birçok madde, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için son derece önemli. Doğru ve dengeli şekilde tüketildiğinde vitaminler, mineraller ve birçok besin türü, sağlığımıza olumlu katkılar sunabiliyor. Bu vitaminlerden biri de B12. Deniz ürünleri, et, yumurta, peynir, yeşil sebzeler gibi geniş bir skalada bulunan B12 vitamini, yeterli miktarda alınmadığı taktirde bağ ağrısı, baş dönmesi, kabızlık, dikkat dağınıklığı gibi farklı sorunlara neden olabiliyor. B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini faydaları ve B12 vitamini nelerde var gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için araştırdık.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini, vücudumuz tarafından doğrudan üretilmeyen ancak sinir hücreleri, DNA gibi alanların oluşumu, onarılması gibi farklı alanlarda ihtiyaç duyduğumuz bir vitamindir. Tıp dilinde Kobalamin adıyla da anılan B12 vitamininin, dışarıdan gıda yoluyla alabiliyor olmamız sebebiyle beslenme zincirimizde bulunması gerekiyor. Eksikliği ya da vücudumuz tarafından doğru emilememesi nedeniyle farklı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. B12 vitamini faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kan ve sinir hücreleri üzerinde etkili olan B12 vitamini, kemik iliği üretiminde de etkili.

B12 Vitamini Faydaları

B12 vitamini eksikliği bedenimiz üzerinde çok önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bunun için özellikle hayvansal gıdalarda bulunan bu vitamini tüketerek B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek birçok hastalığın önüne geçilebiliyor. B12 vitamini, hücrelerin yaşlanmasını önlüyor ve sinir hücrelerinin kendi kendisini tedavi etmesini sağlıyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin yanında kardonhidratları da enerjiye çevirerek yağ oranını azaltıyor.

Sağlığımızı korumak için hayatımızın her anında düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Düzenli spor ile birleştirildiğinde bu yaşam tarzı, gelecek yıllarda da herhangi bir sağlık sorunu yaşamamamızı sağlıyor. Ancak yaşamın her anı sürprizlere açık. Olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir hayat sürmek için bugünden Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Başınıza gelebilecek acil ve istenmeyen durumlarda size yardımcı olacak bu sigorta ile kaza sonucu hastanede yatarak tedavi görmeniz halinde günlük para ödemesi de alabilirsiniz.

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 vitamini doğal olarak vücudumuzda bulunmuyor ve üretilmiyor. Bu yüzden onu alabileceğimiz tek kaynak besinler. B12 vitamini en çok hayvansal gıdalarda bulunuyor. Deniz ürünleri, et, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdaların yanında maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler, bezelye ve mercimek gibi baklagiller de bu vitamin açısından en zengin olan gıdalar arasında. Bu liste, B12 vitamini nelerde bulunur denildiğinde akla ve sofranıza gelen ilk gıdalar arasında olmalı.

B12 Vitamin Eksikliği Neler Yapıyor?

B12 vitamini eksikliği, başta unutkanlık ve yorgunluk olmak üzere günlük hayatımızı etkileyecek çok sayıda soruna neden olabiliyor. Uykusuzluk, kısa bilinç kayıpları, odaklanma ve dikkat sorunları, zaman zaman denge bozuklukları, kramplar, bu vitaminin eksikliği ile sıkça görülen problemler arasında. Vücudun kan dengesini de bozan B12 vitamini eksikliği, anemi gibi hastalıklarda da ilk bakılan noktalar arasında.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.