Yaşlılar Nasıl Beslenmeli?

Buradasınız

Ye-İç 02 Ekim 2022

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek

Ülkemizde 65 yaş ve üzerinde yaşayan nüfusun sayısı yaklaşık olarak 4 milyon. Yaşlı olarak ifade edilen bu kitlenin büyük bir bölümünde ise obezite, kalp-damar hastalıkları, tansiyon, felç, iskelet ve kas sistemi rahatsızlıkları, diyabet gibi pek çok kronik hastalık görünüyor. Bu hastalıkların bir bölümünün temel nedenleri arasında da dengesiz, yetersiz ya da yanlış beslenme alışkanlıkları yatıyor. Hemen her yaşta olduğu gibi yaşlılık döneminde de doğru ve dengeli beslenmek çok önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Dünya Yaşlılar Günü özelinde biz de ilerleyen yaşlarda nasıl beslenilmesi ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda kaleme aldık.

Tüm ana besin gruplarından tüketim yapılmalı

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek, sebze

Yaşlılık dönemi beslenmesinde dikkat edilmesi gereken ilk ve belki de en önemli unsur, 4 ana besin grubu olarak geçen besin öğelerinden yeterli ve doğru miktarlarda alıyor olmaktır. Bu besin grupları temel olarak süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurtlar, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubunda yer alan besinler ve tahıl grubunda yer alan ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana gibi besinlerdir. Bu besinlerin ne kadar tüketilmesi gerektiği ise kişinin yaş, genel sağlık durumu, cinsiyeti, fiziksel durumu gibi etkenlere bağlıdır. En doğru bilgilendirme ve yönlendirmeyi ise doktorların yapacağı unutulmamalıdır. Temel olarak dikkat edilmesi gereken ana konulardan biri de sabah kahvaltısının mutlaka yapılması gerektiği, öğün sayısının artırılması ve buna bağlı olarak porsiyonların küçültülmesidir. 

İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek, elma

Yaşlılık dönemlerindeki beslenmede dikkat edilmesi gereken ana konulardan bir diğeri de ideal vücut ağırlığının korunmasıdır. Herkes için farklı olan vücut kitle indeksine ve vücut ağırlığına göre uygun bir beslenme düzeni belirlenmelidir. Besinler yoluyla alınan kalori ve enerji bilinmeli, hareket ya da fiziksel aktivite nedeniyle harcanan enerji ile karşılaştırma yapılarak gün içerisinde alınacak besinler buna göre belirlenmelidir. Yağlı, tuzlu ve ağır besinlerin yerine lifli ve meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Mevsiminde çıkan ürünler tercih edilmeli, kırmızı et yerine tavuk ya da hindi yenilmelidir. Yine hayvansal yağlardan ziyade bitkisel içerikli olan yağlar tercih edilmelidir.

Sıvı tüketimine dikkat edilmelidir

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek, su

Özellikle ilerleyen yaşlarda, yorulan vücudu desteklemek için gün içerisinde alınan sıvı miktarına dikkat edilmelidir. Yaş ve genel sağlık durumuna göre günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir. Suyun yerine çay ya da kahve gibi içecekler tercih edilmemelidir. Alkol tüketimi ise ya hiç olmamalıdır ya da haftada 1-2 kadehi geçmeyecek şekilde sınırlandırılmalıdır. Sıvı kayıplarının yol açabileceği hastalıklara karşı su içmek bir rutin haline getirilmelidir. Uzmanlar yaşlılık döneminde günde 8-10 bardak suyun altına düşülmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Yine ilerleyen yaşlarda daha fazla ilaç kullanıldığı için bunun böbrekler ve mide başta olmak üzere iç organlarda yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak için mutlaka sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.

Kan şekerini yükselten yiyeceklerden uzak durulmalı

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek, balık

Yaşlılık döneminde kan şekerini hızla yükseltebilecek ve başta diyabet olmak üzere pek çok hastalığı tetikleyebilecek şekerli, hamurlu, karbonhidrat açısından zengin besinlerden uzak durulmalıdır. Eğer mutlaka şekerli bir şeyler isteniyorsa sütlü tatlılar daha ağırlıklı olarak tercih edilebilir. Pasta, tatlı ve şekerlemelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bunlar yerine diyabetik kişiler için uygun besinler tercih edilebilir. Kızartılmış besinlerden her daim uzak durulmalı, bunlar yerine ızgara ya da fırında hazırlanmış olanlar tercih edilmelidir. Hiçbir şekilde fazla tuz ya da ilave yağ kullanılmamalıdır.

Doktor kontrolünü ihmal etmemelisin

yaşlı, kadın, erkek, sağlık, beslenme, yemek, besin, yiyecek, doktor

65 yaş ve üzerindeki kişilerin beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda en doğru bilgilendirmeleri doktorlar ve diyetisyenler yapacaktır. Bunun için düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemeli, beslenme düzenin ve yemen gerekenler konusunda sağlık profesyonellerine kulak vermelisin. İlerleyen yaşlarda daha da sık görülebilecek yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara karşı dikkatli olmalı, doktorun yönlendirmesinden çıkmamalısın. Alkol ve sigaradan mutlaka uzak durmalısın.

Sadece yaşlılık döneminde değil hayatın her anında doğru, dengeli ve yeterli beslenme kurallarına uymak sağlıklı bir yaşam sürmek için atılacak en doğru adımdır. Sen de uzmanlara kulak vererek beslenme düzeni ve programları hakkında yaşlanmayı beklemeden en doğru bilgileri alabilir ve daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin. Her ne kadar dikkat etsen de hayatın her anında sağlığınla ilgili bir sorunla karşılaştığında QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. SGK katkı payı hariç özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarında ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir; ücretsiz sunulan check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.