Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Avokado Faydaları Nelerdir?
Avokado Faydaları Nelerdir?

iyihisset.com

05 Tem 2018

Ülkemize ve beslenme düzenimize hızlı bir giriş yapmış olan avokado, birçok kişi tarafından çok seviliyor. Yemeklerde kullanılan, meyve olarak tüketilebilen, salatalara çok yakışan avokadonun faydaları ise saymakla bitmiyor. Sadece kendisi değil, avokado yaprağı faydaları da dillerden düşmüyor. Son yılların vazgeçilmezi avokadonun faydalarına gelin birlikte göz atalım.  

Besin Değeri Çok Yüksek

Avokado yüksek besin değerleri ile dikkat çekiyor. C, E, K, B-2, B-6 vitaminleri, folik asit, pantotenik asit, magnezyum, potasyum, beta karoten ve omega-3 açısından zengin olan avokado faydaları ile herkesin yemesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Kalp Dostu

Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan avokado, kalp damarlarının tıkanmasını önleyen özelliğe sahip. Kötü kolesterolün yükselmesini de engelleyen avokado, birçok kalp hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahip.

Gözlere İyi Gelir

Avokado faydaları arasında göz sağlığını koruması da bulunuyor. Avokado bulunan lütein ve zeaksantin gözlerin UV ışınlarından alabileceği zararların en aza indirgenmesini sağlıyor. Ayrıca avokado tüketerek ileriki yaşlarda meydana gelebilecek katarakt rahatsızlığının da önüne geçebilirsiniz.

Osteoporoza Karşı Koruma

K vitamini tüketerek kendinizi osteoporoza karşı koruma altına alabilirsiniz. Avokadoda yüksek miktarda bulunan K vitamini kemiklerinizi güçlendirir. Selenyum, fosfor, bakır ve kalsiyum açısından da zengin olan avokado faydaları göz sağlığı üzerinde de etkin rol oynuyor.

Vücuttaki İltihapları Azaltır

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nin yaptığı çalışmalara göre avokado faydaları arasında iltihap azaltma da bulunuyor. Derneğin yaptığı çalışmada 68 gram avokado ile hamburger yiyenler ve sade hamburger yiyenler karşılaştırılınca avokado yiyenlerin vücudunda çok daha az ölçüden iltihaplanma olduğu görülüyor.

Böbrek Taşlarına İyi Gelir

Avokado faydaları arasında böbrek fonksiyonlarını çalıştırmak da bulunuyor. Avokado yaprağı faydaları arasında ise böbrek taşlarını kırarak küçültme de yer alıyor. Avokado yapraklarındaki alkaloid, flavanoid ve saponinler böbrek taşlarını kırma işlevinde etkin rol oynuyor.

Kanser Riskini Azaltır

Belki de avokado faydaları arasında en çok dikkat çekeni kanser riskini azaltıyor olmasıdır. İçeriğindeki karetonidler ve mono doymamış yağlar kanser eğilimini azaltıyor. Prostat, göğüs, mide, kolon ve pankreas kanserleri üzerinde etkili olan avokado tüketimi kemoterapinin yan etkilerini de azaltıyor.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Avokado içeriğindeki doymamış mono yağlar sayesinde kişinin uzun süre tok kalmasını sağlıyor. Oleik asitler beyne doymuşluk sinyalini çok daha hızlı bir şekilde iletiyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek fiber de avokadonun kilo verme sürecinde rol oynamasının sebepleri arasında bulunuyor.

Bebek Sağlığına Katkıda Bulunur

Hamilelik boyunca alınması gereken folat bol miktarda avokadoda mevcut. Bu sebeple avokado faydaları arasında bebek sağlığını korumak da yer alıyor. Ayrıca mükemmel bir protein kaynağı olmasından dolayı bebeklerin de ek gıdaya geçtikleri süre içerisinde avokado yemesi öneriliyor.

Potasyum Kaynağıdır

Muzdan daha çok potasyuma sahip olması avokado faydaları arasında yer alıyor. Kaygı ve stresi azaltan, kan basıncını ayarlayan, kas gücünü geliştiren potasyumun varlığı avokado yemek için en güzel sebeplerden biri.

Sindirim Sistemini Düzene Sokar

Sindirim sisteminizle ilgili düzensizlik yaşıyorsanız avokadoyu mutlaka hayatınıza sokmalısınız. İçerdiği doğal liflerden dolayı kabızlık sorununu önleyen avokado sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.