Unutkanlığı Azaltacak Beslenme Önerileri

Buradasınız

Ye-İç 02 Temmuz 2022

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler

Birçok kişinin hayatın normal akışı içerisinde zaman zaman yaşadığı en önemli sorunlardan biri unutkanlıktır. Anlık olarak aklımıza bir şey gelmediği, bir şeyi hatırlayamadığımız olabilir. Genelde geçici olan bu durumun yanında kimi zamanlarda ise çok daha ileri seviyelerde unutkanlık olup kronik bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Beynimizin ve ona bağlı olarak çalışan belleğimizin temel işlevlerinden biri olan unutkanlık, fizyolojik olarak normal kabul edilen bir durumken, kimi hastalıkların da belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Unutkanlığa karşı doktorunun uygulayabileceği birçok tedavi vardır ancak sen de bazı besinleri tüketerek bu sürece yardımcı olabilirsin. İşte unutkanlığa iyi gelen besinlerden bazıları.

Unutkanlık için nasıl beslenmelisin?

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler

Birçok bilimsel çalışma, unutkanlığı tetikleyen en önemli konulardan birinin de yanlış uygulanan diyetler ve beslenme şekilleri olduğunu gösteriyor. Beslenme düzeninin ve besinlerin hafızamız ve belleğimiz üzerinde doğrudan etkileri bulunuyor. Buna bağlı olarak da bazı besin gruplarının diğerlerine göre unutkanlığa iyi geldiği ve beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirerek hatırlamaya yardımcı olduğu biliniyor. Örneğin içerisinde omega 3 yağ asitleri bolca bulunan balıkların beyin sağlığı açısından büyük önem taşıdığı biliniyor. Bu içerikten zengin besinlerin haftada 2-3 kez tüketilmesi halinde unutkanlığı azaltabileceği ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını da geciktireceği kabul ediliyor. Yine örneğin ceviz gibi E vitamini açısından zengin ve beyin fonksiyonlarını destekleyen kuruyemişleri de her gün belirli porsiyonlarda tüketerek unutkanlık için önemli bir adım atabilirsin.

Balıklar

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, balık

Omega 3 açısından zengin olan balıkların hafızanın güçlü kalması ve unutkanlığa iyi gelmesi yönünden önemli olduğu hemen herkes tarafından kabul ediliyor. Çünkü unutkanlığın en önemli sebeplerinden biri omega 3 eksikliği olarak biliniyor. Bunun için bu yağ asidinden zengin somon, sardalya, ton balığı ve uskumru gibi balıkları haftada 1-2 kez tüketerek beynin çalışmasını destekleyebilir ve bu yolla unutkanlığın önüne geçebilirsin.

Bitter Çikolata

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, bitter, çikolata

Bitter çikolatanın da doğru miktarlarda yenilmesi durumunda vücudumuzun birçok noktasını olumlu anlamda desteklediği ve faydalı olduğu biliniyor. Bitter çikolatanın içerisinde bolca bulunan polifenoller beynin daha sağlıklı çalışmasını ve temel işlevlerini daha rahat şekilde yapmasını destekliyor. Gün içerisinde küçük bir kare çikolata tüketerek beynin daha fonksiyonel şekilde çalışmasını ve bu yolla unutkanlığın önüne geçmesini destekleyebilirsin.

Domates

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, domates

Unutkanlığa karşı olan ve hafızanın güçlendirilmesini sağlayan en önemli besin içeriklerinden biri olan antioksidanlar açısından kuvvetli besinleri de tüketmek önemli. Antioksidanlar kan akışının hızlanması ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayarak beynin de daha aktif ve etkili çalışmasına yardımcı oluyorlar. Bunun için en etkili besinlerden biri domates olarak öne çıkıyor. Domateste bolca bulunan likopen doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biri. Bu da hafızanın güçlenmesi ve unutkanlığın azalmasını sağlıyor.

Tarçın

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, tarçın

Tarçın da hafızayı güçlendirdiği bilinen en önemli besinlerden biri. Tarçının beynin çalışmasını olumlu yönde etkilediği ve içerisinde bulunan farklı mineraller ile konsantrasyonu artırdığı, hafızayı güçlendirdiği ve beyin fonksiyonlarını düzenlediği biliniyor. Yapılan farklı çalışmalar tarçın kokusunun da unutkanlık üzerinde etkili sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyuyor. Tarçını toz olarak farklı yemeklerle tüketebileceğin gibi çayını da yaparak unutkanlığa karşı kullanabilirsin.

Ceviz

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, ceviz

Omega 3 ve E vitamini açısından oldukça zengin olan ve tam bir enerji kaynağı olarak da kabul edilen cevizi de unutkanlığa karşı tüketebilirsin. Ceviz, içeriğindeki yağ asitleri sayesinde hafızayı güçlendiriyor. Gün içerisinde 1 avuç kadar ceviz tüketerek unutkanlıkla olan savaşta bedenini destekleyebilirsin. E vitamini açısından da zengin bir kuruyemiş olan ceviz, beyin fonksiyonlarını doğrudan destekliyor.

Yaban Mersini

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, yaban mersini

C vitamini açısından oldukça zengin olan ve içerdiği polifenoller ve flanovoidler ile beynin yaşlanmasını geciktiren yaban mersini de unutkanlık için önemli bir besin. Günde 5-6 adet taze yaban mersini tüketilmesi hem sağlıklı beslenme düzeni hem de belleğin unutmasını engellemesi açısından önem taşıyor. Yaban mersininde bulunan antisiyoniller beynin hafızadan sorumlu bölgesi olan hipokampus üzerinde direkt etki sağlıyor.

Yeşil Çay

unutkanlık, sağlık, beslenme, besinler, yeşil çay

Yeşil çayın da beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi farklı çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketiminin hafızayı zayıflatan nöronların kaybını engellediği ve hafızanın güçlenmesine destek olduğu biliniyor. Yeşil çayda bolca bulunan flavonoidlerin beyin fonksiyonlarını destekleyerek yaşlanmanın gecikmesine, bu yolla da hatırlamaya yardımcı olduğu kabul ediliyor.

Unutkanlık günlük hayat içerisinde zaman zaman hepimizin yaşadığı bir sorun ve hayatımızı aksatmayacak şekilde olması durumunda da normal olarak kabul ediliyor. Bunun ötesinde durumlarda ise doktor kontrolü ile farklı tedaviler uygulanabiliyor. Sen de doğru beslenme düzeni ve unutkanlığa iyi gelen besinlerle bu durumun önüne geçebilirsin. Sağlığımıza ne kadar dikkat etsek de yaşamın herhangi bir anında hastaneye gitme durumunda kalabiliyoruz. Böyle anlarda ise QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı dışında ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilir; ücretsiz sunulan check-up online diyetisyen ve online doktor gibi birçok sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. Şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.