Evden Çalışanlar İçin Sağlıklı Atıştırmalık Besinler

Buradasınız

Ye-İç 11 Ocak 2021

Evimizin aynı zamanda ofisimiz olduğu karantina döneminde monoton bir sürece bağlı olarak stres altında olan kişilerin beslenme alışkanları da düzensiz bir hale geldi. Fiziksel aktivite azlığı ve yoğun çalışma temposu beslenme değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle evde çalışan kişilerin gün içerisinde beslenme alışkanlarını belli bir düzen içerisinde devam ettirmeleri gerekiyor. Düzenli beslenmek için de besin değeri yüksek, sağlıklı atıştırmalıklardan faydalanıp sağlıklı beslenmek bu dönemde oldukça önemli.

Kuru yemiş yemeyi ihmal etmeyin

Atıştırmalıklar arasında kuru yemiş, üzüm, kayısı, incir veya erik gibi çeşitli meyvelerin kurutulmuş hali, sizin açlığınızı bastırmak adına büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu atıştırmalıklar gün içerisinde enerjik olmanıza da katkıda bulunur. Bunun dışında badem, Antep fıstığı ve ceviz gibi kabuklu gıdalar bir sağlığınız ve beslenmeniz için tercihleriniz arasında yer alabilir. Gereğinden fazla tüketilmesi kalori yapacağından bir avuçtan daha fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Kuru yemiş çeşitlerinden sevdiklerinizi birbiriyle karıştırarak rahatlıkla tüketebilir ve böylelikle daha verimli çalışabilirsiniz.

Mevsim meyveleri tüketmeye çalışın

Evde rahatlıkla tüketebileceğiniz en ideal ve sağlıklı atıştırmalıklardan birisi de mevsim meyveleridir. Hafif bir beslenme seçeneği sunan meyveler, ideal kilonuzu koruma altına almanıza da yardım eder. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde ise portakal, elma, mandalina ve kivi gibi meyveler tüketmeniz faydalı olacaktır. Dilerseniz meyveleri, meyve suyu haline getirebilir ve diğer öğünlerinizin yanında tüketebilirsiniz.

Kendi sandviçlerinizi kendiniz yapın

Evde bir yandan çalışırken bir yandan sağlıklı ve pratik olarak yapabileceğiniz atıştırmalıkların başında sandviçler geliyor. Örneğin sandviç ekmekleriyle birbirinden farklı, kendi damak zevkinize uygun sandviçler yaparak sağlıklı bir öğün yaratabilirsiniz. Kendi zevkinize göre hazırlayacağınız ve sağlıklı besinler içeren sandviçler, hafif ve doyurucu bir atıştırmalık olacaktır.

Süt ve süt ürünlerini öğünlerinizden eksik etmeyin

Gün içerisinde uzun süre tok kalmanıza sağlayacak olan süt ve süt ürünleri, sağlıklı atıştırmalık seçenekleri arasında rahatlıkla değerlendirebilir. Özellikle sabah kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan veya atıştırmalıklarla öğün atlayan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen göstermelidir. Yulaf ezmesi gibi lif bakımından zengin bir tahılla karıştırılan veya bir meyve salatası ile zenginleştirilen yoğurt sağlıklı bir öğün için harika bir alternatif olacaktır.

Renkli salatalar

Salata, yoğun bir güne aperatif hazırlamak için en iyi seçeneklerden biridir. Salatanızda peynir ya da protein eklemeniz sizin için daha doyurucu bir öğün olacaktır. Sağlıklı bir salata bütün renkleri içinde barındırmalıdır. Her bir renk grubu, belirli besin öğeleriyle daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Hatta daha lezzetli hale getirmek için salatanıza yoğurt ya da mısır ekleyerek kendi damak zevkinize uygun hale getirebilirsiniz.

Evden çalışırken beslenme sonucu farklı hastalıklarla karşılaşmanız mümkün. Ek olarak evde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu dönemde farklı kazalar geçirme olasılığımız da bulunuyor. Siz de bunların önüne geçmek ve olası sorunlara karşı hazırlıklı olmak için QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırabilirsiniz. Ücretsiz diş sağlığı hizmeti de alabileceğiniz bu sigorta ile bu zor günlerde hayata sağlıkla gülümseyerek bakabilirsiniz.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.