Yemek Yapmanı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Buradasınız

Ye-İç 28 Mart 2022

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi

Yemek yapmak dünyanın en zevkli aktivitelerinden biri olduğu kadar aynı zamanda sağlıklı bir hayat sürmek için de hayatında olması gereken bir olgu. Birçok kişi basit bir şeyler de olsa hazırlamayı ve pişirmeyi bilirken bazılarımız ise bir şef kadar usta yemek yapabiliyor. Hemen herkes ise mutfağa girdiğinde yaratıcı bir şeyler ortaya çıkarmak için harekete geçiyor. Eğer sen de yemek yapmayı tam olarak bilmeyen ama bu işe de gönlünü ve hayallerini koyan biriysen yemek yapmanı kolaylaştıracak ve mutfakta işine yarayacak birkaç öneriyi bu yazımızda bulabilirsin.,

Mutfak düzeni ile işe başlayabilirsin

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi

Mutfakta başarılı bir şekilde yemek pişirmek ve iyi bir aşçı olma yolunda ilk adımı atmak için mutfak düzenin ile işe koyulmalısın. Yemek yaparken kullanacağın birçok farklı eşya ve yardımcı alet bulunuyor. Hatta bunların yanına bir de elektrikli ev aletlerini de katabilirsin. Mutfağının büyüklüğü ve genel durumuna göre bunları belirli bir düzende tutmalı ve kendine göre ayarlamalısın. Yemek yapmaya başladığında aradığın tüm aletler, cihazlar, malzemeler hemen elinin altında olmalı. Bu yolla hem çok daha hızlı olabilir hem de daha lezzetli yemekler hazırlamak için gerekenleri hemen yanı başında tutabilirsin.

Sebzelerin kararmaması için sirkeden faydalanabilirsin

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, sirke

Yemek hazırlarken en sık rastlanan sorunlardan biri de meyvelerin ve sebzelerin kararmasıdır. Birçok besin kabuğunu soyduğun anda kararmaya başlar. Bunun önüne geçmenin ve besinlerin lezzetini hem de rengini korumak için sirkenin gücünden faydalanabilirsin. Biraz sirke ilave ederek ya da besinleri soyduktan sonra onları sirkeli suda bekleterek kararmalarının önüne geçebilirsin.

Hamurun hızlı mayalanmasını mı istiyorsunuz?

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, hamur, maya

Hamur işlerini seviyorsan ve hamurla güzel ve lezzetli yiyecekler hazırlamak istiyorsan seni hem hızlandıracak hem de işini kolaylaştıracak bir ipucumuz var. Mutfakta daha hızlı hareket etmek istiyorsan ve hamurunun da hızlı mayalanmasını hedefliyorsan önceden 40 derecede ısıtılmış fırına hazırladığın hamuru koyabilirsin. Bu şekilde daha hızlı şekilde mayalanmasını sağlayarak işlerini hızlandırabilirsin.

Tane tane bir pilav için…

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, pilav, pirinç

Aslında yapması bir o kadar kolay ama kıvamını tutturmanın çok zor olduğu bir yemek de pilavdır. Birçok insan farklı şekillerde sevse de birçok kişi için ideal pilav tane tane olandır. Bunu sağlamak için pirinç tanelerini önceden güzelce yıkamayı unutmamalısın. Bu şekilde üzerlerindeki nişasta iyice gideceği için pişme sırasında tanelerin birbirlerine yapışma oranı da oldukça azalacaktır. Pilav yaparken dikkat edebileceğin diğer bir konu da şehriyeli pilav yaparken oluşan kahverengimsi renktir. Bunu önlemek için de pilava eklediğin suyun içerisine 1-2 damla limon sıkabilirsin.

Lezzetli bir salata hazırlamak ister misin?

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, salata Salata hazırlarken de dik

at etmen gereken noktalardan biri kullanacağın malzemelerin iyice kurutulmuş olmasıdır. Malzemelerin daha lezzetli ve kıvamında olması için onları iyice yıkadıktan sonra kurutmalısın. Ek olarak dikkat edebileceğin diğer bir konu limondan fazla su almak için onu önceden biraz sıcak suda bekletmektir. Yine salatanı daha güzel ve lezzetli yapmak için yağını son aşamada koymayı unutmamalısın. Bu yöntemle salata sosunun tüm sebzelere eşit şekilde geçmesini sağlayabilirsin.

Gözler yaşarmasın

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, soğan

Herhangi biri, yakınlarda bir yerde soğan kestiğinde gözler yaşarmadan duramaz. Birçok insanı doğrudan rahatsız eden bu durumun önüne geçmek ise oldukça kolaydır. Soğanları kesmeden önce 15-20 dakika kadar buzdolabında bekletirsen hem daha kolay soyulduklarını göreceksin hem de gözlerin çok daha az yaşaracak.

Suyun taşmasını engelleyebilirsin

yemek yapmak, mutfak, tüyo, pratik, bilgi, kaynama, tencere

Tencereye su koyup içine de bir şey atıp kaynattığın sırada zaman zaman taştığını görebilirsin. Bu hem ocağın kirlenmesine hem de pişirmek istediğin yemeğin tadının bozulmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek ve taşmayı engellemek için kaynayan tencerenin üzerine tahta bir kaşık koyabilirsin. Bu yolla suyun taşmasını da rahatlıkla engelleyebilirsin.

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.