Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Tavuktan Daha Pratik, Protein Bombası Yemek Tarifleri

YE-İÇ28 Temmuz 2016

Tavuk yemekleri, pratik bir şekilde lezzetli sofra kurmak isteyenlerin çoğunlukla ilk seçimiydi; ama son zamanlarda çıkan endüstriyel tavuk üretimi haberleri insanın kafasını karıştırıyor. Henüz tam olarak kanıtlamış bir şey yok. Üreticiler, tavukları hızlı büyütmek için yapılan tüm işlemlerin sağlıklı olduğunu ve kontrol edildiklerini iddia ediyor; doğaseverler ise günümüz tavuklarının sağlıksız olduğu konusunda hemfikir. Organik tavuk bulmak da her zaman mümkün olmadığına göre; diğer protein zengini, lezzetli yemek tariflerine bakmak iyi bir fikir değil mi sizce de?

Balıklı “Speedy” Tako


Speedy Gonzales’in memleketi Meksika’nın mutfağından gelen lezzetli takoların içine ne koyarsanız koyun, güzel oluyor. Biz bu seferlik balık koyalım dedik.

Malzemeler

 • 2 fincan doğranmış yeşil lahana,
 • ½ fincan kıyılmış yeşil soğan,
 • ½ fincan yağsız ekşi krema,
 • 2 çay kaşığı tako baharatı,
 • 1 çay kaşığı limon suyu,
 • 1 çay kaşığı portakal suyu,
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı,
 • Yarım kilo alabalık, küp şeklinde doğranmış,
 • 4 tane buğday tortillası.

Hazırlanışı

 • Bir kabın içinde sebzeleri ve ekşi kremayı karıştıralım.
 • Tako baharatını, zeytinyağını, portakal ve limon suyunu başka bir kabın içinde karıştırdıktan sonra balık parçalarını bu sosla terbiye edelim.
 • Tavayı orta ateşte ısıttıktan sonra balıkları kızartalım.
 • Balıkları ve sebzeleri karıştırdıktan sonra 4 eşit parçaya bölelim, takoların içine koyarak servis edelim. Sunumunuzu güzelleştirmek için limon dilimleri kullanabiliyoruz, yanına bir parça nane yaprağı da koyarsak fiyatını 35 liraya çıkartabiliyoruz. Öhm, tabii ki şakaydı.

Besin Değerleri: (Bir porsiyonda.) 395 kalori, 30 gr. protein, 48 gr. karbonhidrat, 5 gr. lif, 2 gr. şeker, 14 gr. yağ, 3 gr. doymamış yağ, 720 mg. sodyum.

İtalyan Mercimek Çorbası

“Mercimek çorbası iyi güzel de çok içtik, insan bir vakitten sonra değişik tatlar arıyor.” diyenler için farklı bir mercimek çorbası tarifimiz var.

Malzemelerimiz

 • Yarım kilo yeşil mercimek,
 • 1 doğranmış soğan,
 • ½ fincan doğranmış havuç,
 • ½ fincan kıyılmış kereviz,
 • 3 diş sarımsak, rendelenmiş,
 • 1 fincan doğranmış domates,
 • Süslemek için de bir fincan Romano peyniri.

Hazırlanışı

 • Domates ve peynir dışında kalan tüm malzemeleri bir tencerede 8 bardak su ile 1 saat boyunca kaynatalım.
 • Maydanoz, rezene, tuz ve karabiberle tatlandırarak, domatesleri ekleyelim ve 1 saat daha pişirelim.
 • Çorbayı 4 kâseye bölelim ve üzerine peynir rendeleyerek servis edelim.

Besin Değerleri: (Bir porsiyonda.) 460 kalori,  33 gr. protein, 76 gr. karbonhidrat, 36 gr lif, 3 gr. şeker, 3 gr yağ, 1 gr. doymamış yağ, 460 gr sodyum.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur