Unutkanlığı Azaltacak 6 Besin

Buradasınız

Ye-İç 02 Temmuz 2021

unutkanlık, sağlık, besin, meyveler

Herkesin 2 Temmuz Unuttum Günü’nü kutlayarak yazımıza başlayalım. Unutkanlık modern çağın en büyük sorunları arasında yer alıyor. Yoğun çalışma temposu, stres, sosyal yaşamdaki sorunlar ve riskler unutkanlığımızı her geçen gün biraz daha arttırıyor. Unutkanlığını azaltmanın en etkili yollarından biri de beslenme programına dikkat etmek. Unutkanlığını azaltmana yardımcı olacak 6 besini senin için araştırdık.

Balık

unutkanlık, sağlık, besin, balık

Unutkanlık deyince aklımıza ilk olarak deniz mahsulleri geliyor. Omega-3 bakımından zengin, trans yağ açısından ise fakir bir beslenme düzeni unutkanlık probleminize oldukça iyi gelecek. Haftada en az 2 defa balık tüketmen gerekiyor. Somon, lüfer, hamsi, ton balığı ve palamut Omega-3 bakımından zengin deniz ürünleri arasında yer alıyor.

Kuruyemişler

unutkanlık, sağlık, besin, fındık

Kuruyemişler, özellikle ceviz ve fındık Omega-3 bakımından en zengin kaynaklar arasında yer alıyor. Günde 2-3 adet ceviz ve bir avuç fındık tüketerek hafızanı kuvvetlendirebilir ve unutkanlık problemi ile mücadele edebilirsin.

Yaban mersini

unutkanlık, sağlık, besin, yaban mersini

Yaban mersini polifenol bakımından oldukça zengin bir besindir ve zihnini dinç tutar. Günde 3 kaşık yaban mersini tüketmelisin. Bu sayede beyninin yaşlanmasını durduracak ve hafızanı kuvvetlendireceksin.

Domates

unutkanlık, sağlık, besin, domates

Domateste bulunan likopen oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı. Demans hastalarına yönelik beslenme programlarında domates tüketimine fazlaca yer veriliyor. Unutkanlık probleminin üstesinden gelmek istiyorsan düzenli bir biçimde domates tüketmen gerektiğini unutmamalısın.

Ispanak

unutkanlık, sağlık, besin, ıspanak

Ispanağın unutkanlıkla mücadele ettiğini ve hatta unutkanlığı tersine çevirdiğini biliyor musun? Ispanağın içerisinde bulunan mineraller ve folik asit hafızanı dinç tutmana yardımcı olur. Beslenme programına ıspanağı eklemeyi sakın unutma!

Nar suyu

unutkanlık, sağlık, besin, nar, nar suyu

Vücutta bulunan ve hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı etkin bir biçimde koruma sağlayan nar suyu antioksidan bakımından oldukça zengin bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Beyin hücrelerini koruyan ve unutkanlığa iyi gelen nar suyunu düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemelisin.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.