Yaz Meyvelerinin Bilmediğiniz Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 23 Ağustos 2020

Sıcak ve güneşli yaz aylarının birbirinden renkli ve leziz yaz meyveleri hem tezgahlar hem de mutfaklarımızda kendini gösteriyor. Doğanın bize sunduğu en güzel yiyecekler arasında yer alan ve içeriğinde barındırdıkları mineral ve vitaminler ile sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yaratan bu meyveler, doğru ve dengeli tüketildiğinde çok faydalı olabiliyor. Yaz meyveleri arasından sizin için bir seçki hazırladık ve yaz meyvelerinin bilmediğiniz faydalarını derledik.

Karpuz

İçeriğindeki yüksek su miktarı ve düşük kalorisi ile karpuz, yaz meyvelerinin en gözdeleri arasında yer alır. Karpuz, A, C, B1, B5 ve B6 vitaminleri, potasyum ve magnezyum içerir. İçerisinde güçlü bir antioksidan olan likopen barındıran karpuz, kanser riskini azaltmaya, kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kavun

Kavun, içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kansere karşı korumaya yardımcı olan bir yaz meyvesidir. İçerisindeki zengin A vitaminin yanında ayrıca C, K B9, B6 vitaminlerini, magnezyum, potasyum ve çeşitli antioksidanları içerir. Sıcak yaz günlerinde vücudumuzun su ihtiyacını karşılamaya ve elektrolit dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Üzüm

Üzüm yüzyıllardır farklı özellikleri ile bilinen ve değişik tüketim şekilleri ile öne çıkan yaz meyvelerinden bir tanesidir. Tazesi, kurusu, pekmezi gibi her çeşidi ile insan vücuduna birçok faydası bulunuyor. İçerisinde bolca lif, C vitamini ve potasyum içeriyor. Çekirdeğinde ise antioksidanlar bulunuyor. Kabuğundaki resveratrolün ise kansere karşı koruyucu etki sunuyor.

Şeftali

A, C, E, K ve B vitaminlerini, bakır, potasyum, magnezyum, fosfor, demir minerallerini içerisinde barındırıyor. Şeftali içeriğindeki çözünür ve çözünmez lifler sayesinde kabızlığı önleyerek sindirim sisteminin iyi ve sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. A ve C vitaminleri cildinizi güneş ışınlarından korumaya yardımcı etki sunuyor. Ayrıca yine içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde göz sağlığını korumada da etkili bir meyve.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.