Soğuk Algınlığına İyi Gelen 10 Şey

Buradasınız

Ye-İç 13 Aralık 2015

Soğuk Algınlığına İyi Gelen 10 Şey
 
Havaların soğumasıyla birlikte ne zamandır uyuklayan hain hastalık nezle, birçok bünyeye yerleşme fırsatını da buldu. Mendil satışları arttı, aksıran tıksıran insanların birbirleriyle sarılıp tokalaşamaması yüzünden sosyal yaşantı da tehlikeye girdi. Peki, soğuk algınlığını başımızdan ve burnumuzdan defetmemizi sağlayacak yöntemler neler? İlaç ilaç nereye kadar, biraz da kendimiz savaşalım.

1. Tuzlu Su (Bienal Olan Değil)

Tuzlu Su (Bienal Olan Değil)


 
Fokur fokur kaynamayan ılık suyun içine tuz karıştırıp gargara yaparsanız, soğuk almış boğazınız rahatlar. Yutmayınız.

2. Zencefil, Yardım!

Zencefil, Yardım!
 
Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen ikili ıhlamur ve adaçayı olsa da zencefil çayının vücudu hızlı bir şekilde toplama etkisini de göz ardı etmemek lazım. Tamam, diğer ikili zaten cepte. Zencefil çayını limon ve balla tatlandırabilirsiniz. 

3. Soğan, Sarımsak

Soğan, Sarımsak
 
Hazır hastasınız, zaten sevgilinizle hasta hasta görüşemezsiniz ya da işe gidemezsiniz. İşte size bol bol soğan ve sarımsak tüketmek için fırsat. 

4. Burun Tıkanıklığına Buhar

Burun Tıkanıklığına Buhar

 
Bulabiliyorsanız doğal zeytin yapraklarını alın, kaynatın, buharını burun deliklerinize çekin. Yaşasın organik.

5. C Vitamini

C Vitamini
 
Bol bol C vitamini tüketmelisiniz. C vitamini portakal, mandalina, limon ve greyfurtun yanında biberlerde, brokolide, taze fasulyede, domateste ve karnabaharda da bulunuyor.

6. Teşekkürler Tavuk Suyu Çorbası

Teşekkürler Tavuk Suyu Çorbası
 
Tavuk suyu çorbasının nezleye ve gribe iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Peki, neden iyi geliyor? Doğal antibiyotik işlevi gören tavuk suyu çorbası, salgı üretimini arttırarak hapşırma ve aksırma ile mikropları vücudunuzdan daha çabuk bir şekilde atmanızı sağlıyor.

7. Temiz Hava

Temiz Hava
 
Soğuk algınlığına yakalandığınızda kendinizi çok fazla yormadan kısa yürüyüşlere çıkıp temiz hava solursanız vücudunuzun direnci artar. 

8. Nemli Ortam, Bol Sıvı

Nemli Ortam, Bol Sıvı
 
Soğuk algınlığı virüsleri nem olmayan kuru ortamlarda daha çabuk çoğalır, boğazınızı tahriş eder, burnunuzun tıkanmasına neden olurlar. Bu yüzden evi nemlendiren oda cihazlarından alabilirsiniz. Ve elbette bol bol su ve sıvı tüketmelisiniz ki boğulsunlar o mikroplar. 

9. Okyanus Suyu Burunlara

Okyanus Suyu Burunlara
 
Okyanus suyu denen ve saf deniz suyu ile elde edilen burun spreyleri, burun tıkanıklığını açıyor. Pasifik Okyanusu’nun suyunu kim burnuna çekmek istemez ki? Hint Okyanusu da olur.

10. Karpuz Gibi Yatın

Karpuz Gibi Yatın
 
İşte hastalığın en keyifli kısmı. Yatın, dinlenin. Hatta biraz iyileşir gibi olunca hemen ayağa dikilmeyin, yatmaya devam edin. Numara da yapabilir, yalandan bir iki hapşırarak bu yatma işini uzatabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.