Evde Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Buradasınız

Ye-İç 16 Ağustos 2021

detoks, su, kadın, elma, limon

Su içmek her ne kadar sağlık için çok faydalı ve gerekli bir alışkanlık olsa da birçok kişi bunu günlük hayatında yapmayı unutur ya da üşenir. Su içme alışkanlığını kazanmak zor olsa da suyun içerisine taze sebze ve meyvelerden atarak onu tatlandırmak ve bir yandan da daha sağlıklı hale getirmek olası. Sen de evde rahatlıkla hazırlayabileceğin detoks suları ile vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilir, kilo kontrolü sağlayabilir, ödem atabilir ve yağ yakmayı hızlandırabilirsin. 

Detoks suyu ne işe yarar?

detoks, meyve, sebze, su

Evde geçirdiğimiz dönemde daha da önem vermeye başladığımız sağlığımız için gün içerisinde tüketebileceğimiz ve birçok açıdan çok faydalı olan detoks suyu, bedenimiz için gerekli olan enerjiyi sağlamanın yanında bağışıklık ve sindirim sistemlerini kuvvetlendirir. Şişkinliğin ve ödemin azaltılmasına da yardımcı olan bu sular, içeriğindeki maddelere bağlı olarak kan dolaşımını dengeler ve stresi de azaltır.

Birçok besin kullanabilirsin ama taze olmak kaydıyla…

detoks, meyve, sebze, su

Detoks suyunu evde rahatlıkla hazırlayabilirsin ancak bunun için öncelikle dikkat etmen gereken şey mevsime göre taze meyve ve sebzeler kullanmak. Mevsiminde olan besinlerle detoks suyunun faydalarını sağlayabilirsin. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta da hazırlık yaparken kullanacağın suyun ne çok sıcak ya da kaynar ne de çok soğuk ya da buzlu olması. Oda sıcaklığında bir su ile dekoks suyunu hazırlayabilirsin.

İlk adım doğru karışımı yapmak

kadın, meyve, sebze, su, sağlık

Evde detoks suyunu hazırlamadan önce ilk olarak atman gereken adım nasıl bir karışım hazırlayacağındır. Birbirinden farklı amaçlara yönelik detoks suları yapman mümkün ve bunun için birçok farklı tarife de ulaşabilirsin. Hangi sebze ve meyveleri koyacağına karar verdikten sonra mutlaka bunları çok iyi yıkamalı ve dezenfekte etmelisin. Ardından bunları uygun miktarda suyun içerisine koymalısın. Peki hemen tüketebilir misin? Yanıtımız hayır. Meyve ya da sebzeleri ince ince dilimlenmiş şekilde suyun içerisine koyduktan sonra 10-12 saat kadar suyu dinlenmeye almalısın.

Evde lezzetli ve sağlıklı detoks suyu tarifleri

meyve, sebze, su, sağlık

Sen de evde son derece lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı detoks suları hazırlayabilir ve çok daha sağlıklı bir gün geçirebilirsin. Bunun için aşağıda sunduğumuz basit ve hızlı tariflere göz atmaya ne dersin?

Salatalık, biraz nane ve limon ile leziz bir detoks suyu hazırlayabilirsin. Bunun için bir adet salatalığı ve yine bir adet limonu çok iyi şekilde yıkadıktan sonra dilim dilim kesebilir ve suyun içine atabilirsin. 1 litre kadar suya bunları attıktan sonra 8-9 adet de taze nane yaprağını suya katabilirsin. Dilersen fesleğen yaprakları ile de tatlandırman mümkün.

Armut, zencefil ve yine limonla birlikte bir detoks suyu hazırlanman da mümkün. Armut ve limonu iyice temizledikten sonra dilimleyerek 1 litre kadar suyun içinde karıştırabilirsin. Bu kez taze zencefilini 3-4 dilim tıraşlayarak suyun içine katabilirsin. Biraz bekleme süresinden sonra çok lezzetli ve sağlıklı detoks suyun seni bekliyor olacak.

Yine elma-zencefil-karanfil ya da armut-greyfurt-ahududu-limon-nane karışımları da detoks suyu hazırlamak için kullanabileceğin besin grupları arasında.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.