İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Buradasınız

Ye-İç 17 Ekim 2022

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin

Diyabet hastalığıyla çok yakından ilişkili olan ve vücut dokularının insülin hormonuna karşı bir türlü karşılık vermemesi olarak da ifade edilen insülin direnci, daha çok kilolu bireylerde ortaya çıkan ve günlük hayat kalitesini de oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. İnsülin metabolizmasında meydana gelen bu bozukluk, gizli şeker de denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur ve gün içerisindeki beslenme dengesini oldukça bozar. İnsülin direncinde beslenme çok dikkat edilmesi gereken bir konudur ve bu noktada beslenme uzmanları, diyetisyenler ve doktorların yönlendirmeleri çok önemlidir. Biz de bu yazımızda insülin direncinin azalmasını sağlayacak beslenme tüyolarını ve faydalı ara öğünlerini senin için derledik.

İnsülin direnci nedir?

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin, şeker

Tıp literatüründe metabolik sendrom olarak da geçen insülin direnci, insan vücudunun farklı bölgelerinde bulunan kasların, yağların ve karaciğer hücrelerinin insülin hormonuna karşı yeterli derecede tepki vermediği bir durumu ifade eder. Bunun sonucu olarak vücudumuz gerek duyduğu enerjiyi sağlamak için kandaki glikozu yeterince kullanamaz hale gelir. Bunun ardından da pankreas da bu eksiği kapatmak adına hem glikozu yerine koymak hem de hücrelerin direncini kırmak için daha fazla insülin üretmeye başlar. Bunun yan etkisi olarak da kandaki şeker oranı yükselir ve diyabet başlar. Toplum içerisinde ortalama olarak her 3 kişiden 1’inde insülin direnci görülmektedir. Bu rahatsızlığın sonucu olarak doğrudan diyabet, yüksek tansiyon, obezite ve yüksek kolesterol ortaya çıkabilir.

İnsülin direncinde nasıl beslenmek gerekir?

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin, diyabet, ölçüm

İnsülin direnci, hiç de hafife alınmaması gereken ve vücudun çalışma dengesi ile metabolizmasını çok hızlı şekilde bozan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinin en temel parçalarından biri de doğru ve dengeli bir beslenme programı izlemektir. Tamamen doktor kontrolü altında yapılması gereken bu beslenme programında uyulması gereken de bir dizi kural vardır. Örneğin, insülin direnci olan bir kişinin işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durması gerekir. Beyaz ekmek, makarna, pirinç ve nişastalı benzer besinlerden de mümkün olduğunca uzak durulması lazımdır. Aşırı yağ tüketilmemeli, kırmızı et çok yenmemeli bunlar yerine lif açısından zengin olan taze meyveler tercih edilmelidir. Beslenme programı içerisinde karbonhidrat, protein ve yağların çok dengeli şekilde olması önemlidir. Mümkün olduğunca tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde süt, ayran, yoğurt, kefir gibi protein kaynakları seçilmeli ve bol bol tüketilmelidir. Kan şekerini dengelemek için mutlaka salata tarzı besinler tüketilmelidir.

Ayran ve meyveyi atlamamalısın

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin, ayran

İnsülin direncinde ara öğünler büyük önem taşımaktadır ve normal öğünlerin arasında mutlaka bu ara öğünlere de yer verilerek kan şekerinin bir dengede olması sağlanmalıdır. Seçilecek ara öğünler arasında süt ve süt türevi ürünler rahatlıkla tercih edilebilir. Kefir, yoğurt ya da ayran hemen her ara öğünde tüketilebilir. Yine porsiyon olarak içinde daha az şeker bulunan meyveler tercih edilebilir. Elma, muz, erik gibi meyveler birer küçük porsiyonlar olarak seçilebilir.

 Beyaz peynir ve tam tahıllı ekmekler olabilir

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin, ekmek

Yine insülin direncinde tercih edilebilecek ara öğünlerden biri de beyaz peynir ve bunun yanında 1-2 küçük dilim tam tahıllı ekmekler olabilir. Beyaz undan yapılan ekmeklerden mutlaka uzak durulması gerekir ve bunun yerine tam tahıllı çavdar, buğday türevi ekmekler seçilebilir. Yine beyaz peyniri seçerken de çok yağlı olmamasına özen göstermek uygun olacaktır.

Kuruyemişten de faydalanabilirsin

insülin, sağlık, direnç, beslenme, besin, kuruyemiş

Ara öğünlerinde meyvelerin yanında küçük porsiyonlar halinde kuruyemişleri de tercih etmen mümkün. Çiğ badem ya da çiğ fındık tercihin olabilir. Yine kuru kayısı gibi bağırsak sistemin için de faydalı olacak yemişleri tercih edebilirsin. Bir porsiyon meyve ve bir avuç kuruyemiş, insülin direnci için uygun ara öğünlerden biri olabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.