Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Buradasınız

Ye-İç 15 Haziran 2020

Sağlıklı dişlere, güzel gülüşlere sahip olmak için öncelikle ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilinçlenmemiz gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda yaygın olarak bilinen bazı bilgiler yanlıştır. Sizler için ağız ve diş sağlığıyla ilgili doğru bilinen 5 yanlışı derledik.

Diş eti kanaması

Diş eti kanaması ciddi problemlerin oluşmasının habercisi olabilir. Fırçalama esnasında kanayan diş eti; diş eti çekilmesi, diş kaybı gibi sorunların doğmasına neden olabileceğinden ciddiye alınmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken gerçekleşen kanamalar için doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Diş macunu sürülüş şekli

Diş macunu bir leblebi büyüklüğünden daha fazla sıkılmamalıdır. Reklamlarda görüldüğü gibi tüm diş fırçasını kaplamamalıdır. Özellikle çocuklar için bu durum çok önemlidir. İçerisindeki flour gibi maddelerin yutulmaması ve ferahlatıcı özelliklerin fazlaca alınmaması gerekmektedir.

Diş fırçalama süresi

Dişleri 5 dakika fırçalama söylemi tamamen yanlıştır. Diş fırçalama süresi artıkça diş etlerindeki ve diş üzerindeki aşınma direnci düşmektedir. Bu sebeple uzun fırçalama doktorlar tarafından önerilmez. Diş fırçalamak için 2 dakika ideal bir süredir.

Dişi ipi kullanmak

Diş ipi kullanmak tehlikelidir söylemi oldukça yanlıştır. Diş ipi kullanımı dişlerin ve diş etlerinin temizliği için çok önemli bir aşamadır. Diş fırçalamak diş yüzeylerini temizlerken, diş aralarında kalanları temizlemek diş ipinin görevidir. Diş fırçasının ulaşamadığı ara yüzleri temizlemenin tek yolu diş ipi kullanmaktır.

Güzel gülüşler için doktor kontrolünü ihmal etmeyin

Sağlıklı ağız ve dişler için düzenli olarak yapmanız gereken adımlardan biri de doktor kontrolleridir. Yılda en az 1 kez diş doktorunuza giderek kontrollerinizi yaptırmanız hem ortaya çıkan sorunları çözecek hem de olası durumlar için önceden tedbir almanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği gibi hizmetlerden faydalanabileceğiniz Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile ağız ve diş sağlığınızın yanında kendinizi ve sevdiklerinizi de koruma altına alabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.