Aç Yatmak mı Tok Yatmak mı Daha Sağlıklı?

Buradasınız

Ye-İç 24 Mart 2017

Aslında ikisi de sağlık için iyi değil. Şimdiye kadar hep tok karnına uyumanın zararlarıyla ilgili haberler duymuş olabilirsiniz. Peki ya aç yatmak vücudunuzda nasıl etkiler yaratıyor biliyor musunuz? Bu durum aslında kişiye göre değişse de uzmanlar, hem sağlık hem de kilo kontrolü açısından aç yatmanın doğru bir alışkanlık olmadığı yönünde hemfikir. Çünkü...

Aç Yatmak Uyku Kalitesini Bozabilir

Guruldayan bir karınla yatağa girdiğinizde uykuya dalsanız bile, beynin açlıkla ilgili uyaranları hala aktif olduğu için yeterince derin uyuyamazsınız. Yapılan araştırmalara göre, bozulan uyku kalitesi ise metabolizmanın yavaşlaması, iştah artışı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu da kimi kanser türleri ve diyabet için risk teşkil ediyor. O nedenle aç yatmak yerine yoğurt, çorba gibi tok tutan ve kalorisi az gıdalara yönelin.

Kas Kütlesinde Azalma Yaratabilir

Vücuttaki kas gelişimi ve onarımı için yatmadan birkaç saat önce yemek yemek gerekli. Açlıkla birlikte bozulan uyku, kasların protein gibi ihtiyaç duyduğu besinlerin alımını da sekteye uğratıyor. Haliyle bu da spor salonunda geçirilen saatlerin tam anlamıyla karşılığının alınamamasına neden oluyor. Yatmadan birkaç saat önce yemek yiyip bol su içmek, uykunuzu düzenleyeceği gibi günlük egzersiz programınızı da verimli kılacaktır.

Kilo Almaya Neden Olabilir

Açlıktan ölme seviyesine gelene kadar bir şey yememek, kan şekerini düşürdüğü için bu durum uyurken de değişmiyor. Hatta uykudayken kan şekeri daha sağlıksız seviyelere ulaşıp metabolizmanızı etkileyebiliyor ve bu da kilo kontrolünü kaybetmeye yol açıyor. Yatmadan önce bitter çikolatadan bir ısırık almanın bile aç kalmaktan iyi olduğunu unutmayın. Çünkü o küçük ısırık sabaha kadar dayanmanızı sağlayacaktır. Öte yandan yemek yiyip uyumak da kandaki insülin ve glikozun artmasına, vücuttaki ekstra kalorinin yağa dönüşmesine neden oluyor. Dolayısıyla ideal olan, akşam yemeği ve kahvaltı arasında 12 saat yemek yememek. 

Enerjinizi Azaltabilir

Gece yattığınızda vücudun kalori yakmayı bıraktığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Florida Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, yatmadan önce 30 gram protein alıp uyuyanların, tamamen aç karnına yatanlara göre güne daha enerjik başladığı görülüyor. Yani aç yatmak ertesi günkü enerji seviyesini doğrudan etkiliyor.

Öfkeyi Artırabilir

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, açlıkla serotonin salgılanması arasında ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Yani açlık, beynin öfke kontrolünü sağlayan bölümlerinde dengesizlik yaratıyor. Sabah gergin uyanmanızın sebeplerinden biri aç karna yatmanız olabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.