Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tarifler

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kışın En Güzel Tatlarından Kestane ile Hazırlayabileceğin Lezzetler
Kışın En Güzel Tatlarından Kestane ile Hazırlayabileceğin Lezzetler

iyihisset.com

03 Şub 2023

kestane, kış, besin, lezzet, tarif

Klasik bir kış yiyeceği olan kestane; tatlı, fındıksı tadı ve kremsi dokusu ile çok çeşitli yemeklerde kullanılabilen çok yönlü bir malzeme olarak ön plana çıkıyor. Sürülebilir tatlılardan tuzlu çorbalara ve kavurmadan güveçlere kadar kestane ile hazırlayabileceğin pek çok lezzetli tarif bulunuyor. Kışın en güzel tatlarından biri olan kestane ile hazırlayabileceğin lezzetleri senin için listeledik.

Fırında kestane

kestane, kış, besin, lezzet, tarif, fırın

Kestane hazırlamanın en klasik ve lezzetli yolu kestaneleri fırınlamaktır. Kestanelerin kabuklarını küçük bir şekilde çizmeli ve bu kestaneleri önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 20 dakika kadar kızartmalısın. Bu sayede kestane üzerindeki deri kolayca soyulacak ve içindeki etki kısım ortaya çıkacaktır. Bu tarif tek başına lezzetli olduğu kadar çeşitli yemeklerde de kullanabileceğin çok farklı seçenekleri de sana sunabilir.

Kestane ezmesi 

kestane, kış, besin, lezzet, tarif, ezme

Kışın kestane ile hazırlayabileceğin en güzel tatlardan bir diğeri de kestane püresi ya da kestane ezmesidir. Kestane püresi yapmak için pişmiş kestaneleri biraz süt veya krema ile pürüzsüz ve kremsi olana kadar karıştırmalısın. Bu yöntem ile hazırlanan kestane püresi kek ve hamur işleri gibi tatlılara da eklenebilir. Öte yandan ekstra bir dokunuş ile için püreye vanilya veya tarçın gibi tatlandırıcılar da ilave edebilirsin.

Kestane dondurması 

kestane, kış, besin, lezzet, tarif, dondurma

Kış için bu öneri biraz garip geliyor olabilir ama kış aylarında da dondurmayı hayatından çıkarmayan azımsanmayacak bir kitle bulunuyor. Kestanelerin fındıksı ve hafif tatlı aroması, dondurmanın kremsi zenginliğiyle mükemmel bir şekilde eşleşiyor. En sevdiğin dondurma tarifine kavrulmuş kestaneleri karıştırarak evde kestane dondurması yapabilirsin.

Kestaneli kek 

kestane, kış, besin, lezzet, tarif, kek

Kestane çeşitli unlu mamullerde de kullanılabilir. Bu noktada kestaneyi öğüterek bir un haline getirebilir, elde ettiğin un ile kurabiye yapabilirsin. Buna ek olarak biraz doku ve lezzet için en sevdiğin kurabiye tarifine öğütülmüş kestane de ekleyebilirsin. Kış aylarında sıcak çayın veya kahvenin yanında kestaneli kek oldukça lezzetli bir atıştırmalık olacaktır.

Kestaneli dolma

kestane, kış, besin, lezzet, tarif, dolma

Dünyanın çeşitli mutfaklarında kestanenin tatlıların yanı sıra çorba, güveç gibi tuzlu yemeklerde de kullanıldığı biliniyor. Türk mutfağında ise bazı yörelerde zeytinyağlı dolmalarda kestaneye de yer verildiğin görülüyor. Klasik dolma tarifinin içerisinde biraz kestane ekleyebilir veya kestane ile bir sos hazırlayıp etlerini süsleyebilirsin.

Ancak seni bir konuda uyarmak istiyoruz. Aşırı kestane tüketimi hazımsızlık ve ishal gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Öte yandan yüksek tansiyon ve diyabet hastalarının da kestane tüketiminden kaçınması gerekiyor. Ayrıca kestane damar sertliğine de yol açıyor ve damar hastalığı olan kişilerin kestaneden uzak durması uzmanlar tarafından öneriliyor. Kısaca fazla kestane tüketimi birçok sağlık sorununa zemin hazırlıyor. Bu noktada sana bir önerimiz olacak. QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile farklı sağlık sorunlarına karşı kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilir, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsin.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tarifler yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.