Tekrar Isıtıldığında Zararlı Olan Besinler

Buradasınız

Ye-İç 27 Nisan 2023

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık

Besinleri, doğaya ve canlı ekosistemine zarar vermeden tüketecek şekilde sadece ihtiyaç olduğu kadar hazırlamak yapılabilecek en doğru hareketlerden biridir. Ancak zaman zaman yiyebileceğimizden fazla olduğu zaman da tekrar ısıtmak ve sonradan tüketmek üzere saklamak da bir o kadar önemli bir davranıştır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise bazı besin türlerinin tekrar ısıtılması durumunda genel yapısının bozulduğu ve sağlık üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabileceğidir. Bu türdeki besinler, ikinci kez ısıtıldıklarında içerisinden çıkan çeşitli maddeler nedeniyle zehirli bir yapıya bürünebilmektedir. İşte tekrar ısıtıldıklarında sağlığımız için zararlı hale gelen besinlerden birkaçı…

Ispanak

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, ıspanak

Kışın en güzel ve lezzetli sebzelerinden biri olan ve içerisindeki çok sayıda mineral ve vitamin ile tam sağlık deposu sayılabilecek ıspanak, tekrar ısıtıldığında zararlı hale dönüşen besinlerden de biri. Ispanak içerisinde bulunan vücut için faydalı olan nitrat, tekrar ısıtılma durumunda zehirli hale gelebiliyor. Bu durum özellikle bebekler ve küçük yaştaki çocuklar için çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Böyle bir durumun vücuttaki en büyük belirtileri ise ağız ve göz çevresindeki mavilik ve zaman zaman da morluklar oluyor.

Mantar

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, mantar

Besin değerlerinin birçoğunu tekrar ısıtılması durumunda kaybeden ve sağlık için olumsuz sonuçlar doğurabilecek besinlerden biri de mantar. Normal şartlar altında bedenimiz için son derece faydalı olan mantar, bir kez daha ısıtıldığında özellikle sindirim sistemi üzerinde çok zararlı etkilere neden olabiliyor. Tekrar ısıtılması durumunda içerisindeki protein kombinasyonunun bozulmasına neden olan mantar, önceki günden kalması durumunda mutlaka ısıtılmadan, soğuk yenmesi gereken bir yemek.

Tavuk

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, tavuk

Tavuk da tekrar ısıtılması durumunda içerisinde bolca bulunan proteini bozarak sağlığımız için tehlikeli hale gelen besinlerden biri. Böyle bir durumda kolayca tüketilemez hale gelen tavuk, aynı zamanda mide ve sindirim sistemi üzerinde de olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bozulması durumunda en ağır besin zehirlenmelerine de neden olan tavuğu da ertesi gün mutlaka soğuk tüketmeni öneririz.

Pancar

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, pancar

Tıpkı ıspanak gibi tekrar ısıtılması ya da pişirilmesi durumunda içerisinde bulunan nitratın zehirli hale geldiği bir diğer besin de pancardır. Havuç, şalgam gibi kök besinlerin hemen hemen hepsinde benzer durumun görülmesi nedeniyle bu tür besinlerin tekrardan ısıtılması tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar, pancarın doğrudan, hiçbir işleme tabi tutulmadan yenmesi gerektiği konusunda birleşiyorlar. Bu yüzden eğer pancarlı bir yemek yaparsan, en azından ertesi gün onu tekrar ısıtmamalısın.

Kereviz

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, kereviz

Birçok kişi için ertesi gün rahatlıkla tüketilebileceği düşünülen besinlerin başında gelen ve içeriğindeki maddeler dolasıyla oldukça sağlıklı olan kereviz de tekrar ısıtılmaması gereken besinler listesinde yer alıyor. Yine tekrar ısıtılması durumunda nitrat salınmasına neden olan kereviz, yoğun tüketilmesi durumunda besin zehirlenmesine kadar giden durumlara neden olabiliyor.

Yumurta

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, yumurta

Yumurta tartışmasız mutfağın en lezzetli besinlerinden biri olan ve sabah kahvaltısından akşam yemeklerine kadar çok farklı yerlerde kullanılan yumurta da tekrar ısıtılmaması ve ertesi gün yenmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Tekrar ısıtılması durumunda çoğu zaman besin zehirlenmesine neden olan yumurta, çok hızlı şekilde bakteri ürettiği için tek seferde tüketilmesi öneriliyor. Tekrar ısıtılması durumunda yumurtanın içerisindeki protein düzeni de bozuluyor.

Pirinç

yemek, besin, yiyecek, tekrar, ısıtma, zararlı, sağlık, pirinç

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan pirincin de tekrar ısıtılması önerilmiyor. Özellikle saklanma koşullarının çok önemli bir kriter olarak öne çıktığı pirinç, ertesi gün ısıtıldığında mide ve sindirim sistemi için zararlı hale gelebiliyor. Yapıldıktan itibaren içerisinde bakteri oluşmaya başlayan pirinçte, tekrar ısıtıldığında ise bu bakterinin tam olarak ölmediği ve vücut için zararlı olduğu biliniyor.

Sen de besinlerin gücünden yararlanarak daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilir ve her mevsimde tüketeceğin doğru besinlerle çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsin. Ancak bunu ötesinde hayatın içerisinde her anda başına gelebilecek sağlık sorunlarına karşı hazırlıklı olmak için de QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta şimdi yüzde 10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.