Sağlıklı Bir Kurban Bayramı İçin Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 28 Haziran 2023

kurban, bayram, beslenme, besin, sağlık

Yılın en güzel zamanlarından biri olan Kurban Bayramı yaklaşıyor. Ülkemizde kutlanan en önemli dini bayramlardan biri olan Kurban Bayramı, sevginin, dostluğun ve huzurun en yükseğe ulaştığı zamanlardan biri. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da kurbanların kesilmesi ile birlikte et tüketiminde ciddi oranda bir artış olacak. Aynı şekilde bayram olması nedeniyle şeker ve şekerli yiyeceklerin, tatlıların da tüketiminde artış görülecek. Bunun için sağlığını korumak ve vücuduna zarar vermemek için sen de bayramda dikkatli beslenmelisin. 29 Haziran Kurban Bayramı özelinde bayramda nasıl beslenmen gerektiğini senin için araştırdık.

Protein tüketimine dikkat etmelisin

kurban, bayram, beslenme, besin, sağlık, et

Kurban Bayramı doğal olarak et tüketimini en çok arttığı dönemlerden biridir. Geleneksel olarak sabah kahvaltıları ile başlayıp gün içerisinde farklı zamanlarda et ve et ürünlerinin tüketimi hızla artar. Bu yüzden et tüketimine ve dolayısıyla protein alımına dikkat etmek önemlidir. Et tüketimi sırasında yağlı etler yerine daha az yağlı seçenekleri tercih etmek gerekir. Örneğin, kuzu eti yerine dana veya hindi eti tercih edebilirsiniz. Etleri yağsız pişirme yöntemleriyle hazırlamak da sağlıklıdır. Yağda kızartma yerine, ızgara, fırında veya haşlama gibi daha az yağ kullanılan pişirme yöntemlerini tercih edebilirsin. Ayrıca, beyaz etler (tavuk, hindi) ve balık gibi alternatif protein kaynaklarını da düşünebilirsin.

Sebze ve meyveler unutulmamalı

kurban, bayram, beslenme, besin, sağlık, sebze

Kurban Bayramı'nda da, tıpkı diğer zamanlar da olduğu gibi sebzeler ve meyveler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olmalıdır. Bu besinler, lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Sebzeleri çeşitlendirerek tüketmeye çalışmalısın. Farklı renklerdeki sebzeleri (brokoli, havuç, kabak, yeşil yapraklı sebzeler vb.) dahil ederek besin çeşitliliğini artırabilirsin. Salatalar, sebzeli yemekler veya sebze suları hazırlayarak sebzeleri farklı şekillerde tüketebilirsin. Aynı şekilde, meyveleri de tatlı ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilirsin. Taze meyveleri tercih edin ve mümkün olduğunca doğal haliyle tüketin, meyve suları yerine meyveyi çiğneyerek yemelisin.

Tatlı tüketimine dikkat

kurban, bayram, beslenme, besin, sağlık, tatlı

Bayramda, özellikle de bayram ziyaretleri sırasında tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların tüketiminde önemli oranlarda artışlar görülebilir. Gittiğin her yerde Türk mutfağına özgü tatlılar sana ikram edilecektir ve çoğu zaman bunları da yemeden olmaz. Ancak fazla tatlı tüketimi, birçok farklı anlamda vücudun için zararlıdır. Bunun için bayram ziyaretleri sırasında tatlı tüketimine dikkat etmek de gerekir. Bayramda tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların tüketimi artabilir. Ancak, sağlıklı alternatifler tercih edebilirsin. Kuru meyveler, taze meyve dilimleri, yoğurt, fındık-çerez gibi daha sağlıklı atıştırmalıklar tüketilebilir. Ya da tüm bunların ötesinde en iyisi ikramları fazla kaçırmadan nazikçe reddedebilir ve sadece tadarak sağlığını koruma altına alabilirsin.

Hareket etmeyi ihmal etmemelisin

kurban, bayram, beslenme, besin, sağlık, tatlı

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.