Yazın En Güzel Dondurmasını Yapmak İçin Tüyolar

Buradasınız

Ye-İç 24 Temmuz 2022

dondurma, yaz, ev, doğal

Yazın geldiğini müjdeleyen en güzel tatlardan biri de şüphesiz dondurmadır ve tüm yaz boyunca birbirinden lezzetli dondurmalar damaklarımızı şenlendirir. Çok farklı çeşitleri bulunan ve herkesin farklı bir favorisi olan dondurmayı sen de evinde yaparak hem daha sağlıklı hem de her şeyiyle güvenebileceğin bir lezzet elde edebilirsin. Peki yaz boyunca seni serinletecek dondurmanı hazırlarken nelere etmelisin? Güzel, lezzetli ve sağlıklı bir dondurma yapmak için ihtiyaç duyacağın bilgileri ve tüyoları bu yazımızda bulabilirsin.

Öncelikle malzemelerini, özellikle de sütü çok iyi seçmelisin

dondurma, yaz, ev, doğal

Dondurmaların temel maddesi süttür ve iyi kıvamda, lezzetli bir dondurmayı yapmanı sağlayacak en önemli unsur da sütün kaliteli olmasıdır. Dondurmanı yaparken kullanacağın sütün; renginin, kokusunun, tadının çok iyi olması, günlük ve katkısız olması çok önemlidir. Dondurma sütünü mümkünse dinlenmiş olarak seçmen daha iyi bir lezzet yakalaman için faydalı olacaktır. Bu noktada sadece inek sütünü değil, laktoz intoleransı daha yüksek olan Hindistan Cevizi sütü gibi farklı sütleri de kullanabilirsin. Yine taze manda ya da keçi sütleri de çok iyi bir sonuç almanı sağlayacaktır. Yine kullanacağın sütünü açık olarak satın alacaksan temiz olmasına da özen göstermelisin.

Salebi de unutmamalısın

dondurma, yaz, ev, doğal

Evde organik ve sağlıklı bir dondurma yaparken dikkat etmen gereken bir diğer nokta da salep kullanmaktır. Birçok dondurma tarifinde, biraz pahalı bir besin olduğu için salebi bulamayabilirsin. Ancak salep kışın ayrı bir içecek olarak tüketildiği gibi dondurmanın da en temel hammaddelerinden biridir. Salebin en önemli özelliği sütü koyulaştırması ve kendisine has bir tat vermesidir. Süt, toz şeker ve salebi bir kaba koyarak kısık ateşte kıvamını alıncaya kadar yaklaşık yarım saat kaynatmalısın. Bunu yaparken de işin profesyonelleri lezzeti kaçırmamak için tahta kaşık kullanmanı öneniyorlar. Diğer dikkatli olman gereken bir nokta ise salebinin organik ve doğal olmasıdır. Piyasada satılan ve özellikle marketlerde bulabileceğin paketli salepler tam da aradığın tarzda olmayabilir. Bunların büyük bir bölümü nişasta bazlıdır. Bu yüzden rotanı aktarlara çevirerek dondurman için kullanabileceğin iyi bir salep bulabilirsin.

Sıvı krema ya da yumurta sarısı deneyebilirsin

dondurma, yaz, ev, doğal

Evde dondurmanı hazırlarken daha iyi bir kıvam ve renk yakalamak için kullanabileceğin diğer malzemeler de sıvı krema ya da yumurta sarısı olabilir. Yumurta sarılarını benmari usulü pişirerek beyazlarından ayırabilirsin. Daha sonrasında bunları kremayla birlikte, blenderda hızlı devirde karıştırabilirsin. Dilersen krema yerine doğal yoğurt da kullanabilirsin.

Farklı tat verici besinler kullanabilirsin

dondurma, yaz, ev, doğal

Evde yapacağın dondurmana lezzet verecek çok sayıda farklı besini de deneyebilir ve kullanabilirsin. Taze mevsim meyveleri ya da çikolata, karamel gibi daha yoğun lezzetleri de deneyebilirsin. Burada dikkat etmen gereken noktalardan biri çikolata seçiminde kakao oranı yüksek olanları kullanmaktır. Bu şekilde daha yoğun bir tat elde edebilirsin. Evde kalan meyveleri değerlendirmek için dondurmana koymamalısın. Meyvelerin taze olması önemlidir. Eğer fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler kullanacaksan bunları da çok küçük parçalara ayırarak dondurmana eklemeyi unutma.

Buzdolabında yeterince bekletmelisin

dondurma, yaz, ev, doğal

Tüm malzemelerini kullandıktan ve dondurmanı hazırladıktan sonra hazırladığın karışımı mutlaka kapalı bir kaba koymalı ve derin dondurucuya yerleştirmelisin. Burada kabın iyice kapalı olduğuna dikkat etmelisin. Dondurmanın daha lezzetli olmasını istiyorsan tam donmadan, her 15-20 dakikada bir karıştırmalısın. Dondurmanın ne kadar iyi karıştırıp, deyim yerindeyse döversen daha yumuşak ve güzel bir kıvam elde edebilirsin. Bunu yaparsan üzerinde buz taneciklerinin de oluşmasını engelleyebilirsin. Bu noktadan itibaren kabın büyüklüğü, dondurmanın hacmi, dondurucunun soğutma özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 3-5 saat kadar derin dondurucuda bırakmalısın.  

Yazın hem lezzete doymak hem de sıcak günlerde serinlemek için dondurma yemek gibisi yoktur. Sen de dondurmanı evde hazırlayarak çok daha sağlıklı ve lezzetli bir tarif elde edebilir ve gönül rahatlığı ile bunu ailece tüketebilirsin. Sağlıklı beslenme konularına ne kadar dikkat etsen de hayatın içerisinde her an karşına çıkabilecek sağlığınla ilgili ihtiyaçlar içinse QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden tedavi ve muayene olabilir, ücretsiz sunulan check-up, online diyetisyen ve doktor gibi birçok sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.