Daha Rahat Uyumanızı Sağlayacak 7 Yiyecek

Buradasınız

Ye-İç 23 Eylül 2020

Uykumuzu iyi almak, gün içerisindeki enerji ve performansımız ile sağlığımız için önemli bir etken. İyi bir uyku için yiyeceklerden de destek alabilirsiniz. Bazı yiyecekler uykuya teşvik edici özellikleri ile öne çıkarlar. Bu yiyecekleri uygun miktarlarda tükettiğinizde daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilirler. Sizler için daha rahat uyumanızı sağlayacak 7 yiyeceği derledik.

Somon ve yağlı balıklar

Somon, ton balığı, uskumru gibi içerisinde çok fazla yağ barındıran balıklar son derece sağlıklıdır. Onların bu kadar değerli olmasına yardımcı olan şey içerisinde bulunan D vitaminidir. Bir araştırmanın sonucuna göre somon tüketen erkeklerin, diğer et tüketen erkeklere oranla daha çabuk uykuya daldığı gözlemlenmiştir. Akşam yemeklerinde somon yemek, daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacak besinler arasında yer almaktadır.

Süt ve süt ürünleri

Süt ürünlerinin içerisinde bulunan kalsiyum ve triptofan, uykunuzun gelmesini hızlandırır ve uykuya dalma konusunda etkilidir. Bu yüzden gece uykusu kaçanlar için sıcak bir süt içmesi önerilir. Süt yerine bir dilim beyaz peynir de uykunuzun gelmesine yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu; potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda kramplara iyi gelir ve gece rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bunların yanı sıra günde bir bardak Hindistan cevizi suyu tüketmeniz cildiniz için gerekli olan sıvı ihtiyacını karşılar.  

Badem

Düzenli olarak badem tüketmeniz; tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların görülme riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Badem, hastalıkların azalmasının yanı sıra uyku kalitesini artırma ve uykuya rahat dalma gibi özellikleri ile de bilinmektedir. Bunun nedeni bademin, uyku düzenleyici ve bir hormon olan melatonin hormonunun iyi bir kaynağı olmasıdır.

Yumurta

Yumurta, uykuda uzun süre kalmanıza yardımcı olduğu bilinen melatonin hormonunun en yüksek olduğu kaynaklardan bir tanesidir. B1 vitamini, folat, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve selenyum eksikliği uyku süresini kısaltmaktadır. Dolayısıyla iyi bir folat kaynağı olan yumurta, günlük folat ihtiyacının %50’sini karşılamaktadır.

Yulaf

Yulaf, birçok kişinin kahvaltıda favori seçeneklerinden bir tanesidir. Ancak yulafı günün ilk saatlerindense son saatlerine doğru tüketmenizin etkisi uykunuz için daha iyi olacaktır. Yulaf, tam tahıllarda olduğu gibi insülin üretimini tetikler. Dolayısıyla kan şekeriniz yükselir ve uykulu hissetmenize yardımcı olmaktadır. Vücudunuz yulaf sayesinde rahatlar ve uykuya daha rahat bir şekilde dalmanıza yardımcı olur.

Vişne suyu

Vişne suyu, içerisinde bulundurduğu melatonin sayesinde rahat uyumanızı sağlayacak yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle yatmadan önce vişne suyu içmek, uyku kalitenizi artırmaktadır. Aynı zamanda vücut için pek çok sağlıklı yararı da vardır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.