Sürdürülebilir Beslenmenin Sağlığın İçin Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 21 Aralık 2021

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, yiyecekler

Dünyamızın geleceği ve daha iyi koşullarda bir yaşam standardına ulaşmak için son dönemde öne çıkan konulardan biri de sürdürülebilir beslenme. Bugün hemen hemen hepimizin yaptığı aşırı tüketimi azaltmak ve beslenme tercihlerini yaparken baştan sona çevresel etkileri de göz önüne almayı ifade eden sürdürülebilir beslenme, bireysel sağlık üzerinde de oldukça etkili bir kavram. Sürdürülebilir beslenmenin sağlığın için faydalarını bu yazımızda senin için derledik.

Sürdürülebilir beslenme nedir?

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, pazar, kadın

Sürdürülebilir beslenme, bizim birer birey olarak sahip olduğumuz alışkanlıkların ötesinde çevremizi, dünyayı, toprağı, tarımı ve en başta da geleceğimizi düşünerek hareket etmemizi ve beslenmemizi göz önüne alarak yapmamızı içeren bir sistemdir. Tarımın ve besin üretimlerinin ve bundan yola çıkarak beslenmenin iklim değişikliği, çevresel bozulmalar, biyoçeşitlilik, kirlilik ve canlı hayat üzerindeki etkilerinin de düşünülerek yapılmasını içerir. Bu uygulama ile hem insanlar hem de tüm ekosistem için daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme anlayışına geçilmesi amaçlanmaktadır.

Sürdürülebilir beslenme sağlıklı mıdır?

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, kahvaltı, besinler

Sürdürülebilir beslenme, temel olarak doğanın bize verdikleri ile yetinmeyi ve doğal üretim sürecini etkilemeden beslenmeyi içerir. Bu yapısıyla da yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme rutinlerini kapsar. Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verir, kırmızı et ve işlenmiş gıdalardan uzak durur. Paketli hemen hemen hiçbir şeyi tüketmez. Sürdürülebilir tarıma destek olmak için tüm üretimin doğal olarak, zamanında, mevsiminde ve canlı hayatı etkilemeyecek şekilde yapılmasını temel alır. Tüm baklagillerin, tam tahılların, fındık, ceviz veya badem gibi yağlı tohumların ve kuruyemişlerin tüketiminin artmasını kapsar. Bunun için de ideal vücut sağlığı ve ölçüleri için en doğru beslenme şekillerinden biridir.

Vücudun dengelenmesini sağlar

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, su, kadın

Sürdürülebilir beslenme daha bebeklik ve çocukluk döneminden başlayarak takip edilmesi gereken bir süreci ifade eder. Anne sütü ile başlayan bu süreçte, devamında çocukların da doğaya uyumlu bir şekilde beslenmesi gerekir. Şekerden, yağdan, tuzdan ve paketlenmiş birçok gıdadan uzak durmayı içerdiği için uzun vadede vücudun kendini dengelemesini sağlar. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi, ona faydalı olan besinlerden almasını sağlar.

Daha az plastik, daha çok sağlık

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, brokoli, avokado

Sürdürülebilir beslenmede dikkat edilen ve yapılması gereken şeylerden biri de plastik ambalajlardır. Besinlerin üretilmesi, taşınması, paketlenmesi ve satılmasında kullanılan ambalajlar, poşetler ve kutular tamamen doğal ve çözünebilir ürünlerden üretilmiştir. Tekrar kullanılabilen ve geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen bu ambalajlar insan sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Bu yolla hem doğa hem de sağlık koruma altına alınabilir.

Temiz ve sağlıklı su döngüsü sağlanır

sürdürülebilir, beslenme, sağlık, yeşil, yaprak

Sürdürülebilir beslenmenin diğer bir temel kuralı da temiz sudur. Hem tarımda ve üretimde hem de besinlerin hazırlanması ve tüketilmesinde temiz su kullanımı büyük önem taşır. Bu yönüyle sağlık üzerinde de oldukça etkili ve önemli bir hale gelen sürdürülebilir beslenme, bugünden geleceğe yönelik doğru adımların atılması ve daha sağlıklı bir hayata geçilmesi için en iyi alternatiflerden biridir.

Dünyamız her gün biz insanlar tarafından daha çok kirletiliyor ve birçok açıdan ekosistem tahrip ediliyor. Bu noktada en büyük görev de yine biz insanlara düşüyor. Dünyamızı, çevremizi ve doğayı korumak için hepimizin, küçük ya da büyük adımlar atması gerekiyor. Bu yeni dünyada sen de geleceğin için bir adım atmak istersen QNB Sigorta’nın Akıllı Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsin. Bu sigortada primlerini dolara endeksli öder ve poliçe şartlarına göre dolara endeksli geri alırsın. Üstelik %40’a varan vergi avantajında da yararlanarak!

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.