3 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Ye-İç 22 Ekim 2021

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Sağlıklı ve yeterli beslenmek, metabolizmanın gençleştirilmesi ve beslenme programının bir plana koyulması sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez faktörler arasında yer alıyor. Günümüzde birçok diyet programı bulunsa da detoks diyeti son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Senin için 3 günlük detoks diyeti programı hazırladık. Hadi, sağlıklı yaşama ilk adımı birlikte atalım.

Detoks diyeti nedir?

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Belirli zaman aralıklarıyla vücudu toksinlerden arındırmak amacıyla uygulanan beslenme modeli detoks olarak adlandırılıyor. Detoks diyeti aşırı yağlı, kolesterol miktarı yüksek veya paketlenmiş gıdalardan uzaklaşmanın en etkinli yollarından biri olarak ön plana çıkıyor. Antioksidan içerikli besinlerin tercih edilmesinden dolayı detoks diyeti, metabolizmayı ve cildi gençleştiriyor.

Nelere dikkat edilmeli?

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Detoks diyetinde düzen oldukça önemlidir. Her gün aynı öğünü, aynı saatte tüketmek ve öğünleri hiçbir şekilde atlamamak gerekiyor. Aksi takdirde uzun süreli açlık, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olacaktır. Ayrıca detoks diyeti yaparken bol bol su içmeli ve sporu hayatının vazgeçilmez bir parçası haline getirmelisin.

Detoks diyetini ne kadar sürmeli?

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Detoks diyeti ortalama 3 gün yapılmalıdır. Sınırlarını zorlayan insanlar ise en fazla 7 gün detoks diyeti uygulamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sağlık problemleriyle karşılaşılması olası. Ayrıca detoks diyetini ayda 1 kereden fazla yapmamaya da dikkat etmelisin.

Birinci Gün

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Diyetin ilk gününde kahvaltı öğünü için ıspanak, brokoli, maydanoz ve yeşil elmayla hazırlanan detoks suyu ve 5-6 adet çiğ badem tüketmelisin. Ara öğünde ise 3-4 adet ceviz içi yiyebilirsin. Öğle yemeği için 1 kase yağsız sebze çorbası, akşam yemeği için ise az zeytinyağlı kinoa salatasını tercih etmelisin.

İkinci gün

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Diyetin ikinci gününde kahvaltı öğünü için 1 kase yoğurt, bir çay kaşığı zerdeçal, bir yemek kaşığı keten tohumu, 1 porsiyon az şekerli meyve ve 1 su bardağı maydanoz suyunu blenderdan geçirerek tüketmelisin. Ara öğünde 1 avuç çiğ badem, diyeti daha etkili kılacaktır. Öğle yemeğinde 1 kase sebze çorbası, akşam yemeğinde ise biraz sebze salatası ve 1 adet orta boy somon ızgara yiyebilirsin.

Üçüncü gün

Detoks diyeti, diyet, sağlık, besin, yiyecek

Diyetin son gününde kahvaltı öğünü için 1 dilim ananas, yarım muz, keten tohumu, 3 adet çilek ve badem sütünden oluşan bir detoks suyu hazırlamalı, ara öğün için ise 1 avuç çiğ badem veya 3-4 adet ceviz içi tüketmelisin. Öğle yemeğinde az zeytinyağlı sebze salatası, akşam yemeğinde ise 1 adet orta boy ızgara somon ve 1 kase yağsız sebze çorbası içmelisin.

Dengeli ve düzenli bir beslenme, sağlıklı bir yaşam için edinmen gereken en önemli alışkanlardan biri. Bunu hayatının geneline yayarak ve zaman zaman vücudunu çok etkilemeyecek şekilde detoks diyetleri de yaparak sağlığına kavuşabilirsin. Bunun ötesinde her an ve beklenmeyen zamanlarda karşına çıkacak sağlık sorunların için de QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Bu sigorta ile katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden anlaşmalı özel hastanelerden hizmet alabilirsin. Üstelin günde 1 TL’den başlayan fiyatlarla…

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.