Açlık Krizlerini Sağlıklı Bir Şekilde Atlatmanın Yolları

Buradasınız

Ye-İç 22 Ocak 2016

aclik krizleri

Evde, okulda, iş yerinde bir anda gelen açlık krizleri ile eller ayaklar titrer, gözler döner, sinirler başa vurur ve insan her gördüğü yenebilecek şeye çılgın bir iştahla saldırır. Bu saldırılan şeyler de genelde abur cubur ya da sağlıksız yiyecekler olur. Bütün bunlara gerek var mı peki? Bu kadar telaşa ve krize girmeye?

Bizce gerek yok. Madem öyle, açlık krizlerinizi sonradan pişman olmayacağınız bir şekilde sağlıkla ve vicdan azabı çekmeden atlatmanın yolları:

Kan Şekerini Dengede Tutma

kan sekeri

Aslında bütün mesele bu. Genellikle iç kazınması, halsizlik ve baş dönmesi şeklinde kendisini gösteren açlık krizi gelip sizi vurduğunda, kan şekerini bir anda yükselten yiyecekler yerine kompleks karbonhidrat içeren yiyeceklerden tüketin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yemek veya meyve suyu içmek yerine meyve yemek gibi.

Tatlı, Krizdir

tatlikrizdir

Kan şekeri düştüğünden açlık krizine girdiğinizde, aslında tatlı krizine girdiğinizi düşünürsünüz. Böyle durumlarda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları yiyin. Şeker ihtiyacınızı meyvelerle, kuru üzüm ve kuru erikle gidermeye çalışın. Diyet bisküviler de hayat kurtarır, kriz önler.

Su İçin, Su Çok İyi

suicin su cok iyi

Baktınız acıktınız, kriz geliyor hemen bir şeyler yemek yerine iki bardak su için. Metabolizmanızı dengeleyen su, midenize ve beyninize “Ben doluyum canım, kusura bakma.” mesajı iletecektir.

Kendinizi Aç Bırakmayın

kendinizi ac brakmayın

Yani sadece krize girdiğiniz zaman değil; gün içinde de. Öğün aralarınızı kısa tutun. Yemek yemek gündeme geldiğinde tıka basa doymanız gerektiğini düşünmeyin. Ana öğünlerden sonra bir meyve, şekersiz yoğurt, bir avuç badem gibi atıştırmalıklarla açlık dengenizi koruyun. Midenizi ihmal etmeyin, doymaz sonra. Doyumsuzluk hoş bir şey değil.

Tuzla Aranıza Mesafe Koyun

mesafe

Tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Sadece şekerin değil; tuzun da fazlası zararlı. Ara öğünlerde tuzsuz peynirle bir lokma ekmek yiyin mesela. Tuz, vücudun yüksek gıda gereksinimini arttırır.

Odak Noktanızı Değiştirin

odaknoktası

Sağlıklı atıştırmalıkları midenize yuvarladığınız ve suyunuzu içtiğiniz halde aklınız fikriniz çikolatalarda, pastalarda, böreklerde, açmalarda ise kendinize oyalanacak bir şeyler bulun. Zamanınız ve imkânınız varsa egzersiz yapın. Basit yoga hareketleri veya kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Açlık krizi, aslında neredeyse her kriz, fiziksel olmaktan çok ruhsaldır. Madem öyle, sizi rahatlatacak ve ruhunuzu doyuracak bir müzikle de kendinize ziyafet çekebilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.