Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 16 Mayıs 2022

su, diyet, beslenme, sağlık, su diyeti

Hemen hemen hepimiz vücudumuzun sağlıklı olması için birçok diyet deniyoruz. Yoğun ve zorlayıcı diyetler deniyor ve çoğu zaman uygulama hatasından dolayı doğru sonuç alamıyoruz. Beslenme alışkanlıklarımız yanlış ve fazla kilo almamıza sebep oluyor. Ayrıca günlük yaşamda yeterli düzeyde sıvı tüketmiyoruz. Oysaki insan vücudunun %75’i sudan oluşuyor. İnsanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında insanların vücutlarında toksinler ve ödemler oluşmaya başlıyor. Su, her diyet listesinde mutlaka yer alıyor ve vücudun doğru çalışmasını sağlıyor. Son dönemlerde diyet listelerinde adından sıkça söz ettiren su diyeti ise bilinçli ve doğru uygulandığında kısa sürede bol kalori yaktırmasıyla adından söz ettiriyor. Sen de su içmek ve sıvı tüketmekte zorlanıyorsan birlikte bu diyetin faydalarına göz atalım.

Su diyeti nedir?

su, diyet, beslenme, sağlık, su diyeti

Su, insan sağlığı için olmazsa olmaz besin kaynağıdır. Su diyeti, kilo vermek isteyen kişilerin gün içinde temel öğünler de dahil olmak üzere su ve sıvı tüketmesinden oluşan diyet şeklidir. 24-72 saat aralığında uygulanması doğrudur. Gün içerisinde içilmesi gereken su miktarı 2.5 ile 3 litre arasında değişir. Su diyetine başlamadan önce vücudun bu diyete hazırlanması şarttır.  Su diyeti; kilo, ödem, toksin sorunu yaşayan kişiler için çeşitli faydaları ve zararları yanı sıra oldukça zorlayıcı olabiliyor. Diyet, kişisel olarak verilen listeler dahilinde uygulanıyor. Su diyeti günlük su ihtiyacını karşılarken birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Su diyetinin faydaları nelerdir?

su, diyet, beslenme, sağlık, su diyeti

Su diyeti, yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi sonucu oluşan sorunlar için uygulanması en ideal diyetlerden biri. Günlük su miktarından daha az su tükettiğinde organlar sağlıklı şekilde işlevlerini yerine getiremiyor. Bu sırada kan basıncı yükseliyor ve tansiyon sorunu ortaya çıkıyor. Su diyeti, kan basıncını düzenleyip organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için çalışırken vücuttaki oksijen oranını da yükselttiği gözlemleniyor. Ayrıca su diyeti yaşlanma sürecini yavaşlatırken antioksidanları harekete geçirip kronik hastalıkların azalmasına yardımcı oluyor. Glikoz ve insülin salınımını düzenleyip diyabetin kontrol altına alınmasında etkin rol oynuyor.

Su diyetinin zararları nelerdir?

su, diyet, beslenme, sağlık, su diyeti

Su diyetini mutlaka uzman eşliğinde, kan değerlerin ve çeşitli sağlık testlerin sonucunda yapmalısın. Su diyeti yanlış uygulandığında zararlı kilo kaybı, aşırı idrara çıkma sebebiyle vücudun susuz kalması, kas zayıflığı, yorgunluk gibi potansiyel zararların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Su diyeti yapmadan önce diyetisyenine danışmalı ve onun belirlediği kurallar ölçütünde diyeti sürdürmeli ve sonlandırmalısın. Su orucu bittikten sonra aşırı yeme isteğine mutlaka direnç göstermelisin. Hızlı bir şekilde normal yeme alışkanlığına dönmek vücudunu şoka uğratıp rahatsız edebilir.

Su Diyeti nasıl yapılır?

su, diyet, beslenme, sağlık, su diyeti

Vücuttaki fazla yağların atılması ve detoks uygulanması için yapılan su diyeti bol miktarda su tüketimi yapılarak yapılan bir diyettir. Günde 2-3 litre suyun dışında sıvı içecekler dışında hiçbir şeyin tüketilmemesi esasına dayanıyor. Bu diyetin temel olarak yapılmasının nedeni vücuda sürekli su takviyesi yapılması ve bu yolla vücudun sıcaklığı dengelemek için daha fazla çalışması esasına dayanıyor. Yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyetle birlikte, böbrekler daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına olanak tanınıyor. Eklemleri ve dolayısıyla omurgayı korumaya yardımcı olan su, kan basıncını dengeleyerek vücut sıcaklığının ayarlanmasına da fayda sağlıyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.