Tabuları Yıkan 6 Gece Atıştırmalığı

Buradasınız

Ye-İç 12 Ekim 2017

Geceleri bir şeyler yemek, uzun yıllar boyunca uzak durmamız gereken alışkanlıklar arasında sayıldı. Ama şimdi bu algı yavaş yavaş değişiyor. Çünkü gece atıştırmalıkları çok abartılmadığı sürece vücudun dinlenmesine ve rahatlamasına yardımcı sindirim hormonlarını dengeleyerek uyumaya destek oluyor. İşte bahsi geçen gece atıştırmalarından birkaçı.

1. Yumurtalı Aperatifler

Yumurta, tokluk hissini artıran ve gece uykularını çok daha kaliteli kılan önemli bir protein kaynağı olduğu için gece uyumadan önce rahatça tüketebilirsiniz. Baharatı fazla kaçırmamaya dikkat etmenizde fayda var. Yumurta salatası yapabilir, az yağda pişirebilir veya kaynatarak yiyebilirsiniz. Ayrıca yumurta gibi örnek protein kaynakları düzenli tüketildiği takdirde kanser hücreleriyle bile savaşıyor. Ancak yine de söz konusu kanser olduğu için daha profesyonel yardımlar almakta fayda var. Bu nedenle Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile tanışmaya ne dersiniz? Bu sigortayla kendinizi kötü günlere karşı güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yulaf Ezmesi

Kim derdi ki yulaf ezmesi gece atıştırmalıkları arasında yer alacak… Şu da bir gerçek ki ev yapımı yulaf ezmesi oldukça besleyici ve doyurucu bir gıda. Yulaf ezmesi ayrıca uyumaya yardımcı olan magnezyumun yanı sıra potasyum, kalsiyumun ve fosforun da önemli bir kaynağı. Özellikle “Açlıktan gözüme uyku girmiyor” diyenlerin tercih ettiği yulaf ezmesi, dozunu kaçırmadığınız sürece geceleri gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

3. Baharatlı Patlamış Mısır

Fareler üzerinde yapılan ve Cell Reports dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre patlamış mısırdaki karbonhidratlar biyolojik saatinizi kontrol altına aldığı ispatlanan insülinin serbest bırakılmasını tetikliyor. Patlamış mısırınıza metabolizmaya iyi gelen tarçın veya kırmızı biber ilave edebilirsiniz. Unutmayın ki karbonhidratlar, ufak porsiyonlar halinde tüketilince uykuya yardımcı oluyor. Çünkü karbonhidratlar iyi bir gece uykusunun destekleyici hormonu olan triptofanın seviyesini artırmaya destek oluyor. Ancak tuzdan mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var!

4. Tam Tahıllı Kızarmış Ekmek ile Badem Yağı

Tam tahıllı kızarmış ekmek ile badem yağı kombinasyonu iyi bir kahvaltı seçeneği olarak da görülebilir. Bu ikili, uykusuzluğa ve kas kramplarına oldukça faydalı. Lezzet seviyesini artırmak için şeftali, muz, elma gibi meyveleri de kullanmaktan çekinmeyin.

5. Muz ve Fıstık Ezmesi

Tabuları yıkan gece atıştırmalıkları deyince muz ve fıstık ezmesi lezzet ikilisinden bahsetmeden olmaz. Muz, mükemmel bir magnezyum kaynağı olduğu için geceleri rahatça tüketilebiliyor. Fıstık ezmesiyle lezzetine lezzet de katabilirsiniz çünkü muz, fıstık ezmesini hafifletiyor.

6. Kiraz ve Vişne

Kiraz ve vişne, uyku hormonu olarak bilinen melatonin üretimini artırdığı için tabuları yıkan gece atıştırmalıkları arasında yer alıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.