Sahuru Daha Hafif Ve Sağlıklı Geçirmeni Sağlayacak Besinler

Buradasınız

Ye-İç 03 Mayıs 2021

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek

Özellikle geçirdiğimiz Pandemi döneminde bağışıklığını ne kadar güçlü tutman gerektiğini daha iyi anladın. Bu sebepler hem iftarda hem sahurda yediklerinle bağışıklığını güçlendirmeye devam etmelisin. Aynı zamanda gün içinde enerji kaybı yaşayıp yorgun düşmenin de önüne geçmelisin. Sahurunu sağlıklı ve hafif geçirmeni sağlayacak besinleri senin için derledik.

Kefir

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek, kefir

Kalsiyum ve protein deposu olan kefiri sahurda mutlaka tüketmelisin. Probiyotik özelliğinden kaynaklı olarak bağırsak florasını düzenler ve uzun süre seni tok tutar.

Tam tahıllı ekmek

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek, tahıllı, ekmek

Karbonhidrat ihtiyacını tam tahıllı ekmekten karşılaman vücudun için oldukça yararlıdır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenleyeceğinden uzun süre aç kalmanın yarattığı olumsuz etki de ortadan kalkıyor. Tam tahıllı ekmek kas yapısına da olumlu etkide bulunduğundan dolayı bağışıklığını güçlendirebilecek önemli bir besin olma özelliği taşıyor.

Sebze çorbaları

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek, sebze, çorba

Sebze çorbaları midenin ve bağırsağın çalışma sistemini düzenlediği için tüketmen oldukça önemli. Uzun süre açlığın etkisiyle midenin yumuşaması için iftara nasıl çorba ile başlıyorsan gün boyu rahat olmasını sağlamak için de sahurda sebze çorbalarını tüketmelisin.

Haşlanmış yumurta

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek, yumurta, haşlama

Sahur sofranda mutlaka olması gereken olmazsa olmaz besin haşlanmış yumurtadır. Hem kas ve kemik yapısına sağladığı fayda hem uzun süre tok kalmana yardımcı olduğundan dolayı mutlaka her sahurda tüketmelisin. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendireceğinden gün içinde yaşayabileceğin enerji kayıplarının etkisini en aza indirecektir.

Kuruyemiş

ramazan, sahur, sağlıklı, yemek, yiyecek, kuruyemiş, badem, ceviz, fıstık

Fındık, badem ya da ceviz gibi kuruyemişleri sahurda tüketebilirsin. Gün içinde acıkmanı engelleyecek ve enerjinin düşmesine izin vermeyecek. İçerdikleri lif oranıyla aynı zamanda kalp sağlığınız için de önemli rolü olan bu kuruyemişleri sahurda tüketebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
20 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.