Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yağ Yakımını Hızlandırmaya Yardımcı Olacak 8 Besin
Yağ Yakımını Hızlandırmaya Yardımcı Olacak 8 Besin

iyihisset.com

22 Ağu 2019


 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok insan fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Bazı besinler yağ yakımını hızlandırırken bazıları ise yavaşlatıyor. Yağ yakımını hızlandıran besinler, metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Uzmanlar kilo vermek isteyenlerin bu besinleri daha fazla tüketmesini öneriyor. Gelin, o besinleri hep birlikte öğrenelim!

 

1. Avokado

Yüksek miktarda karbonhidrat içeren birçok meyvenin aksine avokado, oldukça sağlıklı yağlar içerir. Ayrıca avokadonun içerisinde bulunan yağlar bol miktarda oleik asit de içeriyor. Bu oleik asitler, vücudumuzdaki kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı oluyor.

.

2. Somon

Somon gibi sağlıklı yağlar barındıran ve protein oranı yüksek balıklar, uzun süre tokluk hissi yaratır. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, metabolizma rahatsızlıklarının ve obezitenin önlenmesinde yardımcı rol oynar.

 

3. Elma sirkesi

Yapılan klinik çalışmalara göre elma sirkesi; kan basıncını, kolesterolü ve tokluk kan şekerini düşürmeye yardımcı bir besindir. Aynı zamanda, içerdiği asetik asit sayesinde mide asiditesini arttırır. Bu sayede asit azlığı nedeniyle yaşanan sindirim problemlerini çözebilir.

 

4. Tam tahıllar

Kinoa, yulaf ve esmer pirinç gibi gıdaların dahil olduğu tam tahılların, sağlığımıza birçok faydası bulunuyor. Yulaf, tokluk hissinizi arttırır ve metabolizmanızın düzgün çalışmak için ihtiyaç duyduğu beta glukanlardan bol miktarda içerir.

 

5. Tarçın

Diyet boyunca kan şekerinizin düzenli olmasına yardımcı olan tarçın, kilo vermenizi sağlar ve yağ yakımını kolaylaştırır. Kan şekerinizi düzenleyen ve ani acıkmaların önüne geçen tarçınla çok daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

 

6. Zencefil

Yapılan araştırmalar; zencefilin, vücut ısısını dengeleyerek metabolizmayı yüzde 20 oranında arttırdığını ortaya koyuyor. Yağ yakımı için birebir olan zencefili büyük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz. Özellikle yeşil çay, tarçın ve sarımsakla birlikte tükettiğinizde yağ yakımınız hızlanacaktır.

 

7. Yumurta

Yumurta, hem sarısıyla hem de beyazıyla oldukça besleyici bir gıdadır. Her gün kahvaltıda yiyeceğiniz bir adet haşlanmış yumurta, sizi uzun bir süre tok tutarken günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını da karşılar. Eğer yumurtayı yağ yakımı için tüketiyorsanız haşlanmış olarak tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

 

8. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, içerisinde kalori yakımınızı hızlandıracak MCT adlı yağ asitlerinden bolca bulundurur. Bu sayede Hindistan cevizi yağı tüketerek kalori yakımınızı hızlandırabilirsiniz. Her gün kahvenizin içerisine katacağınız bir çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı sayesinde, hem kahvenizi tatlandırabilir hem de bolca yağ yakabilirsiniz.

 

Kaynak:

 

https://muscleandfitness.com.tr/metabolizmayi-hizlandiran-yag-yakan-yiyecekler/

http://www.takiplionlinediyet.com/sayfa/top-15-yag-yakici-besinler,2,94.php#.XTkwIugzZPY

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.