Astımdan Diş Eti Problemlerine, Pek Çok Hastalığa Şifa: Çam Kozalağı Suyu

Buradasınız

Ye-İç 06 Ekim 2019

Pek çok insanın evinde yalnızca süs olarak kullandığı çam kozalağı aslında sayısız faydaya sahip bir bitki. Doğanın bize bir armağanı olan çam kozalağını kaynatıp suyunu kullanabileceğiniz gibi reçelini ve yağını da çeşitli yerlerde kullanabilirsiniz. Her bitki gibi çam kozalağı suyunun da saymakla bitmeyecek faydaları yanında birtakım zararları da var. İşte tüm bilinmeyenleriyle şifa kaynağı çam kozalağı suyu!

 

Çam kozalağı suyu nasıl hazırlanır? 

Çam kozalağı suyu hazırlamak için henüz olgunlaşmamış yeşil kozalaklara ihtiyacınız var. 4-5 adet yeşil çam kozalağını iyice temizledikten sonra suyla doldurduğunuz bir tencereye atın ve 1 gün tencerede bekletin. Ertesi gün suyunu değiştirdiğiniz kozalakları yarım saat boyunca kaynatın. Kozalaklar kaynadıktan sonra tencerenin altını kapatın. İşte şifalı çam kozalağı suyunuz hazır! Faydalarını görebilmek için günde 1 kez tüketmeniz yeterli olacaktır. Eğer tadı çok acı gelirse içine bal ekleyerek de tüketebilirsiniz.

 

Çam kozalağı suyunun nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir? 

Düzenli kullanımda vücut direncinizi arttıran, sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayan ve mental sağlığınıza destek olan çam kozalağı suyunu günde 1 bardaktan fazla tüketmemeye dikkat edin. Hatta her bünyede aynı etkiyi göstermeyeceğinden kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacağını da belirtelim. 

 

Bu önemli hatırlatmanın ardından çam kozalağı suyunun kullanım alanları ve faydalarını daha yakından incelemeye başlayabiliriz.

 

⦁ Mevsim geçişlerindeki hastalıkları atlatmaya yardımcı olur

Mevsim geçişlerinde hasta olmak istemiyorsanız çam kozalağı suyu tam size göre! Kolayca hazırlayabileceğiniz çam kozalağı suyu sayesinde grip ve nezle semptomlarını daha kolay atlatabilirsiniz. Özellikle sık sık öksürüyorsanız ve bu öksürükler sizi rahatsız edecek şekilde gün boyu devam ediyorsa günde 1 bardak çam kozalağı suyu tüketebilirsiniz. Çam kozalağı suyu, sigara kullanımı nedeniyle oluşan öksürüğü de azaltmaya yardımcı olur. 

 

⦁ Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çam kozalağı içerdiği bazı bileşenler sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahip bir bitki. Bu sebeple özellikle kış aylarında tüketeceğiniz çam kozalağı suyu, vücut direncinizi arttırarak kış boyunca sizi hastalıklardan ve virüslerden korur. 

 

⦁ Yıpranan saçları canlandırır

Saçlarınız çok cansız ve güçsüzse, çok fazla dökülüyorsa veya mat bir görünüme sahipse çam kozalağı suyunu denemelisiniz! Çam kozalağı, içinde bulundurduğu potasyum sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Buzdolabında beklettiğiniz çam kozalağı suyunu saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 2 gün uygularsanız farkı göreceksiniz. 

 

⦁ Stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur

Hayatınızın stresli veya çok karışık bir döneminden geçiyor olabilirsiniz. Böyle zamanlarda ihtiyacınız olan şeylerden biri de çam kozalağı suyu! Stresli dönemlerde bir arkadaş gibi yanınızda olarak sakinleşmenizi sağlayan çam kozalağı suyu sayesinde bu dönemleri daha kolay atlatabilirsiniz. Çam kozalağı suyu dışında çam kozalağından elde edeceğiniz yağı yastığınıza damlatmak veya koklamak da sinirlerinizi yatıştıracaktır.

 

⦁ Gün içinde ihtiyaç duyulan enerjiyi verir

Sabahları mutlu ve enerjik uyanmıyorsanız uyandığınızda güne bir bardak çam kozalağı suyuyla başlamayı deneyin. Aynı zamanda gün içinde kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda da çam kozalağı suyu içmek size enerji verecektir. 

 

⦁ Şeker seviyesini dengede tutar

Şeker seviyesini dengede tutamayanlara müjde! Çam kozalağı size şifa olacak. Her sabah ya da gece uyumadan önce tükeceğiniz 1 bardak çam kozalağı suyu sayesinde şeker seviyeniz dengede kalır ve hastalık sebebiyle yaşadığınız problemler en aza iner. 

 

⦁ Deforme olmuş cilt hücrelerini yeniler

Yıpranan saçlarda olduğu gibi deforme cilt hücrelerini yenilemek için de yardımcınız çam kozalağı! Çam kozalağı suyuna bir miktar zeytinyağı ekleyerek pamuk yardımıyla cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin, daha sonra ılık suyla yıkayın. Haftada iki kere uygularsanız cildinizdeki lekelerin iyileştiğini de gözlemleyebilirsiniz. 

 

⦁ Diş eti problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur

Faydaları saymakla bitmeyen çam kozalağı suyu, diş etleri problemlerine de iyi gelir. 1 fincan çam kozalağı suyuna 1 çay kaşığı sirke ekleyip gargara yaptığınız takdirde problemli diş etlerindeki ağrılar azalır, enfeksiyonlar yok olur ve diş kökleri güçlenir. Ayrıca tartar oluşumunu azaltarak dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olur. Gargara yaparken suyu yutmamaya özen göstermelisiniz!

 

⦁ Mide hastalıklarının oluşumunu engeller

Çoğunlukla sinir ve stresin sonucu olarak midede meydana gelen ülser ve gastrit gibi hastalıkların önüne geçer. Sakinleştirici etkisi sayesinde stresi yok ettiği gibi içindeki farklı bileşenlerle midedeki hastalıkların iyileşmesini de sağlar. Herhangi bir mide hastalığınız olmadığında da çam kozalağı suyu kullanabilirsiniz. Böylelikle olabilecek hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. 

 

⦁ Astım hastalığının olumsuz etkilerini azaltır

Akciğer problemlerinin olumsuz etkilerine karşı savaşan çam kozalağı suyu, özellikle astım hastaları için de önemli bir şifa kaynağı. Günde 1 bardak çam kozalağı suyu tüketerek gün içinde hayat kalitenizi düşüren astım hastalığının olumsuz etkilerini gözle görülür şekilde azaltabilirsiniz.

 

Kaynak: 

https://www.mynet.com/cam-kozalagi-suyunun-hic-bilmediginiz-5-faydasi-1159466-myyemek

https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/cam-kozalagi-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-neye-iyi-gelir/

https://faydalarizararlari.net/cam-kozalagi-suyunun-faydalari/

https://www.saglik8.com/cam-kozalaginin-faydalari-nelerdir-nasil-tuketilir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.