Yaz Öncesi Fit Kalmanızı Sağlayacak 5 Besin

Buradasınız

Ye-İç 04 Haziran 2020

Yaz ayları öncesi fit kalabilmek adına çeşitli spor dallarıyla ilgileniyor ve egzersizler yapıyoruz. Ancak fit kalmanın en önemli kurallarından biri de düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Yaptığınız egzersizleri sağlıklı besinler ile desteklediğiniz takdirde daha hızlı sonuç alacaksınız. Yaz öncesi fit kalmanızı sağlayacak 5 besini sizler için araştırdık.

Yulaf ezmesi

Kas güçlendirmeye yönelik direnç egzersizleri yaptıktan sonra karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmeniz gerekiyor. Tam tahıllı ve yavaş sindirilen karbonhidrat içerikli besinler antrenman boyunca enerjik kalmanızın yanı sıra kan şekerinizi de düzenler. Dolayısıyla her antrenman sonrasında miktarı 30 ila 50 gram arasında değişen yulaf ezmesi tüketmeniz fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Türk Kahvesi

Çeşitli araştırmalar sade Türk kahvesinin yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koydu. Gün içerisinde tükettiğiniz öğünlerin ardından sade bir Türk kahvesi içmeniz sizi belirli bir süre daha tok tutacaktır ve yaz ayları öncesinde fit kalmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan antrenmandan yaklaşık olarak 1 saat önce Türk kahvesi tüketebilir ve çeşitli kardiyo egzersizleri ile vücudunuzdaki yağ yakım sürecini hızlandırabilirsiniz.

Badem

İyi bir antioksidan kaynağı olan bademin içerisinde flavonoidler, fenolik asitler ve E vitamini bulunuyor. Bademin içerisinde yer alan bu besin değerleri aynı zamanda vücudumuzu tahrip eden güneş ışınları ve kirli hava gibi birçok faktörün etkisini de azaltıyor. Günde 10-15 adet badem tüketmeniz hem fit bir vücuda sahip olmanıza hem de egzersizler için gerekli enerjiyi depolamanıza yardımcı olacaktır.

Zencefil

Önemli bir enfeksiyon giderici olan zencefil, egzersiz sonrasındaki kas ağrılarını azaltan güçlü bir besindir. Fit kalmak isteyenlerin zencefili listesinden eksik etmemesi gerekiyor. Hazırladığınız detoks suyu ve smoothielere kesinlikler bir fındık büyüklüğünde taze zencefil de eklemelisiniz. Bu sayede sindirim sisteminiz ve kan şekeriniz düzene girecektir.

Yumurta

Yumurta; demir, B12, magnezyum, çinko ve protein içeren yapısıyla sporcuların ve fit kalmak isteyenlerin vazgeçemediği bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Sabah kahvaltılarınızdan yumurtayı eksik etmemelisiniz. Yumurta bir yandan fit kalmanıza yardımcı olurken diğer yandan da içerisinde yer alan protein miktarı ile egzersiz sonrasında yaşanan kas ağrılarını azaltmaya yardımcı oluyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.