Tuz Kullanımınızı Azaltarak Vücudunuza Yapabileceğiniz 6 İyilik

Buradasınız

Ye-İç 09 Temmuz 2019

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre bir kişinin günlük tüketmesi gereken tuz miktarı ortalama 5 gram. Ancak ülkemizde bu oran kişi başına 18 gram civarında. Fazla tuz tüketiminin kronik hastalıkları tetiklediği ve insan sağlığını olumsuz olarak etkilediği pek çok araştırmaya konu oldu. Aynı araştırmalar tuz kullanımını azaltmanın hastalık risklerini düşürdüğünü de gösteriyor. 

Gelin, tuz kullanımını azaltmanın vücuda sağladığı yararlara birlikte bakalım...

1. Felç ve kalp krizi riskiniz azalır
 


Tuz kullanımının insan sağlığına etkisi üzerine yapılan araştırmalar günde 1 gram daha az tuz tüketiminin bile felç ve kalp krizi riskini ciddi oranda azalttığını ortaya koyuyor. Günlük tuz tüketim miktarını 1 gram düşürmek felç riskini yüzde 5, kalp krizi riskini ise yüzde 3 oranında azaltıyor. Ek olarak, yemeklere katılan tuz dışında günlük olarak tükettiğimiz birçok besinde de yüksek oranda tuz bulunuyor. Özellikle ekmek ve işlem görmemiş besinlerin tuz oranı oldukça yüksek. Bu nedenle tuz tüketimini kontrol etmek için bu besinleri de azaltmak gerekiyor.

2. Daha rahat ödem atarsınız
 
Vücuttaki sodyum dengesi, tuz alımına bağlıdır. Fazla alınan tuz ise, böbrekler tarafından dışarı atılır. Tuz, vücuttaki su moleküllerine birbirine bağlar. Bu nedenle tuz alımına bağlı olarak vücuttaki su miktarı da artar. Vücudun fazla su tutmasına ise ödem denir. 

Fazla tuz tüketimi, vücutta ödem oluşmasına neden olur. Ödem hem vücudunuzda şişmeye neden olur hem de akciğerlerde oluşursa hayati tehlike yaratabilir. Tuz tüketimini azalttığınızda ödemi vücudunuzdan daha kolay bir şekilde atabilirsiniz.  

3. Hipertansiyon riskiniz azalır
 
Fazla tuz tüketimi, tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıkları tetikler. Her 100 kişiden 35’inde görülen hipertansiyon, dünyadaki ölüm nedenlerinin başında gelen hastalıklardan biridir. Tuz alımının kan basıncıyla ilişkisi üzerine yapılan Intersalt araştırması, günlük olarak alınan 6 gram tuzun büyük tansiyonu 9 mmHg yükselttiğini ortaya koyuyor. Kalp, beyin ve büyük atardamarları etkileyen hipertansiyon vücutta kalıcı hasarlara da yol açabiliyor. Tuz tüketimini azaltarak tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

4. Sindirim sisteminiz düzelir


Fazla tuz, mide için zararlıdır. Dünya Uluslararası Kanser Araştırma Fonu’nun yayınladığı 2016 yılı verilerine göre; özellikle Uzak Doğu ülkelerindeki gibi tuzla işlenmiş deniz ürünleri ve diğer işlenmiş gıdaları tüketenlerde mide kanseri görülme olasılığı diğer insanlara göre yüzde 15 daha fazla. Tuz tüketimini azaltmak uzun vadede mide rahatsızlıklarının da önüne geçecektir. Ancak tuza alışanlar için azaltmak kolay olmayabilir. Bu süreçte değişik baharatlardan yararlanabilirsiniz. 

5. Akciğerlerin işleyişi iyileşir
 
Fazla tuz tüketimi, akciğerlerdeki mikro dolaşımı bozar. Bu da özellikle astım hastaları için tehlikelidir çünkü aşırı tuz tüketimi hastalığı ağırlaştırır ve astım krizlerinin artmasına neden olur.  2010 yılında astım hastalarıyla yapılan bir çalışmada, hastaların bir kısmına düşük tuz diyeti, diğer kısmına ise yüksek tuz diyeti verildi. Çalışma sonucunda düşük tuz diyetindeki hastaların astım ilaçlarına, yüksek tuz diyetindekilerden daha az ihtiyaç duyduğu gözlemlendi ve bu hastaların solunum fonksiyon testlerinde düzelme olduğu belirlendi. 

6. Böbrek yetmezliği riskiniz azalır
 
Fazla tuz kullanımının sebep olduğu diyabet ve hipertansiyon, böbrek yetmezliğine yol açan rahatsızlıkların başında yer alıyor. Tuz kullanımını azaltarak dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri olan böbrek rahatsızlıklarından da korunabilirsiniz. Toplumun yüzde 17’sinde görülen böbrek rahatsızlıkları yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor, hatta kimi vakalar ölümle sonuçlanabiliyor. 

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/tuzu-azaltmanin-muthis-yararlari--pembenar-detay-genelsaglik-1253952/
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/tuz-kullanimini-azaltmak-saglik-acisindan-buyuk-onem-tasiyor/
https://www.rafinera.com/blog/diyetisyen-kosesi/tuzsuz-hayata-gecin

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.