Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ağız Sağlığınızı Bozan 6 Yanlış Davranış
Ağız Sağlığınızı Bozan 6 Yanlış Davranış

iyihisset.com

22 Kas 2020

Tüm vücudun sağlığını doğrudan etkileyen en önemli unsurlardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Eskilerin tabiriyle sağlık ağızdan başlar deyiminde olduğu gibi hem sağlığımızı korumak hem de farklı hastalıklara yakalanmamak için ağız sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Diş, diş eti ve daha farklı birçok ağız hastalığı, tedavi edilmediğinde zaman içerisinde birçok farklı durumu tetikleyerek hastalıklara neden olabilmektedir. Peki bizlerin rutin olarak yaptığı ancak doğru olmadığı için ağız sağlığımızı olumsuz etkileyen durumlar hangileri? İşte ağız sağlığımızı bozan yanlış davranışlar…

Ağız ve diş bakımını doğru yapamamak

Sağlıklı bir ağız sağlığı için ilk ve en önemli kural düzenli olarak yapılan bakım ve dişleri günde en az 2 kez fırçalamaktır. Doktorunuzun size özel olarak önereceği diş fırçası ve diğer bakım ürünlerini, düzenli olarak kullanmadığınız taktirde zaman içerisinde birçok alana yanlış etki edebilirsiniz. Diş salığınızı bozabilir, diş etlerinizi zedeleyebilirsiniz. Ağız ve diş bakımınızı yapmamak kadar yanlış uygulamaları yapmak da size uzun vadede zarar verecektir.

Dişlerinizi farklı amaçlarla kullanmak…

Dişlerinizi, yemekleri çiğneme ve öğütme dışında herhangi bir iş için kullanmanız durumunda da ağız sağlığınız doğrudan bozulabilir. Paketleri dişlerle açmak, sert cisimleri dişlerle kırmaya çalışmak, şişelerin kapaklarını dişlerle açmaya zorlamak gibi davranış biçimleri zamanla zedelenmelere, kırılmalara ve farklı birçok olumsuz duruma neden olabilir. Bu davranışlar zaman zaman ağız içinde yaralanmalara, protezlerin çıkmasına ya da kırılmasına da sebep olabilir.

Dişleri sıkmak ya da gıcırdatmak

Genelde çocukluk yıllarından başlayarak bir davranış şekli haline gelen diş gıcırdatma ya da sıkma da ağız sağlığımızı bozan diğer bir davranıştır. Büyük ölçüde psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, dişlerin aşınmasından kırılmasına, diş eti çekilmelerinden köklerin hasar görmesine kadar birçok istenmeyen durumu beraberinde getirmektedir.

Yanlış tüketim ve beslenme alışkanlıkları

Başta sigara ve alkol olmak üzere sıkça çay, kahve, şekerli besinler, karbonhidrat ağılıklı yiyecekler ve asitli içecekler tüketmek de ağız sağlığı için yanlış davranışlar arasındadır. Diş ve diş eti sağlığını bozan bu alışkanlıklar dişlerin kaybına kadar giden hastalıklar oluşturarak vücudun da dengesinin bozulmasına ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Aşırı soğuk-aşırı sıcak içecekler tüketmek

Genelde birçok kişinin yaptığı ve hiçbir zararı olmadığını düşündüğü alışkanlıklardan biri de çok soğuk ve çok sıcak içecekler tüketmektir. Ağız ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan bu durum aynı zamanda genel sağlığımız üzerinde de etkiler bırakabilmektedir. Dişler ve diş etlerine doğrudan zarar veren bu davranış, birçok farklı sistemi etkileyerek ağız içerisindeki dokuların hemen hepsine zarar verir.  

Düzenli doktor kontrollerine gitmemek

Ağız ve diş sağlığını bozan ve buna bağlı olarak da birçok farklı hastalığa neden olan davranışların başında düzenli bakım ve kontroller için doktora gitmemek geliyor. Her 6 ayda bir, herhangi bir sorununuz olmasa da ağız ve diş sağlığını korumak ve olası birçok olumsuz durumun önüne geçmek için doktorunuzu ziyaret etmeli ve gerekli tüm kontrollerinizi yaptırmalısınız. Bu şekilde hem ağız ve diş hem de tüm vücudunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

Günlük hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içerisinde çoğu zaman doktor kontrolleri ihmal edilebiliyor. Özellikle ağız gibi vücudun geri kalanını doğrudan etkileyen alanlar için düzenli ve doğru şekilde yapılan kontroller sağlık için çok önemli. Siz de kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak ve gelecekte ortaya çıkabilecek olumsuz durumların önlemini şimdiden almak için diş ve göz sağlığı ihtiyaçlarınıza yanıt veren İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Ücretsiz diş ve göz sağlığı hizmetleri ile birlikte farklı indirimler ve birçok avantaj sunan bu sigorta ile daha sağlıklı gülüşlere kavuşmanız mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.