Çinko İçeren Bu Besinleri Tüketerek Sağlığına Kavuşabilirsin

Buradasınız

Ye-İç 09 Mayıs 2022

çinko, besin, sağlık

Çinko, insan vücudunda yer alan ve enzimlerin işlevlerini yerine getirmesi için gerekli bir mineraldir. Sağlıklı bir insanın vücudunda toplamda 2 veya 3 gram oranında çinko bulunur. Pankreas, tükürük bezleri ve prostat bezi, insan vücudunda çinko salgılayan organlardır. Ayrıca çinko, bağışıklık sisteminin dengelenmesi ve hücre sağlığı açısından da oldukça önemli bir mineraldir. Dolayısıyla çinko içeren besinleri tüketmek ve vücuttaki çinko miktarını korumak gerekiyor. Çinko içeren besinleri senin için sıraladık. 

Çinkonun faydaları nelerdir? 

çinko, besin, sağlık

Çinko mineralinin vücuda sağladığı birçok fayda bulunuyor. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarının etkilerini en aza indirir. Uzmanlar grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıkları sürecinde çinko alımının önemini vurguluyor. Çünkü bu süreçte çinko alımı iyileşmeyi destekliyor ve hızlandırıyor. Öte yandan boğaz ağrısı ve cilt yaralanmaları gibi durumlarda da yeterli miktarda çinko alımı yapılması gerekiyor. 

Çinkonun özellikleri nelerdir? 

çinko, besin, sağlık

Proteinli gıdalar ile alınan çinko, enzimler tarafından daha hızlı ve daha fazla emilir. Ayrıca böbrekler, cilt, retina, karaciğer, pankreas, kemik sağlığı bakımından da oldukça önemli bir mineral olan çinko, vücut içerisinde en fazla kaslar, böbrekler, karaciğer ve gözlerde yer alır. Ayrıca erkeklerde prostat bezlerinde ve spermde de çinko bulunur. 

Çinko bulunan besinler nelerdir? 

çinko, besin, sağlık, kuruyemiş

Çinko bulunan besinleri tüketerek sen de sağlığına kavuşmak için önemli bir adım atabilirsin.  Çinko barındıran besinleri beslenme düzenin içerisinde bulundurarak düzenli şekilde tüketebilirsin. Bu yolla hem lezzetli yemekler yiyebilir hem de vücuduna iyilik yapabilirsin. Çinko ağırlıklı olarak balık, karides, istiridye gibi deniz ürünleri, kırmızı et, Ayçiçeği çekirdeği ve buğday tohumunda sıklıkla bulunur. Aynı şekilde ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerde de olan çinko, süt ve yumurta ürünlerinin içerisinde de vardır.

Günlük çinko miktarı ne olmalıdır?

çinko, besin, sağlık, peynir, kalsiyum

Günlük çinko gereksinimi yaşa ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Bunun için gün içerisinde ne kadar miktarda çinkoya ihtiyaç duyduğunu söyleyecek olan en doğru kişi sağlık profesyoneli olan doktorundur. Ancak genel olarak çinkonun vücutta depo edilemediğini ve bu yüzden de besin takviyeleri ile alınması gerektiğini bilmelisin. Genel olarak 8 yaşına kadar olan bebeklerde günlük 2-5 mg arasında, 15 yaş üstü erkeklerde günlük 10-15 mg arasında, hamile ve emziren annelerde günlük 10-12 mg arasında çinko ihtiyacı bulunmaktadır. Yetişkin ve sağlıklı bir bireysen gün içerisinde 10 mg civarında çinko alman sağlığın için çok faydalı olacaktır.

Yetersiz çinko alımı bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına neden olarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların önünü açar. Sağlıklı bir hayat sürmek ve bağışıklığını güçlendirmek için çinko alımı yapmayı ihmal etmemelisin. Bazı günler ise sağlığınla ilgili doktora danışmak isteyeceğin durumlar olabilir. Böyle zamanlarda ister evden ister işten nerede olursan ol QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası kapsamında sunulan ücretsiz online doktor ve psikolog hizmetinden faydalanabilirsin. Hatta bu sigorta ile hayatta karşılaşabileceğin risklere karşı 230.000 TL’ye kadar maddi güvence de sağlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.