Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Vücudunuzun Daha Fazla Folik Asit İhtiyacı Olduğunu Gösteren 8 Sinyal
Vücudunuzun Daha Fazla Folik Asit İhtiyacı Olduğunu Gösteren 8 Sinyal

iyihisset.com

10 Eki 2018

Özellikle hamilelik döneminde kadınların alması gereken folik asit, B vitamin grubunun önemli bir üyesi. DNA sentezinde, vücuttaki kan yapımında ve hücre bölünmesinde önemli rol oynayan folik asidin yeşil sebzelerde bolca bulunduğu biliniyor. Buna rağmen, folik asit eksikliği yaşayan kişi sayısı da oldukça fazla. Birçok farklı sinyalle kendini gösteren bu eksikliğe sahip olup olmadığınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz!

Yorgunluk

Kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız bunun sebebi vücudunuzun yeterli kan hücresi üretmemesi olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkin olan folik asidin eksik olması, kan dolaşımıyla taşınan oksijen seviyesinde düşüşe yol açıyor. Sebepsiz yorgunluk ve halsizlik yaşıyor olmanız folik asit ihtiyacınız olduğunun göstergesi olabilir.

Sık Sık Hastalanma

Folik asit, B vitamin grubunda yer aldığından bağışıklık sisteminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, düşük folik asit oranının bağışıklık sistemini güçsüz kıldığını gösteriyor. Sürekli nezle, grip oluyorsanız, bağışıklık sisteminiz güçlü değilse, bu durum folik asit eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Folik asit alarak kendinizi pek çok rahatsızlıktan koruyabileceğiniz gibi QNB Sigorta’nın Kansere Hayat Yaşasın Hayat Sigortası’ndan faydalanarak da kendinizi kansere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Bilinçle İlgili Sorunlar

Folik asit, merkezi sinir sisteminin düzenli çalışması için gereklidir. Vücudunuzdaki bu vitamin eksikliği sizi birçok bilinç problemiyle karşı karşıya bırakabilir. Depresyon, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık gibi sorunlar, vücudunuzdaki folik asidin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Soluk Ten

Gereğinden az miktarda folik asit almanız doğrultusunda vücudunuz kırmızı kan hücreleri üretiminden geri kalarak kansızlık meydana gelebilir. Kansızlık, cildinizin soluklaşmasına, sararmasına sebep olur. Bunların yanı sıra sıcak havalarda dahi üşüyorsanız, folik asidin eksikliğini iyice hissediyorsunuz demektir.

Saç Dökülmesi ve Beyazlaması

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için yeterli miktarda folik aside ihtiyacınız var. Çünkü folik asit, saçlarınızın uzamasına  yardımcı olan hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Saç köklerindeki hücrelerin gelişime katkı sağlayan folik asidin aynı zamanda saçların geç beyazlamasında etkili olduğu da biliniyor.

Nefes Darlığı

Kırmızı kan hücrelerinin yeteri kadar üretilmemesi sonucunda oksijen eksikliği ortaya çıkar. Kırmızı kan hücre üretiminde etkili olan folik asidi yetersiz almak, nefes darlığı, kalp çarpıntısı gibi sorunlara yol açabiliyor.

Tat Alamama

Folik asit, papilla adı verilen tat reseptörlerin sinir sistemi yoluyla beyne sinyal göndermesine yardımcı olur. Reseptörlerin çalışmaması ve tat alma hissinin azalması durumu folik asidin yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Sindirim Sorunları

Mide asidi üretimi sindirim sistemini kolaylaştıran ve sindirim için oldukça gerekli olan bir sıvıdır. Folik asit ise mide asidinin üretiminde de yadsınamaz bir etkiye sahiptir. Mide asidinin azlığı ile meydana gelen mide bulantısı, kusma, mide ağrısı gibi sindirim sorunları folik asidin yetersizliğinden kaynaklanabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.