Besinleri Derin Dondurucuda Nasıl Saklamalısın?

Buradasınız

Ye-İç 22 Temmuz 2022

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza

Satın aldığımız yiyecekleri çok daha uzun süre kullanmak, istediğimiz zaman ya da gerektiğinde çok daha sağlıklı şekilde bir şekilde tüketebilmek için kullanabileceğimiz en iyi yöntemlerden biri de onları derin dondurucuda saklamaktır. Birçok kişi aldığı besinlerin çok hızlı şekilde bozulduğundan ve bu nedenle onları tüketemediğinden yakınır. Her besinin farklı bir yapısı olduğundan bozulma süresi değişiklik göstermektedir. Ancak besinleri dondurarak bu süreyi uzatmak ve besin değerlerini korumak mümkündür. Doğru şekilde dondurulmuş ürünler uzun süre tazeliklerini koruyarak besin değerlerini saklayabilirler. Peki besinleri derin dondurucuda saklarken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda senin için derledik.

Öncelikle satın alırken no frost özelliğine bakmalısın

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza

Besinleri derin dondurucuda saklamak için birçok farklı teknolojiye ve hacme sahip olan derin dondurucularda dikkat etmen gereken ilk şey bu iş için kullanacağın cihaz olmalı. Geçmiş yıllarda kişilerin sıkça şikayetine neden olan konu, besinlerin üzerinde buzlanma ve karlanma oluşmasıydı. Ancak birçok alanda yapılan teknik düzenlemeler ve geliştirilen teknolojiler ile hem buzdolaplarının hem de derin dondurucuların buzlanma ve karlanma yapmasının önüne geçildi. Bu teknolojiye ise buzlanma ve karlanma olmadığını ifade eden no frost ismi verildi. Gelişmeler sayesinde besinler üzerinde hızlı bozulma, besin değerini kaybetme gibi olumsuz sonuçlara neden olan buzlanma ve karlanmayı yaşamamak için derin dondurucu alırken no frost özelliğine de dikkat etmelisin.

Farklı türdeki besinleri aynı yerde saklamamalısın

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza, balık

Derin dondurucuda besinlerini saklarken yapabileceğin en büyük hatalardan biri de farklı türdeki besinleri aynı yerde saklamak olacaktır. Örneğin et ya da tavuk gibi bozulma olasılığı ve hızı daha yüksek olan besinlerle meyveleri ve sebzeleri aynı yere koymamalısın. Bu tarzda bir saklama ve depolama yaptığında asgari olarak besinlerin kokusunun birbirlerine geçmesine neden olabilirsin. Tüm besinleri birbirinden ayrı ve hava almayacak şekilde paketleyerek derin dondurucuda saklamalısın.

Özel saklama kaplarını ya da poşetlerini tercih etmelisin

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza

Besinleri derin dondurucuda saklarken mutlaka bunun için uygun saklama kaplarını ya da poşetlerini tercih etmelisin. Birçok kişi daha kolay ve az maliyetli olur düşüncesi ile buzdolabı poşetlerini besinleri saklamak için tercih eder. Ancak bu poşetler uzun zaman saklama için uygun değillerdir ve besinlere zarar verip, onları bozabilirler. Yine bazı plastik kaplar da ısı değişikliğinden etkilenerek besin değerlerini bozabilir. Bunun için piyasada çok rahatlıkla bulabileceğin ve saklama için uygun olan ürünleri seçmelisin. Bu ürünlerin kilitleme, vakum, dayanıklılık gibi özellikleri ile besinlerin hava almasını engelleyerek daha uzun süre taze ve sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsin.

Dondurucudan önce buzdolabında bekletebilirsin

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza, bezelye

Besinleri derin dondurucuya koymadan önce 6-8 saat kadar buzdolabında bekletmen de daha verimli bir donma sağlamak için faydalı olabilir. Böylece ani ısı değişimlerini de engelleyerek besinlerin üzerinde ortaya çıkabilecek olası risklerden de uzak durabilirsin. Besinleri derin dondurucuya alırken üzerlerine tarih de yazman önemlidir. Tüm besinlerin saklama ve bekleme süreleri birbirinden farklı olduğundan üzerlerindeki tarihlere bakarak sırayla tüketmen sağlığın için daha doğru olacaktır. Örneğin kırmızı etler, tavuklar ve hindiler yaklaşık olarak 9-12 ay aralığında derin dondurucuda kalabilirken balıklar ortalama 7-8 ay kadar burada saklanabilirler. Üzerlerindeki tarihlere bakarak sırayla tüketmen sağlığın için daha yararlı olacaktır.

Besinlerini soyarak ve dilimleyerek saklayabilirsin

besin, beslenme, derin, dondurucu, dondurma, saklama, muhafaza, çilek

Besinleri saklarken, özellikle sebze ve meyveleri önce iyice yıkayıp, sonrasında da soyarak derin dondurucuya koymak daha iyi olacaktır. Hem daha rahat koşullarda saklamak hem de tüketim zamanında daha küçük porsiyonlarla çözdürme yapabilmek için sebze ve meyvelerini dilimleyebilirsin. Yine çözdürmeden önce direkt oda sıcaklığına almaktansa önce buzdolabına indirmeli, 1-2 saat sonra tamamen oda sıcaklığına çıkarmalısın. Bu da ısı değişimlerinden etkilenmemek için iyi bir yöntem olabilir.

Besinleri daha uzun sürelerde taze tutmak ve sağlıklı şekilde tüketmek için derin dondurucuda saklama yöntemini deneyebilirsin. Birçok kişinin yaptığı gibi mevsiminde alacağın taze sebze ve meyveleri de en sağlıklı şekilde, uygun koşullarda derin dondurucunda muhafaza ederek sağlıklı bir beslenme düzeni sağlayabilirsin. Hepimiz sağlığımıza ve beslenme şeklimize ne kadar dikkat etsek de hastaneye gitmek durumunda kalabiliyoruz. Bu anlarda Cigna’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı tutarı dışında bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti yanında check-up, online diyetisten ve online doktor gibi birçok ücretsiz hizmetten de faydalanabilirsin. Şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.