Sağlığın için Propolisi Nasıl Tüketmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 06 Kasım 2022

propolis, arı, bal, sağlık, besin

En eski şifa kaynaklarından biri olan ve uzun yıllar boyunca alternatif tıp uygulamalarında da kullanılan propolis, son yıllarda özellikle pandeminin de etkisiyle önem kazandı. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bir duvar oluşturan propolis bağışıklık sistemine de birçok konuda destek oluyor. Son yıllarda bilimsel çalışmalara da konu olan propolisi nasıl tüketmen gerektiğini senin için araştırdık.

Propolis nedir?

propolis, arı, bal, sağlık, besin

Son dönemlerde besin takviyesi de olarak kullanılan propolis, arıların bitkilerin tomurcuk ve gövdelerinden topladığı reçinemsi maddeleri işlemesiyle ürettikleri bir arı ürünü olarak tanımlanıyor. Arılar propolisi kovanlarını mikro organizmalara ve dış etkenlere karşı korumak için üretiyor. Propolis bileşiminde %45 oranında reçine, %30 oranında balmumu, %5 oranında mineraller ve vitaminler ile fenolik bileşikler bulunuyor.

Propolisin yararları nelerdir? 

propolis, arı, bal, sağlık, besin

Arıların yaprak, tomurcuk ve saplardan topladıkları, antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olan propolisin insan sağlığına birçok yararı bulunuyor. Propolisin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları şu şekilde sıralanıyor:

Propolis virüs ve bakterilere karşı savaşarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

  • Düzenli propolis kullanımı ile birlikte antibiyotik ihtiyacı azalıyor.
  • Propolis damla yağ yakımını hızlandırıyor.
  • Vücutta canlı hücre sayısını artırıyor.
  • Solunum sistemi hastalıklarına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, ağız bölgesine çıkan yaralara ve kansere karşı etkin koruma sağlıyor.

Propolis nasıl tüketilmelidir

propolis, arı, bal, sağlık, besin

Propolis ürünleri birkaç farklı yöntemle tüketiciye sunuluyor. Damla, suda çözünen tabletler ve bal formunda çeşitli propolis formları bulunuyor. Damla ürünlerde yetişkinler için 20, çocuklar için 10 damla kullanım öneriliyor. Suda çözünen formlar için su, süt, kahve, çay veya meyve suyu gibi ürünlerle kullanabilirsin. Suda çözünmeyen ve bal formunda olan ürünleri ise yoğurt, ekmek ve pekmez gibi gıdalarla kullanmak mümkün. Ayrıca bal formundaki ürünler doğrudan veya ılık süt ile de kullanılabilir.

Ham propolis tüketilir mi? 

propolis, arı, bal, sağlık, besin

Propolisin ham olarak tüketilme özelliği bulunmuyor. Arıların kovanın onarımında kullandığı propolis balmumu ile karışık halde olduğu için oldukça sert bir formda karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla insan vücudu bu haliyle propolisi yalnızda %2 oranında sindirebiliyor. Propolisin yarar düzeyini artırmak ve tüketime uygun hale getirmek için birtakım tıbbi işlemlerin uygulanması gerekiyor.

Propolisin içeriğinde neler var?

propolis, arı, bal, sağlık, besin

Propolis arı poleninden farklı olarak B1, B2, C ve E vitamini içeriyor. Antioksidan ve antimikrobiyal açıdan oldukça zengin olan propolis, aynı zamanda önemli oranda demir, çinko, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum içeriyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.