Sabah Alışkanlıklarının Yeni Favorisi: Kurşun Geçirmez Kahve

Buradasınız

Ye-İç 16 Nisan 2019

Sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yapmayı sevmeyenlerden ya da klasik kahvaltı menülerinden sıkılanlardansanız sizi yepyeni bir kahve karışımı ile tanıştırmak istiyoruz: Bulletproof Coffee yani ülkemizde bilinen adıyla ‘Kurşun Geçirmez Kahve’. Enerji veren kahvaltıların bu yeni öğünü, sabah alışkanlıklarınızın favorisi olabilir. Kurşun geçirmez kahve aynı zamanda düşük karbonhidratlı beslenmek isteyenler ve ketojenik diyet yapanlar için de ideal bir karışım. Peki kurşun geçirmez kahve nedir? Yağ tüketerek yağ yakılabilir mi ve onu kısa zamanda bu kadar popüler yapan özellikleri neler gelin inceleyelim.

1- Enerjik Bir Güne Başlamak İsteyenlere

Kurşun geçirmez kahve; yüksek kaliteli kahve çekirdekleri, tuzsuz doğal tereyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanılarak hazırlanıyor. Ketojenik beslenmeye destek olma sebebi de işte bu sağlıklı yağlar. Karbonhidrat alımını en az seviyede tutarak sağlıklı yağlarla beslenme üzerine kurulan bu popüler diyetin amacı vücudun, enerji kaynağı olarak şeker yerine yağ kullanmasını sağlamak. Kahveye eklenen tereyağı ve Hindistan cevizi yağı da karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltının aksine çok daha uzun süre enerjik ve tok kalmanızı sağlıyor.

2- Yağ Seçimine Dikkat

Sadece 3 malzeme ile kolayca hazırlanan kurşun geçirmez kahvenizi gerçek bir enerji kaynağına dönüştürmek en az lezzeti kadar önemli. Ağırlıklı kaliteli yağ ile beslenerek ihtiyacınız olan enerjiyi şeker yerine yağlardan elde etmek için bu kahvede tereyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanılıyor. Tereyağının tuzsuz ve mümkünse yayık tereyağı olması gerekiyor. Hindistan cevizi yağı ise soğuk sıkım ve organik tercih edilmeli.

3- Kahvenizi Kolayca Hazırlayın

Kurşun geçirmez kahvenin hazırlanışı, güne hızlı başlayanlar için bile çok kolay ve pratik. Filtre kahvenizi demleyin, içine bir ölçek tereyağı, bir ölçek Hindistan cevizi yağı ekleyin ve karıştırın. İşte sizi öğle saatlerine kadar tok ve gün boyu enerjik hissettirecek kahvaltınız hazır.

4- Kahvenizi Hazırlarken Püf Noktalarını Atlamayın

Gerçek bir enerji kaynağı olan, zihni ve bedeni dinç tutan kurşun geçirmez kahvenizi orijinaline sadık kalarak hazırlamak için birkaç püf noktası yeterli. Yüksek kaliteli kahve çekirdeklerini French Press ya da kahve makinenize uygun olarak çektirebilirsiniz. Filtre kahvenizin içine yağları ekledikten sonra karışımı blender yardımıyla karıştırmak kıvam için mükemmel sonucu verecektir. Böylece içimi kolay ve homojen bir kahve elde edebilirsiniz.

5- Lezzetini Artırmanız Mümkün

Kurşun geçirmez kahve orijinal tarifiyle oldukça lezzetli. Ancak bu tadı damak zevkinize göre zenginleştirmeniz de mümkün. Biraz tarçın, bir parça bitter çikolata, vanilya ya da kakao ekleyerek kendi özgün kahvenizi yaratabilirsiniz.

6- Kurşun Geçirmez Kahve ile Kadim Bilgiler Canlanıyor

Kahve ve çaylara yağ eklemek aslında çok eski bir alışkanlık. Tibet’in tereyağlı çay geleneğini, İngiltere’nin sütlü beş çayı partilerini bilirsiniz. Kurşun geçirmez kahve de keşfini bu kadim geleneklere borçlu. Tarifin yaratıcısı Dave Asprey, Tibet’teki dağ tırmanışı sırasında kendisine ikram edilen çayın performansını artırdığını fark ediyor. Ülkesine döndüğünde bu tereyağlı çayın tok tutan, enerji veren etkisini kendi kahve tarifine uyarlıyor ve böylece kurşun geçirmez kahveyi yaratıyor.

7- Enerjinizi Kaybetmeden Fazla Yağlara Veda Edin

Vücudun yağ yakmasını, iştahın azalmasını ve kahvenin hücre yenileyici etkisinden yararlanarak dinç kalmayı sağlayan kurşun geçirmez kahve, obezite ve kronik yorgunluğa karşı da ideal bir önlem. Profesyonel sporcular, fazla yağlarından kurtulmak isteyenler ve konsantrasyon güçlüğü çekenler için kurşun geçirmez kahve tam bir yaşam tarzı. Bu enerji kaynağını siz de sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmez öğünü haline getirebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.