Sağlıklı Bir Mutfak İçin Eko-Bilinçli Öneriler

Buradasınız

Ye-İç 11 Aralık 2021

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak

Hepimiz içerisinde yaşadığımız dünyayı, çevreyi ve doğayı sürekli olarak tahrip ediyor ve kirletiyoruz. Günlük yaşantımızdan sanayiye ve üretime, beslenme şekillerimizden alışkanlıklarımıza kadar çok geniş bir çerçevede tek yuvamız olan dünyayı yıpratmayı sürdürüyoruz. Sürekli olarak doğaya saldığımız karbon nedeniyle dünyamız giderek daha az yaşanabilir bir hale dönüşüyor. Bunun önüne geçmek ve gidişatı değiştirmek bizim ellerimizde. Ekolojik bir bilince ererek bunu hayatımızın her anına yaymak, geleceğimiz için çok önemli. Bu yolda atabileceğin ve sağlıklı bir mutfak ve beslenme şekli ile eko-bilince ulaşabileceğin birkaç öneriyi bu yazımızda hazırladık.

Sürdürülebilir bir mutfak için alışveriş yapın

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, besinler

Ekolojik ve sürdürülebilir bir mutfak için öncelikli olarak yapman gereken şey alışveriş yaparken sahip olduğun alışkanları değiştirmektir. Uygun bir şekilde, sürdürülebilir bir mutfak ve beslenme konsepti yaratmak için uzun dönemli ve depo veya istif yapabileceğin şekilde bir alıveriş listesi hazırlamalısın. Öncelikli olarak çevrendeki, yakın ve biraz daha organik üretim yapan üreticileri tercih edebilirsin. Alacağın ürünlerin bölgesel olmasının yanında mevsimsel özellikler de taşıması çok önemlidir. Kısacası beslenme düzenin içerisinde bozulan ya da süresi geçtiği için atacağın yiyecekler olmasın.

Atıkları doğru şekilde yok edin

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, atık, yağ

Evin içinde en çok atık çıkardığımız yer mutfağımızdır. Burada gün içerisinde tükettiğimiz hemen her şeyden bir atık ya da çöp çıkar ve biz de bunları evimizde istemeyiz. Atıkları doğru şekilde ayırmak ve imha etmek ise senin görevin. Özellikle geri dönüşüme kazandırılabilecek olan atıkları bir kenara ayırmalı ve bunun için özel olarak tasarlanmış istasyonlara bırakmalısın. Unutmaman gereken bir diğer nokta da atık olarak evin dışına çıkardığın her şeyin doğaya da zarar verebileceğidir. Örneğin kızartma yağının doğrudan denize gittiğini ya da tuvalete attığın bir kağıdın çevreye ne kadar zarar verdiğini bir düşün. Atıklarını da doğru yönetmek eko-bilinçli ve sağlıklı bir mutfak için çok önemlidir.

Sağlık için sebze ağırlıklı beslenmeye önem vermelisin

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, beslenme, besin

Beslenme düzenin içerisinde sebze ve meyvelere ne kadar ağırlık verirsen, sağlığın için de o kadar iyi bir adım atmış olacaksın. Sağlıklı ve eko-bilince sahip bir mutfak için et tüketimini azaltman, sağlığın için olduğu kadar doğa için de faydalıdır. Bir kilo et üretebilmek için harcanan temiz su miktarını düşündüğünde, sebzelere olan ilgin daha da artabilir. Vegan ya da vejetaryen bir beslenme düzenine geçiş yaparak geleceğin için de iyi bir adım atmış olacaksın.

Mutfağında daha az elektronik eşyaya yer ver

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, makarna, mantı

Günümüzün hızlı yaşamında hemen hemen her şey için elektronik olarak çalışan bir yardımcımız mevcut. Bunun için mutfaklarımızda kullandığımız çok sayıda küçük ev aleti ve elektronik cihaz var. Mutfak robotlarından bıçaklara, sıcak içecek hazırlayıcılarından pişiricilere kadar birçok iş için bunlardan faydalanıyoruz. Ancak bunun yerine biraz da eko-bilince yaraşır şekilde hareket etmek için sen de elle yapabileceğin her şey için bir cihaz almaktan vazgeçebilirsin. Örneğin yoğurt yaparken sıcaklığı elinle ölçebilir ya da hamur kesme işlemlerini elle yapabilirsin. Böylelikle hem bir cihaz almaktan uzaklaşır hem de alsan bile kullanıp temizlik, bakım gibi maliyetlerden kısabilirsin.

Çevre dostu temizlik ürünlerini tercih edebilirsin

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, sirke, limon

Daha sağlıklı bir mutfak için atabileceğin adımlardan biri diğeri de temizlik eşyalarını kullanırken daha organik ve doğal olanları tercih etmektir. Kimyasallarla kaplı temizlik malzemeleri yerine daha doğal olan sirke, sabun gibi temizlik özelliği de bulunan içerikleri tercih edebilirsin. Ekolojik ve doğada rahatlıkla çözünür olan temizlik malzemeleri ile hem kendini hem de doğayı ve çevreyi koruyabilirsin.

Mutfak malzemelerinde doğal olanlara yönelebilirsin

sağlık, ekobilinç, ekolojik, organik, mutfak, bambu

Mutfakta kullandığımız birçok malzeme hem bizim sağlığımız hem de doğa için oldukça zararlıdır. Teflon tencereler, plastik malzemeler, poşetler, şişeler vb benzeri birçok malzeme eko-bilince uygun olmayan bir tarzdadır. Bunun için sen de daha doğal olan ahşap, bambu gibi malzemelerden üretilmiş olan ürünleri tercih ederek daha sağlıklı bir mutfak ortamı yaratabilirsin.

Sağlıklı olmak için hayatımızda birçok değişim yaparak geleceğe daha güzel ve emin adımlarla yürümemiz mümkün. Ancak bunun yanında hayatın kendisi de içerisinde sağlığımızı doğrudan etkileyecek birçok riski de barındırıyor. Bunun önüne geçmek ve daha sağlıklı bir hayata merhaba demek için QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortasını tercih edebilirsin. Etkileri devam eden pandemi ortamında Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile kendini ve sevdiklerini de koruyabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.