Yazın Tüketilmesi Gereken 8 Güçlü Antioksidan

Buradasınız

Ye-İç 25 Ağustos 2016

Hücrelerin anormalleşmesini ve tümör oluşumu riskini azalttığı bilinen antioksidanlar, daha sağlıklı bir yaşam için en büyük dostumuz. Üstelik pek çok yaz meyve ve sebzesi antioksidan bakımından zenginliğiyle dikkati çekiyor. İşte o kahramanlar takımı!

1. Ahududu

Temmuz ve ağustos aylarında pazarlarda ve manavlarda sıklıkla gördüğümüz ahududunun özellikle siyah olanı antioksidan bakımından en zengin meyvelerden. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olması nedeniyle ayrıca faydalı. Diğer taraftan uzmanlara göre DNA’mıza zarar veren ve dolayısıyla kansere yol açan serbest oksijen radikallerini uzaklaştırıyor. Dış etkenlerle oluşan kanserojenlerle de savaşıyor. Aynı aileden gelen çilek de antioksidan özellikli meyvelerden.

2. Yaban Mersini

Antioksidan kapasitesi en yüksek meyvelerden yaban mersini, kalp hastalıklarının görülme riskini önemli olanda azaltırken, damar sertliğinin engellenmesinde ve kan şekerini düşürmede etkili. Daha çok sonbaharda hasadı yapılan yaban mersini, hafızayı geliştirme etkisiyle de tanınıyor.

3. Enginar

Güçlü bir antioksidan olan ve özellikle karaciğere faydasıyla bilinen enginar, toksit maddelerin atılmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle yaşlanmayı geciktirmede etkili. Yüksek oranda potasyum içerdiği için damarların daralmasını önlemede de faydalı.

4. Taze Fasulye ve Barbunya

Vitamin, mineral ve antioksidanlar tarafından pek zengin taze fasulye, özellikle mevsiminde yani yaz aylarında haftada iki kez tüketilebilir. Aynı şekilde barbunya da hem sağlıklı hem de doyurucu olmakla birlikte posalı yapısı sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucu etkiye sahip.

5. Kırmızı ve Beyaz Üzüm

Kırmızı üzüm, içindeki resveratol ve quarcetin maddeleri sayesinde serbest radikallerle savaşarak kalp sağlığını destekleyen, damarların sertleşmesinin ve tıkanmasının önüne geçen önemli bir antioksidan olarak biliniyor. Kırmızı üzümü çekirdeğiyle birlikte tüketmenizde fayda var. Beyaz üzüm ise içeriğindeki 10’dan fazla farklı antioksidan türüyle dikkat çekici. Yoğun çalışma temposu içinde öğleden sonra bir salkım üzüm yemek, stresinizi azaltır ve yorgunluğunuzu alır.

6. Yeşil Ve Kırmızı Erik

B vitamini bakımından zengin meyvelerden olan yeşil erik, bağışıklık sistemini korumada etkili. Diğer taraftan kan yapımına yardımcı oluyor. Ağustos ayında bolca yediğimiz kırmızı erik ise düşük glisemik indeks değeri sayesinde kan şekerindeki ani dalgalanmaların önünü kesiyor.

7. Dereotu, Maydanoz Ve Tere

Bu üçü de sağlık deposu olarak biliniyor. Özellikle maydanoz vücuda zarar veren serbest radikalleri vücuttan atarak yaşlanmaya karşı etkili. Maydanozun suyu ise mide ve bağırsak problemi olanlar için birebir. Bu üçlüyü özellikle yaz aylarında salatalarınızdan eksik etmeyin.

8. Domates

İçerdiği likopen sayesinde kansere karşı en etkili antioksidanlara sahip. Mümkünse kimyasallardan arındırılarak yetiştirilen organik domateslerden tüketmeye bakın.  İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, glutatyon ve lifler sayesinde cildinizi korurken, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kan basıncını düşürüyor ve kolesterolü kontrol ediyor.

Antioksidan bakımından zengin bu besinleri tüketirken, bir yandan da çağımızın hastalığı Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kansere karşı bugünden tedbir alabilirsiniz. Evet, hiçbirimiz bu ihtimali düşünmek istemiyoruz ama gerçeklerden kaçmak yerine bugünden önlem almakta fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile ücretsiz olarak sağlıklı beslenme ve tıbbi danışmanlık hattını kullanabilir, diyetisyen, spor salonu üyelikleri, sigara bırakma merkezleri ve daha birçok indirimli hizmetten de yararlanabilirsiniz. Üstelik 250.000 TL’ye varan kanser teminatı ile kendinizi ve sevdiklerinizi maddi güvencemiz altına alabilirsiniz.  

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.