Eski Tada Yeni Dokunuş: Meyveli Sütlaç

Buradasınız

Ye-İç 05 Aralık 2015
Eski Tada Yeni Dokunuş: Meyveli Sütlaç

Tarifi nesilden nesle, kulaktan kulağa aktarılan, her ailenin sofrasına konuk olmuş, neredeyse herkese kendini sevdirmeyi başarmış, çaya asla hayır demeyen, kahveyle de iyi giden, gençlerin enerji, yaşlıların muhabbet kaynağı sütlaç... Yüz yıllardır hiç değişmeyen bir lezzete sahip bir klasik olduğunu düşünebilirsiniz. Bir bakıma haklısınız da, ancak bugün sütlacın yeni bir formuyla, daha renkli, daha canlı, enerjik ve modern haliyle, yani meyveli sütlaçla tanışacaksınız. Yapımı kolay, yemesi lezzetli, ikram etmesi ise pek keyifli.

Klasik Sütlaç ile Başlayın

Klasik Sütlaç ile Başlayın  

Bir evde pirinç, şeker, süt varsa, o ev sütlü aşın iştah açan kokusuna hazır demektir. Mutfağımızın en temel malzemelerinin bir araya gelerek oluşturduğu bu efsane sütlü tatlının, sütlacın tarifi ise oldukça kolay. Pirinci ayıkla, yıka, tencereye koy, üstüne su ekle, ocağı aç. Pirinçler suyunu çekti mi? O zaman sütünü de bir güzel üstüne koyuveriyoruz, bir kenarda da pirinç ununu soğuk su ile eziyoruz. Ezerken de tenceredeki ılık karışımdan bir iki kepçe alıp unlu karışımımıza ekliyoruz. Sonra hepsini tencereye ekleyip 10 dakika pişiriyor, ardından da şekeri ekliyoruz. Soğuyunca kâselere ekleyip, üstünü de tarçınla süslüyoruz ve “Afiyetler olsun.” diyoruz.

Sütlacın buraya kadarki kısmını hepimiz biliyoruz. Kimimiz yapımına kimimiz de tadına aşinayız. Peki, bu sütlacı hafif modernize etsek, yeni trendlere ayak uydurmasını istesek ve bu nefis tatlıya birazcık renk katsak nasıl olur acaba? Şöyle en ferahından, en iştah açıcısından bir meyveli sütlaç olur ve tarifi de hepimize iyi gelir.

Rengarenk Bir Lezzet: Meyveli Sütlaç

Rengarenk Bir Lezzet: Meyveli Sütlaç

Bildiğimiz sütlaçtan sonra meyveli sütlacın tadına baktığınız zaman, siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçmişsiziniz gibi bir aydınlanma yaşayacaksınız. Önceden bir arada olmalarını hayal bile edemeyeceğiniz meyve ve pirinç ikilisinin şaşırtıcı dünyasına iştahla yaklaşırken, sevdiklerinize de ısrarla tavsiye ederken bulacaksınız kendinizi. Tıpkı bizim gibi.

Peki, bu meyveli sütlaç tarifi nasıl oluyor? Klasik sütlaç yapımını biliyorsanız, bu tarifte çok fazla farklılık olmadığını hemen göreceksiniz.

Kuru Meyve mi, Taze Meyve mi?

Kuru Meyve mi, Taze Meyve mi?

Meyveli sütlaç yapımında hem kuru hem de taze meyveler kullanılabiliyor. Bu da karşımıza sınırsız bir tarif zenginliği çıkarıyor. İster kuru meyveleri biraz suda ıslatıp yumuşattıktan sonra pişen pirince ekleyin, isterseniz de elma, ahududu gibi taptaze meyveleri kesip veya rendeleyip ilave edin. Sonuç kesinlikle mükemmel olacak. Kâselere servis yaparken de meyveleri koyabilir, böylelikle meyvelerin bütün diriliğini korumuş olursunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.