Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yüksek Lif Miktarına Sahip 5 Besin
Yüksek Lif Miktarına Sahip 5 Besin

iyihisset.com

27 Ağu 2021

yüksek, lif, gıda, beslenme, sağlık

Besin grupları arasında insan sağlığına en faydalı olanları arasında yer alan ve genellikle diyetlerde kilo vermeyi hızlandırdığı için tercih edilen lifli gıdalar, diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıklar için de oldukça faydalı içeriklere sahip.

Dengeli, düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeni için gerekli olan bu gıdalar aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, kolesterol düzeyinin düşürülmesi ve kan şekeri kontrolü için de önemli. Lif oranı yüksek gıdalardan birkaçını bu yazımızda senin için derledik.

Enginar

yüksek, lif, gıda, enginar

Enginar, hem barındırdığı farklı besin öğeleri hem de yüksek lif oranı ile bu beslenme düzenine en uygun besinler arasında. Orta boy bir enginardaki lif oranı 10 gram kadar olup, antioksidan özellikleri ile de sindirim ve kolesterol için oldukça faydalıdır.

Ceviz

yüksek, lif, gıda, ceviz

Ceviz de yüksek lif oranı ile bilinen, hem sağlıklı beslenme de hem de diyet programlarında sıkça yer alan bir besin. Bir avuç ceviz içerisinde yetişkin bir insanın günlük ihtiyacının neredeyse 10’da biri kadar lif bulunuyor. İyi bir yağ kaynağı da olan cevizi, beslenme düzeniniz içerisinde mutlaka değerlendirmelisin.

Elma

yüksek, lif, gıda, elma

Elma, içeriğindeki yüksek lif oranı ile bilinen ve hemen herkesin tüketmeyi sevdiği meyveler arasında. Orta büyüklükteki bir elma, günlük lif ihtiyacının yüzde 15’inden fazlasını tek başına karşılayabilir. Aynı zamanda elmanın içindeki yüksek su oranı da liflerin vücuduna hızla karışmasını kolaylaştırır.

Brokoli

yüksek, lif, gıda, brokoli

Yüksek besleyici değerlere sahip olan ve diyetisyenlerin tüketilmesini ısrarla önerdikleri brokoli de lif oranı açısından kuvvetli besinlerden biri. 200 gramında 2 gram kadar lif bulunan brokoli, sağlıklı atıştırmalıklar arasında öne çıkanlardan.

Havuç

yüksek, lif, gıda, havuç

Sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alan havuç da lif oranı ile dikkat çeken bir besin. Düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü düşüren ve kan şekerini dengeleyen havuç, lifli yapısıyla da oldukça sağlıklı. Orta boy bir havuçta günlük lif ihtiyacının %7’sini bulabilirsin.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için gerekli olan lifli gıdalar, vücudumuz üzerinde de çok önemli ve olumlu etkilere sahipler. Sağlığın için gerekli olan gıdaları, günlük beslenme düzenine dahil ederek sen de geleceğin için bugünden iyi bir adım atabilirsin. Bunun dışında ihtiyaç duyabileceğin birçok sağlık sorunu karşısında QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ülke genelinde yaygın anlaşmalı kurum ağında bulunan özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarında katkı payı hariç ek ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilir, Check-up’tan Diş ve Göz Sağlığı Paketi’ne kadar birçok ücretsiz hizmetten faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimi ile.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.