Teff Tohumunun Sağlığın İçin Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 21 Nisan 2023

Teff, Tohum, sağlık, besin, beslenme

Sağlıklı bir beslenme düzeninde glütenin yeri çok önemli ancak fazla tüketildiğinde ya da çölyak gibi kronik hastalıklarda tehlikeli durumlara neden olabiliyor. Bu noktada daha sağlıklı olan ve vücudumuzun genel sistemini çok daha az etkileyecek ürünleri tercih etmek büyük önem taşıyor. Son dönemde glüten içermediği ve glüten intoleransı olan kişiler için çok uygun olduğu için Teff Tohumu daha sık tercih ediliyor. Probiyotik özelliği de olan ve bu açıdan sindirim sisteminin düzgün çalışması için büyük faydaları bulunan Teff Tohumu, kilo kontrolüne destekleri dolasıyla diyetisyenlerin de gözdesi durumunda. Teff Tohumunun sağlık üzerindeki faydaları hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Teff Tohumu nedir?

Teff, Tohum, sağlık, besin, beslenme

Doğada doğal olarak bulunan tohumlardan biri olan Teff, tıpkı un haline getirilen diğer tahıllar gibi hemen hemen her şekilde kullanılabilen bir besin. Protein içeriği son derece yüksek olan ve bu özelliği ile tüketildiğinde tokluk hissinin uzun sürer devam etmesini sağlayan Teff Tohumu, diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için de ideal besinler arasında yer almaktadır. Yapılan birçok farklı araştırmada kronik hastalıklara yakalanma riskini de yüksek ölçüde azalttığı tespit edilen Teff Tohumu, özellikle B grubu vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ana vatanı Etiyopya olan Teff Tohumu, uzmanlar tarafından kompleks bir karbonhidrat olarak kabul edilmektedir. Chai tohumu ile oldukça benzer olan ve doğrudan tane olarak ya da un olarak da tüketilebilen Teff Tohumunun 100 gramında 11,9 g kadar yararlı protein bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor demir, çinko ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengin olan tohum, 100 teff tohumu 321 kadar kalori içerir. Kalorisi yüksek bir bitki olduğundan çok sık tüketilmesi önerilmez. Antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir ve tam C vitamini kaynağıdır.

Tam bir protein deposu

Teff, Tohum, sağlık, besin, beslenme

Besin değeri oldukça yüksek olan Teff Tohumu, diğer birçok tahıldan çok daha fazla protein barındıran bir besin olarak öne çıkmaktadır. Ortalama olarak 1 fincan pişmiş Teff Tohumunda 10 gram kadar protein bulunmaktadır. Bu yapısıyla hücrelerin onarımını ve gelişimini destekleyen Teff Tohumu aynı zamanda amino asitleri ile enerji seviyesini de yukarıya taşımaya yardımcı olur. Yine kalsiyum ve demirin hücrelerimiz tarafından emilmesini de hızlandıran Teff Tohumu, bu içerikleri ile iskelet sistemi ve kemiklerin de desteklenmesine yardımcı olur.

Çay ya da un olarak tüketebilirsin

Teff, Tohum, sağlık, besin, beslenme

Bir tahıl olarak doğrudan tüketebileceğin Teff Tohumunu aynı zamanda çay ya da un olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Kalsiyum açısından zengin olduğundan diş sağlığı üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Bunun dışında müshil ektisi de bulunan Teff Tohumu, kabızlık ya da şişkinlik gibi kronik durumlara karşı da tercih edilebilir. Kan dolaşımını düzenleyen Teff Tohumu, bu yapısıyla kalp-damar hastalıklarına karşı da önemli bir besin olarak öne çıkar. Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımı üzerinde de etkilidir. Kansere karşı da koruyucu özellikleri bulunduğu bilinen Teff Tohumu, alerjik yapısı olmadığından da rahatlıkla tüketilebilir.

Besin değerleri ile dikkat çekiyor

Teff, Tohum, sağlık, besin, beslenme

Teff Tohumunun besin değerleri de oldukça yüksektir. Ortalama olarak 1 fincan pişmiş Teff Tohumunun içerisinde 252 kcal kalori bulunur. Ayrıca bu miktar 10 g kadar protein içerir. Tüm bunların dışında yine 1 fincan Teff Tohumunda 6 g yağ, 50 g karbonhidrat vardır. 100 gram içerisinde 123 mg kalsiyum, 7 gr lif, 5 mg bakır, 20 mg sodyum, 17 mg demir, ve 2 gr manganez bulunur.

Sen de Teff Tohumunu günlük beslenme düzeninde yeterli oranda tüketerek sağlığın için önemli bir adım atabilirsin. Bunun dışında gelecekteki olası sağlık durumlarına karşı bugünden önlem almak ve hem kendini hem de sevdiklerini korumak için QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası’nı da tercih edebilirsin. Benzersiz kanser teminatına sahip olacağın bu sigorta ile Türkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türleri ilk fazından itibaren kapsam altına alınıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.