Yemek Pişirirken Sıkça Yapılan 5 Hata

Buradasınız

Ye-İç 30 Haziran 2021

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, mutfak, kadın

Yemek yapmak püf noktalarını bildiğinde oldukça kolay bir hal alırken belli başlı hatalarla işkenceye dönebiliyor. Aynı zamanda oldukça dikkat ve özen isteyen yemek yapmak sanıldığı kadar zor olmamakla beraber yapabileceğin dikkat hataları yemeğinde bazı lezzet değişikliklerine sebep olabilir. Hem yemek yapmanı kolaylaştıracak hem olumsuz lezzet değişikliklerini önlemek adına yemek pişirirken en sık yapılan hataları senin için derledik.

Makarnayı soğuk suyla durulamak

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, makarna, su

Mutfakta en çok yapılan hatalardan biri haşlanmış makarnayı soğuk suyla durulamaktır. Bunun yanlış olmasının sebebi vitamin ve besinlerin değer kaybına uğramasıdır. Aynı zamanda tadının da bozulmasına yol açar. Makarnayı haşlayıp süzdükten sonra sosla buluşturman daha doğrudur.

Tencereyi ısıtmadan yağ koymak

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, zeytinyağı, adam

Pişirmek istediğin malzemeleri ve yağı tencere iyice ısındıktan sonra eklemelisin. Eğer yağı tencere iyice ısınmadan eklersen yemeğin çok fazla yağ çekerek tadı bozulur ya da pişireceğin malzemeler tencereye ya da tavaya yapışabilir.

Yağa ilk sarımsağı eklemek

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, kızartma

Eğer yemeğinde sarımsak kullanacaksan onu hiçbir zaman ilk önce yağa eklememelisin. Sarımsak çabuk yanan bir besin olduğundan yağını bozabilir ve yemeğine yanık tadı verebilir. Ayrıca sarımsak yüksek sıcaklıklara uzun süre dayanabilen yiyeceklerden değildir. Yağa önce soğanı eklemeli biraz kavurduktan sonra sarımsağı eklemesin.

Et haşlarken pişmeden tuz atmak

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, haşlama, et, patates, soğan

En sık yapılan hatalardan biri de et tam haşlanmadan tuz eklemektir. Bunun yanlış olmasının sebebi haşlama yemeklerde etin pişmeden tuzlanması etin sertleşmesine sebep olur ve bu istemediğin sonuçlar doğurur. Eğer et haşlayacaksan tuzu en son atmalısın.

Salata sosunu hemen eklemek

sağlık, sağlıklı, yemek, pişirme, salata

Eğer salata hemen tüketilmeyecekse sosu eklememelisin. Aksi takdirde sosun içeriğindeki malzemeler salatanın ölmesine neden olur. Salatayı servis edeceğin zaman soslaman malzemelerin diri kalmasını ve sosun lezzetinin bozulmamasına yardımcı olur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.