Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tarifler

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Nar ve Nar Suyunun Vücudun İçin Yararları Nelerdir?
Nar ve Nar Suyunun Vücudun İçin Yararları Nelerdir?

iyihisset.com

23 Eyl 2021

nar, nar suyu, sağlık, fayda

Doğanın biz insanlara sunduğu en lezzetli ve güzel meyvelerden biri olan nar, taşıdığı sayısız sağlık özelliği ile de dikkat çekiyor. Binlerce yıldır yetiştiği farklı coğrafyalarda kuvveti, gücü, bereketi ve yenilmezliği simgeleyen nar, hastalıkların önlenmesi, sağlıklı bir vücuda sahip olunması, hastalık dönemlerinde tedavi edici özellikleri ve sağlıklı beslenme planında yeri ile de öne çıkıyor. Kış aylarının yaklaştığı bugünlerde narın ve nar suyunun faydalarını hatırlamaya ne dersin?

Çok sağlıklı ve faydalı bir besin, Nar

nar, nar suyu, sağlık, fayda

Rengi ve tadı ile birçok kişi tarafından sevilen, farklı kullanım şekilleri ile de günlük beslenme programlarında yer alan nar, sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyve. Yüksek antioksidan oranı, antiviral özelikleri, A, E ve C vitaminlerinin yoğun olarak bulunması, kırmızı rengi veren polifenoller açısından zengin olması narın ilk etapta sayabileceğimiz birkaç özelliği. Sindirim sistemi ve hafızayı koruyucu özellikleri de diğer birçok faydasından sadece birkaçı.

Yüksek antioksidan kaynağı

nar, nar suyu, sağlık, fayda

Nar, tam bir antioksidan kaynağı. Birçok meyve ve sebzeye kıyasla en yüksek antioksidan miktarına sahip olan nar, aynı zamanda bir vitamin deposu. Tek bir nardan elde edilen nar suyunda yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 40’ından fazlası bulunuyor. Antioksidan kaynağı olarak öne çıkan C vitamini, enfeksiyonlara ve diğer farklı hastalıklara karşı savaşta vücudunun yanında yer alıyor. Nar tohumlarının sahip olduğu kırmızı renk ise içeriğindeki polifenollerden gelir. Bu da hücre hasarının önlenmesi, inflamatuar hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturulması açısından çok önemlidir.

Nar suyunda şifa var

Diğer meyvelere nazaran nar suyu, kendi meyvesinin hemen hemen bütün faydalarını aynı anda barındırır. Bir bardak nar suyu içerek narın sağlık açısından sunduğu bütün faydalara erişmek mümkün. Sindirim sistemi üzerinde önemli faydaları olan nar suyu, antioksidan ve fitokimyasal özellikleri ile de öne çıkar. Nar suyu, B vitamini ve potasyum olarak da oldukça zengindir. Kalp hastalıkları açısından da oldukça faydalı olan nar suyu, kan basıncının düşürülmesinde oldukça etkilidir.

Nar, psikolojik etkileri ile de fark yaratıyor

nar, nar suyu, sağlık, fayda

Nar ya da nar suyunun vücudumuz üzerindeki bir diğer etkisi de psikolojimiz üzerinde sağladığı pozitif etkilerdir. Uzmanlar tam bir stres savar olarak nitelendirdikleri narın, mutlu edici ve rahatlatıcı özellikleri olduğunu düşünüyorlar. Sen de kendini mutsuz, depresif, yorgun hissediyorsan günde bir bardak nar suyu içerek kendini rahatlatabilirsin.

Kış aylarının yaklaştığı bugünlerde sağlığımıza olan dikkatimiz tekrar artmaya başladı. Halen devam eden koronavirüs salgınının yanında farklı hastalıklar da kapımızı çalabilir. Hayatın normal akışı içerisinde her an karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarındaki harcamalarda endişelerini ortadan kaldıracak olan QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanelerden ve diğer özel sağlık kuruluşlarında katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilirsin. Üstelik Check-up, diş ve göz sağlığı paketi ve daha birçok hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilirsin. Sen de %10 hoş geldin indirimi ile QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tanışabilirsin!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tarifler yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.