Yorgunluğunun Sebebi Olabilecek Tiroide İyi Gelen Yiyecekler

Buradasınız

Ye-İç 28 Nisan 2021

tiroid, hastalık, kadın, boğaz, ağrı

Yorgunluk bugünkü modern hayatın en çok görülen rahatsızlıklarından biri. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve iş hayatı içerisinde yer alarak günlerini yoğun stres altında geçiren kişilerde çok yoğun şekilde yorgunluk görülebiliyor. Buna ek olarak tiroid hastalığı da yorgunluğa neden olan temel sebeplerden biri. Tiroidin bir yan etkisi olarak görülen yorgunluğunu geçirecek ve gün içerisinde daha aktif olmanı sağlayacak besin gruplarından birkaçını bu yazımızda bulabilirsin.

Omega-3 içeriği bol olan besinlere ağırlık vermelisin

tiroid, hastalık, yiyecek, meyve, kuruyemiş

Besinler tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesinde çok büyük öneme sahip. Bunun için öncelikli olarak balık, deniz ürünleri, keten tohumu, ceviz gibi omega-3 yönünden zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisin. Omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olan bu besinler tiroit hormonunun yapısına katılarak iyot ve selenyumu bir arada sunarlar. Omega-3 genel olarak tiroid işlev bozukluğu yaşayan kişilerde görülen kalp-damar ve diyabet hastalıklarına karşı koruma sağlamada önemlidir. Haftada iki kez bu besinleri tüketmeye gayret etmelisin.

Çinko çok etkili

tiroid, hastalık, kuruyemiş, badem, fındık, çekirdek, ceviz

Çinko tiroid tedavisinde çok etkili besin içeriklerinden biridir. Çinkodan zengin olan badem, deniz ürünleri, taze et, karaciğer, tavuk, hindi, fındık, ay çekirdeği gibi besinleri normal beslenme düzenine ekleyebilirsin. Çinko tiroid hormon sentezi için gerekli olan bir maddedir. Özellikle tiroid sürecinde ortaya çıkan cilt lezyonlarının engellenmesi ve tedavi edilmesinde önemli bir besindir.

Vitaminler ama yağda çözünen A, E, D

tiroid, hastalık, yiyecekler, sebze, meyve

Vitaminler de tiroid için önemli besin grupları arasındadır. Özellikle yağda çözünen grup içerisinde yer alan A, E, D, K2 gibi vitaminleri tiroidi destekleyen bir yapıya sahiptir. A vitamini tiroid hormonlarının üretilmesi ve salgılanmasında, D vitamini ise hipertiroidizmle savaşmada etkin bir rol üstlenir. Bunun için havuç, tatlı patates, ıspanak, lahana, somon, sardalya gibi besinleri sıkça tüketmelisin.

Demiri unutma

tiroid, hastalık, yiyecek, yeşil, ıspanak

Tiroid sürecinde ve özellikle yorgunluk yaşıyorsan demiri de unutmamanda fayda var. Özellikle yeşil yapraklı besinlerin içinde çok yoğun şekilde bulunan demir, tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde çok etkilidir.

Selenyum içerikli besinleri de tüketmelisin

tiroid, hastalık, yiyecek, et, protein, yumurta

İçerisinde selenyum minerali bulunan besinler de tiroid hormonunun salgılanması ve tiroidin doğru fonksiyonlarını yapabilmesi için çok önemlidir. Vücuda yetersiz selenyum alındığında kandaki T4 ve TSH hormonları çok yükselir. Aynı zamanda da T3 hormonu düşer. Özellikle iyot ve selenyum eksikliğinin birlikte görülmesi durumunda tiroid hastalığının ciddi oranda şiddetlendiği görülür. Selenyum kaynağı besinler olan balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ve tam tahılları beslenmene ekleyerek bunun önüne geçebilirsin.

Tüm hastalıklara karşı hazırlıklı olmalısın

tiroid, hastalık, kadın, ulstrason, kontrol

Sağlık hayatımızdaki en önemli şey ve bunun değerini özellikle CoVID-19 salgını ile birlikte bir kez daha en derin şekilde anlamış durumdayız. Hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak ve meydana gelebilecek istenmeyen durumlarda hazırlıklı olmak için bugünden harekete geçmende fayda var. Günlük hayatını olumsuz etkileyecek tiroid vb. hastalıklar ile yorgunluk gibi kronik durumlara karşı adım atmak senin elinde.

Sağlığımızın değerini çok fazla anladığımız bugünlerde olası istenmeyen durumlarda ek bir sağlıklı harcaması çıkmamasını ister misin? Sen de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı yaptırarak herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığında muayene işlemlerindeki 15 TL katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden özel hastane ve diğer özel sağlık kurumlarından hizmet alabilirsin. İlk tanışmaya özel olarak sunulan yüzde 10 indirimin yanında aile üyeleri ile birlikte poliçe yaptırarak da yüzde 10 indirimden faydalanabilirsin. Bu sigorta ile her yıl 1 kez ücretsiz check-up hizmetinden online doktor ve psikolog hizmetine birçok hizmetten de faydalanabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.