Evde Macchiato Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Ye-İç 27 Temmuz 2021

macchiato, kahve, ev yapımı, buzlu

Son zamanlarda kahveye olan ilgi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Sıcak yaz günlerinde buzlu olarak da servis edileni, farklı türleri ile değişik damak tatlarına da hitap eden kahvenin en sevilen ve tercih edilen türlerinden biri de Macchiato. Espresso bazlı bir kahve türü olan ve diğer kahvelere göre daha az sütle yapılan Macchiato, bu yönüyle kahve çekirdeklerinin tadı ve aromasını daha az baskılar. İtalyanca da lekeli, benekli anlamlarına gelen Macchiato’yu latte, buzlu ve karamelli olarak da tercih edebilirsin. İşte evde Macchiato hazırlamanın püf noktaları…

İlk şart doğru kahve çekirdeğini seçmek

macchiato, kahve, ev yapımı, kahve çekirdeği

Doğru bir kahve tadı ve aroması yakalamanın ilk ve neredeyse tek yolu doğru kahve çekirdeğini seçmektir. Macchiato için kullanacağın kahve çekirdeklerinin doğru şekilde saklanmış, yeterli derecede kavrulmuş ve taze olarak da öğütülmüş olması çok önemli. Bunun için kahve satın alacağın mağazadaki baristalardan yardım alabilirsin. Onlar seni doğru kahve çekirdekleri konusunda yönlendireceklerdir.

Espresso ve süt köpüğü yapmaya hazır mısın?

macchiato, kahve, ev yapımı, kahve çekirdeği

Evde yapabileceğin en klasik Macchiato tarifi için bilmen gereken ilk şey iki aşamalı bir yapımın seni beklediği. Burada öncelikle espressoyu, ardından da süt köpüğünü hazırlaman gerekiyor. Diğer bazı kahve türlerine göre Macchiato hazırlamak için ihtiyacın olacak şeylerden biri de makine olacak. Sütün köpüğünü makine dışında farklı yöntemlerle hazırlaman mümkün ancak espresso için iyi ve kaliteli bir kahve makinen olması gerekiyor.

Makinenin temizleyip espressonu hazırlamalısın

macchiato, kahve, ev yapımı, kahve makinesi

Evde Macchiato hazırlamaya kahve makineni temizleyerek başlamalısın. Makinenin içerisinde ve başlıklarında önceki işlemlerden kalacak olan kalıntılar, espressonun tadını sertleştirebilir ve Macchiato’nun tadını bozabilir. Makinenin temizliğini yaptıktan ve süzgeçlerini de boşalttıktan sonra makinenin ayarına göre gerektiği kadar kahveyi koymalı, ısı ayarını doğru yapmalı ve ısıtılmış espressonu hazırlamalısın. Sıra sütü hazırlamaya geldi.

Sütü köpürtmelisin

macchiato, kahve, ev yapımı, süt, köpük

Macchiatoyu normal caffe latteden ayıran en önemli özellik sütün miktarı ve servis ediliş şeklidir. Caffe lattede süt ve kahve birbirine karıştırılır ve sıcak ya da soğuk olarak bu şekilde servis edilir. Macchiato hazırlarken ve servis edilirken ise süt ve espresso ayrı ayrı olarak, üst üste olacak şekilde bardağa konur. Önce ısıtılmış esprresso bardağa konur, ardından da köpürtülmüş süt onun üzerine dökülür. Sütü köpürtmek için profesyonel makinelerden faydalanabilirsin ancak bunu yerine bir French Press ya da küçük bir kavanoz da işini görecektir. French Press ile yavaş yavaş sütü köpürtebilirsin ya da sıcak sütü kavanozda karıştırarak da süt köpüğü elde edebilirsin.

Klasik bir Macchiato tarifinde ihtiyaç duyacakların;

Yarım su bardağı Espresso

1 su bardağı süt olacak.

Dilersen buzlu, dilersen karamelli Macchiato yapabilirsin

macchiato, kahve, ev yapımı, karamel, karamel macchiato

Evde senin de kolayca yapabileceğin Macchiato genel olarak sıcak servis edilir ancak güneşin yakıcı olduğu yaz günlerinde Iced Macciato’yu da tercih edebilirsin. Yine Espresso Macchiato yerine Karamelli Macchiato da tercih listende alternatif bir tat olarak yer alabilir. Normal tarifine uyarak evde hazırlayacağın Macchiato üzerine karamel şurubu dökebilir ve değişik bir lezzet yakalayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.