Fırında Taş Gibi Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Buradasınız

Ye-İç 06 Mayıs 2019


Artık birçok kişi yoğurdunu evde, güvendiği malzemelerle çok daha hijyenik ve güvenli bir şekilde hazırlamayı tercih ediyor. Ancak elbette yoğurdun kıvamını tutturmanın ve lezzetli olmasını sağlamanın bazı püf noktaları var. Klasik yoğurt mayalamanın dışında yoğurdu fırında mayalarken dikkat edilmesi gereken şeyleri ve püf noktalarını sizler için derledik. İşte fırında yoğurt mayalama ve püf noktaları...

1.  1 litre süt eklediğiniz tencereyi ocağa alarak kaynamaya bırakın


Kaynatma aşamasında dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlardan ilki kepçe yardımıyla sütü karıştırmak ve bunu yaparken kepçeyle sütü alıp tekrar havadan tencereye dökmek. Bu yöntem sütün içindeki suyun buharlaşmasını hızlandırır.

İkinci püf nokta ise kaynama sırasında ocak başında durmayanlar için. Eğer ocak başında değilseniz mutlaka kepçeyi sütün içinde bırakın. Bu taşmasını önleyecektir.
 

2. Süt kaynadıktan sonra sütü mayalamak istediğiniz kaba alın ve ılınmasını bekleyin

Süt 45-50 derece sıcaklığa gelmeden mayalama işlemini gerçekleştirmeyin. Sütün yeterince ılındığını anlamanın en kolay yolu -eğer termometreniz yoksa- serçe parmağınızı 6-7 saniye sütün içinde tutmak olacaktır. Eğer bu süre boyunca parmağınızı sütün içinde tutabiliyorsanız sütünüz mayalanma sıcaklığına gelmiş demektir. 

3. Önceden ayırdığınız 1 tatlı kaşığı yoğurdu kaynattığınız sütten 3-4 yemek kaşığı alarak küçük bir kapta karıştırın

Her litre süt için tepeleme bir tatlı kaşığı eklediğiniz karışımı fazla çırpmayın. 4-5 defa karıştırmanız yeterli olacaktır. Mayanız ne kadar çok olursa yoğurdunuzun mayalanma süresi kısalır. Ancak bu yöntemle mayaladığınız yoğurt çok daha kısa sürede ekşir. Bu yüzden az maya ile uzun sürede mayalamak ekşimesinin çok daha uzun sürmesini sağlayabilir.

4. Yaptığınız mayayı tencerenin ortasından sütün içine yavaş yavaş boşaltın ve karıştırın

Karışma işleminin homojen bir şekilde gerçekleşmesine ve karışımda topak kalmamasına dikkat edin. Dilerseniz bu işlemden sonra karışımı kavanozlara, güveç kaplarına veya kaselere de dağıtabilirsiniz. Böylece tüketmesi daha pratik olacaktır. 

5. Varsa fırınınızın yoğurt ayarını kullanın, yoksa fırınınızı 50 dereceye ayarlayıp ısınmasını bekleyin 

Fırında yoğurt mayalamada pek çok farklı yöntem kullanılabiliyor. Kimileri 50 derecelik fırında 4 saat boyunca mayalarken, kimileri 50 derecede 5 dakikalığına ısıttığı fırını kapatarak 5-6 saat boyunca mayalanma işleminin tamamlanmasını bekliyor. Bir diğer yöntem ise hiç ısıtma yapmadan mayalı sütü fırında 8-9 saat bekletmek. Siz istediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Her şekilde taş gibi mayalanmış yoğurtlara sahip olacaksınız.

6. Mayalayacağınız sütü, kabın ağzı açık olacak şekilde koyun ve fırın kapağını hiç açmadan mayalanmasını bekleyin


Yoğurdunuzun katı kıvamlı olmasını istiyorsanız en az 6 saat fırında kaldığına emin olun. 
Çalışan fırın tekniğinde ise 4 saat yeterli olacaktır.
Eğer fırını ısıtmadan mayalama işlemini gerçekleştirecekseniz mayalanan sütü fırına koyarken bulunduğu kabın kapağını mutlaka kapatın. 

7. Mayalama işlemi tamamlandıktan sonra yoğurdunuzu fırından çıkarın, kapağını kapatarak birkaç saat buzdolabında bekletin

8. Yoğurdunuz hazır! Yoğurdunuzu afiyetle tüketmeden önce bir sonraki mayalama işlemi için doğal yoğurdunuzdan bir parça maya ayırmayı unutmayın...

Kaynak: https://www.koylerim.com/firinda-yogurt-nasil-mayalanir-295806h.htm
https://yemek.com/firinda-yogurt-mayalama
https://www.nefisyemektarifleri.com/firinda-yogurt-mayalamanin-ayrintilari-ve-puf-noktalari

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.