Acilen Hayatından Çıkarman Gereken 10 Şey

Buradasınız

Ye-İç 10 Mart 2022

hayat, yaşam, değişiklik, tarz, alışkanlık,erkek

Bazen hayatımıza kattıklarımız bazen de hayatımızdan çıkardıklarımız, kendimizi ve yaşamı seviyorum demenin bir yoludur. Çünkü birlikte yola çıktığımız kişiler, alışkanlıklar, seçimler zamanla bize iyi gelmeyebilir, birer yüke dönüşebilir. Böyle durumlarda onlarla vedalaşmanın zamanı geldiğinde onlara güle güle diyebilmeliyiz. Yüklerimizden kurtulduğumuzda daha rahat yol alırız ve belki de bize daha iyi gelecek yeni yollara çıkarız. Hayır demek, hoşça kal demek her zaman zordur. Ama hayatımızın da sadece bir tane olduğunu düşündüğümüzde, bazı şeyleri rutinlerimiz arasından hızla çıkarmak da fayda var. İşte hayatından neyi çıkarıp çıkarmaman gerektiği konusunda sana yardımcı bir liste…

1- Yakınındaki bazı insanları hayatından çıkarabilirsin

hayat, yaşam, değişiklik, tarz, alışkanlık, kadın

Hayatındaki bazı insanlar, senin için ne ifade ederlerse etsinler zaman zaman seni üzebilecek hareketler yapabilirler. Bu kişilerden bazıları senden sürekli bir şeyler yapmanı beklerler ve sözde sevgileri de aslında senin bunları yapıp yapmamana bağlıdır. Bu yüzden arkadaş seçimlerini çok iyi yapmalı ve seni gerçekten sadece sen olduğun için yakınında tutanları ayırmalısın.

2- Kıyaslamaktan vazgeç

Herkes kendi şartlarına ve standartlarına göre bir hayat yaşar ve aslında neyin iyi neyin de kötü olduğu kişiden kişiye göre değişir. Bu noktada seni karamsarlığa sokacak ve üzebilecek en önemli konulardan biri de kendini başkaları ile kıyaslamandır. Eğer kendi mutluluk anlayışını da bunun üzerine kurarsan, zamanla oldukça mutsuz bir insan haline gelebilirsin. Bu yüzden kendini başkalarıyla kıyaslamayı ve mutluluk anlayışını bunun üzerine kurmayı hızla bırakmalısın.

3- Bir şeyler arttığında her şeyin daha güzel olacağı düşüncesini terk etmelisin

Hepimiz bir hayat yaşıyoruz ve sahip olduklarımız da herkese göre değişiklik gösteriyor. Bu noktada bazımız daha zenginken bazımız da daha güzel olabiliyor. Buradaki en büyük tuzak ise bazı şeylerin daha fazla ya da güzel olduğunda hayatın tümüyle güzelleşeceği ve iyileşeceği düşüncesi. Bu çoğu zaman hayal kırıklığı yaratan ve beklenmeyen sonuçlara götüren bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Daha güzel, daha zengin, daha bir şey olduğunda hayatının daha iyi olacağı düşüncesini hızla bırakmalı ve kendi yoluna odaklanmalısın.

4- Endişelerden ve suçlamalardan uzaklaş

hayat, yaşam, değişiklik, tarz, alışkanlık, stres, erkek

Hayatın normal bir akışı var ve bu akış içerisinde birçok şeyi aslında biz kontrol etmiyoruz. Kontrol sahibi olamadığımız bu durumların ortaya çıkardığı sonuçlar da bizi zaman zaman oldukça endişeye sevk edebiliyor. Birçok insan bunun sonuçları için de en basit yol olarak kendini suçlamayı tercih edebiliyor. Bunun için sen de hızla kontrol sahibi olamadığın konular hakkında sürekli endişelenmeyi ve kendini suçlamayı bırakmalısın. Hayatı kendi akışında kabul etmeyi öğrenmelisin.

5- Güven yoksa iletişim de olmasın

Hayatın temelinde yatan en önemli olgulardan biri iletişimdir. Doğru ve dengeli iletişim kurulması mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak için de en önemli gereksinimlerden biridir. Sen de sahip olduğun tüm iletişim süreçlerini gözden geçirmeli ve sağlıksız, dengesiz tavırların olduğu ve güvensizliğin hakim olduğu ilişkilerini devam ettirmekten vazgeçmelisin.

6- Başarılarına odaklanmalısın

Hepimiz yaşamımızın bir bölümünde başarılar elde edip bunlarla mutlu olurken, bazı zamanlarda da başarısızlıklara imza atarak hayal kırıklıklarına uğrarız. Bu hayatın normal akışıdır ve hiçbiri devamlı olarak sürmez. Zaman zaman biri yaşanır, zaman zaman da diğeri. Burada senin yapman gereken, herhangi birine takılı kalmak yerine özellikle başarılarına odaklanmaktır. Devamlı başarısızlıklarını görmeyi, başarısız olduğun konulara odaklanmayı, kendine yüklenmeyi bırakmalısın.

7- Kötü alışkanlıklarını bırak

hayat, yaşam, değişiklik, tarz, alışkanlık, sigara, sağlık

Bedenine, zihnine, ruhuna iyi gelmeyen birtakım alışkanlıklarını inatla sürdürmeyi hızla bırakmalısın. Bunlar seni zehirler ve hayatını sürekli olarak kötü etkilerler. Üstelik bunu sadece vücudun için değil ailen, ilişkilerin, iş hayatın, ekonomin gibi farklı noktalarda da yaparlar. Rutin haline getirdiğin kötü alışkanlıklarından hızla vazgeçmeli ve bunları geride bırakarak seni daha mutlu ve huzurlu yapacak yeni alışkanlıklara geçmelisin. Hobiler ve spor bu noktada oldukça işine yarayacaktır.

8- Başkalarının sözleriyle hareket etme

Çevremizdeki insanların söyledikleri, düşündükleri ve bize aktardıkları bizim yaşamlarımız üzerinde zaman zaman domine edici etkiler yaratabilmektedir. Zaman zaman hepimiz başkalarının sözleri ve hareketlerinden etkileniriz. Bu bizi fark etmeden mutsuzluğa yönelten en önemli etkenlerden de biridir. Başkalarının sözleriyle hareket etmeyi, başkalarının hayatınla ilgili verdiği kararları uygulamayı bırakarak sen de daha mutlu ve keyifli bir hayat sürebilirsin.

9- Rutinlerini değiştirmelisin

Her gün yaptığın şeyler, bazıları istemsiz de olsa bir süre sonra rutine dönüşerek hayatına yerleşir ve senin bir parçan olur. Bunlar aynı zamanda senin nasıl bir hayat yaşadığını da gösteren alışkanlar haline gelir. Bu rutinlerden bazıları zaman zaman seni sıkabilir ve tükenmene de neden olabilir. Bunun için rutinlerini sürekli gözden geçirmeli ve seni üzen aynı şeyleri yapmayı bırakmalısın. Sıkıldığını ve tükendiğini bile bile her gün aynı şeyleri yapmayı ve yaşamı düşük enerjiyle devam ettirmeyi terk etmelisin.

10- Yeni şeyler için hazır mısın?

hayat, yaşam, değişiklik, tarz, alışkanlık, yaşlı, çift, gözlük

Alışkanlıklar, rutinler, kötü huylar hayatını bir süre sonra bir bataklığa çevirebilir ve bu durum da yaşamın en temel içgüdülerinden biri olan değişimleri hayatından uzaklaştırabilir. Sen, bulunduğun yerden bunu göremeyebilirsin ancak hayat her zaman yeni şeyleri sana sunar ve gösterir. Alıştığın şeylere devam edeceksin diye gelişmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, sürprizlere açık olmayı reddetmeyi bırakmalısın. Yeniliklere ve değişimlere açık olmalı ve gelecek günlerin her zaman daha umutlu ve güzel olacağını unutmamalısın. Yaşamın normal akışına kendini bırakarak daha mutlu ve güzel günlere merhaba demelisin.

Kaynak: pepapp

 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.