Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sürekli Aç Hissetmenizin 11 Nedeni
Sürekli Aç Hissetmenizin 11 Nedeni

iyihisset.com

28 Ağu 2018

Ne yaparsanız yapın kendinizi sürekli aç mı hissediyorsunuz? Henüz bir saat önce yemek yemiş olsanız bile buzdolabının önünden ayrılamıyor musunuz? Hiç dert etmeyin, yalnız değilsiniz. Çünkü devamlı aç hissetme sorununun altında farklı sebepler yatabiliyor. İşte kendinizi 7/24 aç hissetmenizin nedenleri.

Çok Fazla Karbonhidrat Tüketmek

İşlenmiş karbonhidratlara ve unlu mamullere olan yatkınlığınız sürekli aç hissetme sorununu ortaya çıkarabilir. Bu tarz yiyecekleri yedikten hemen sonra midenize hâlâ hiçbir şey girmemiş gibi hissedebilirsiniz. Açlığınızın sesini duymamak için işlenmiş karbonhidrat tüketmek yerine lifli besinleri hayatınıza sokmaya çalışın.

Düzensiz Uyumak

Doğduğumuz andan itibaren uyku, hem vücudumuzu hem de ruhumuzu besler. Az uyku uyuduğunuz zaman tokluk hissini uyaran leptin hormonu düşüşe geçerken açlık hissini arttıran grelin hormonu artışa geçiyor. Günlük 7-8 saat uyku uyumadığınız zamanlar bu hormonlar harekete geçerek bizi gereksiz karbonhidrat tüketimine sürüklüyor.

Besin Değeri Düşük Yiyecekler Yemek

Zayıflamak uğruna kalori hesabı yapmak ve aslında besin değeri açısından oldukça düşük olan yiyecekleri tüketmek, aç hissetme sebepleri arasında yer alıyor. Marketlerde satılan diyet ürünlerin birçoğu oldukça düşük kalorili olsa da besin açısından neredeyse hiçbir değer taşımıyor. Bu yiyecekleri tüketerek günü geçirmeye çalışmak da açlığı artırıyor.

Az Protein Tüketmek

Protein tüketerek hem yiyeceklerin daha uzun süre midenizde kalmasını sağlayabilir hem de kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Vücudunuz yeteri kadar protein almadığı sürece açlık ve yorgunluk ortaya çıkacaktır. Süt, yoğurt, yumurta, balık, mantar gibi besinleri günlük olarak tüketerek doyma hissinizi artırabilirsiniz.

Susuz Kalmak

Dehidrasyon yani susuz kalmak, birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Aç hissetme de en çok susuz kalmayla doğru orantılı. Dehidre olduğunuz zamanlarda beyne giden sinyallerde de bir karmaşa yaşandığından ve beyniniz size “açlık oyunları” oynadığından kendinizi buzdolabının önünde bulabilirsiniz.  Güne bir bardak su içerek başlamak ve her 1-2 saatte bir 1-2 bardak su içmek tokluk seviyenizi yükseltecektir.

Hipertiroid

Ne yaparsanız yapın kendinizi sürekli aç hissetmeye devam ediyorsanız, mutlaka bir doktorla görüşerek tiroid hormonunuzu kontrol ettirin. Özellikle kadınlarda daha çok görülen tiroid hormonu yüksekliği kişinin sürekli yemek yemesine sebep olabiliyor.

Öğün Atlamak

Yoğun hayatınızdan dolayı öğün atlama gibi bir hatada bulunuyor olmanız, olmadık zamanlarda aç hissetmenize neden olabilir. Özellikle günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamanız sizi sürekli bir açlığa itecektir. Kahvaltı alışkanlığına sahip değilseniz ya da gerçekten vaktiniz olmasa bile, yine de ufacık bir şeyler de olsa yiyerek metabolizmanızın çalışmasına izin vermelisiniz.

Fazla Alkol Almak

Dozunu aşmış alkol tüketimi sizi sürekli yemek yemeye iter. Karnınız açken alkol almak, içtiğiniz süre boyunca normalden daha fazla yemek yemenize sebep olur. Bu yüzden alkol almadan önce karnınızı doyurmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle bir gece önce fazla alkol tüketmiş olmanız gün boyunca kendinizi aç hissetmenize ve karbonhidratlara saldırmanıza neden olacaktır.

Hızlı Yemek Yemek

Mide ve beyin arasındaki iletişim, hızlı yemek yediğiniz zamanlarda doğru çalışmaz. Hızlı yediğiniz zamanlarda doyduğunuzu anlamayacağınız için bir tabak fazlasını isteyebilirsiniz. Onun yerine yemeklerinizi daha yavaş yiyerek, lokmalarınızı daha uzun çiğneyerek, mide ve beyin arasındaki iletişimi güçlü kılabilir, daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Stres

Beslenme kitapları yazarı Dr. Marilyn Glenville, yaşanan stresli olaylardan sonra kandaki kortizol seviyesinin arttığını ve bu durumun da açlık hissini ortaya çıkarttığını söylüyor. Stresli bir yaşama sahip olan kişilerin daha çok yemek yemeye meyilli olduğunu da belirten Dr. Glenville, düzenli beslenerek stresin yol açtığı bu açlık krizleriyle başa çıkılabileceğini ekliyor.

Aşırı Egzersiz Yapmak

Vücudunuza gereğinden fazla yüklenmek normalinden daha fazla enerji tüketmenize sebep olacaktır. Bu enerji tüketiminin sonucunda ise aç hissetme durumu ortaya çıkacağından yemeklere saldırmak kaçınılmaz bir hâl alacaktır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.